Skocz do zawartości

Niestabilne PH w akwarium


Clipper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ze swoim baniakiem. Ale do rzeczy:

-Akwarium 30L, z zestawu AquaSzut (40x25x30)

-Baniak zalany 1.5 roku temu

-Podmiany regularne co tydzień 10-15% + Sera Aquatan, lub Tetra AquaSafe

-Filtr AquaSzut super mini 360

-Oświetlenie żarówka energo 15w -> 64W

-Żwir kwarcowy 2-3mm

-Korzeń Mangrowy

-Kokos

-Rośliny: Anubias, Echinodorus x2, Microsorium x1, Cyperius

-Napowietrzanie Elite799, malutkie bąbelki, średni ruch wody

-Karmienie Tropical D50+ i czasem liofilizowana ochotka (pokarm znika w mgnieniu oka z akwarium)

-Ryby: 14 neonów innesa, 1 kirys, 1 otosek, 2 Ramirezy, 2 Proporczykowce z Kap Lopez (co do proporczyków to wiem że nie pasują do akwarium za bardzo ale kobieta się uparła na nie :P a dobrze się czują także je zostawiam)

Parametry wody w akwa

GH - 4

KH - 8

PH - 7,2

 

Parametry wody w kranie

woda z kranu

GH- 4

KH- 5

PH- 6,6

 

No i teraz problem, chodzi o PH. Jest ono nie stabilne, jak na takie akwarium gdzie nie mam w nim nic co by dźwigało ph mam je za wysokie. Zbije je Tropical Aquacid do 6.6-6.8 a za 2 dni mam znowu 7.2 czasem aż 7.4!

Próbowałem z Tetra Easy Balance (zbić ph do danej wartości i zastosować preparat) ale to nic nie dało :( Niby tydzień działania a po 2 dniach znowu to samo. Czasem dodaje szyszki czarnej olchy z Filtusa, ale one zabarwiają na herbatę ale kwasu nic nie dają.

 

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być coś co zatwardza wodę albo testy do bani.

Sprawdź ten żwirek. Podniesienie KH musi wynikać z rozpuszczania wapnia w wodzie.

Obsadę masz do bani ale to chyba wiesz...

Szyszki b. słabo działają przy takim KH - trochę zbiją ale u mnie np nie działają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę zacząć od teorii...

Czyli ph wody zależy od bufora kh i od stężenia co2 w wodzie.

W kranie dlatego ph jest kwaśne ze względu na ograniczoną ilość o2. Za tem jest w niej dużo co2. Po napowietrzeniu wody kranowej ph wzrośnie. Czyli twój przypadek. Zrób test. Nalej kranówki do jakiegoś naczynia, napowietrzaj wodę, sprawdź ph. Wyjdzie to co pisałeś wcześniej że kramówka ma odczyn 6,x a w akwarium 7.x

Użycie ph- czyli kwasu orty-cośtam powoduje zmianę ph. Dzieje się to dlatego że test ph wyczuwa kwas i stąd wynik 6,x. Ale po pewnym czasie zachodzi reakcja miedzy kh i kwasem. W skutek czego zmniejsza się ilość kwasu i związków zasadowych - kh. Więc żeby zakwasić wodę kwasem (ph-) potrzebujesz go dodać tyle żeby kwas zlikwidował większość kh. Kh musi być prawie równe 0.

Przy niskim kh czyli blisko 0 jest duże ryzyko że odrobina czegos wapiennego w akwarium podniesie ph powyżej 7. Przy niskim kh wystąpią wahania dobowe ph przez rośliny i ich fotosynteze.

Najłatwiej jest zmniejszyć ph dodając co2 do akwarium.

Pamiętaj że środki typu ph- lub kwasu nie używa się bezpośrednio wlewając do akwarium tylko do wody do podmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być coś co zatwardza wodę albo testy do bani.

Testowane testami Sera 5in1 (paskowe), Tropical PH 6.0-7.8, Tropical GH/KH i testami PH z Suma.

Obsadę masz do bani ale to chyba wiesz...

Co proponujesz?

Sprawdź ten żwirek.

Żwirek sprawdziłem octem, nie pieni sie.

Najłatwiej jest zmniejszyć ph dodając co2 do akwarium.

Myślę właśnie nad bimbrownikiem.

Po napowietrzeniu wody kranowej ph wzrośnie. Czyli twój przypadek.

Co do napowietrzania to tego jest bardzo mało, zrozumiałbym jakby było go dużo to wtedy ok że ph rośnie ku alkaicznemu odczynowi.

Dzieje się to dlatego że test ph wyczuwa kwas i stąd wynik 6,x

Jeśli chodzi o ten kwas i test, hmm może w tym coś być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej to obniżyć kwasem. Używam od roku kwasu solnego i z powodzeniem trzymam stałe pH 6,6 i KH ~1.

Nie chodzi mi o to jak obniżyć, tylko dlaczego mi ph skacze do góry ;)

 

A może być tak że rośliny tak natleniają wodę że ph idzie w górę? Bo chyba na to wskazuje. Akwarium świeci ok 12h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquacid jak najbardziej ale jeśli masz cokolwiek w akwarium co jednak podnosi PH to skok w górę będzie wyższy po użuciu tego specyfiku. Fakt chwilowo spadnie ale wróci jak efekt jojo przy odchudzaniu. Zacznij od KH a później rób PH, może woreczki wpierw, albo po prostu woda RO. To w 100% załatwia problemy z PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że nigdy nie zakwasiłeś wody. Dlatego parametry wody wracają. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem o kh i kwasie.

Napiszę bardziej obrazowo.

Kawa to nasze kh. Cukier to kwas. Żeby kawa była słodka należy dodać cukru i wymieszać. Wtedy gorycz kawy zostanie zlikwidowana przez cukier. Czyli musisz dać tyle kwasu aby kh zlikwidować. Do tego potrzeba czasu (czyli mieszanie kawy). Jeżeli cukru - kwasu jest za mało to gorycz zostanie...

Podłoże najlepiej sprawdzić za pomocą doświadczenia.

2 szklanki jedna pusta druga z podłożem

Zalewamy obydwie wodą destylowaną.

Następnego dnia sprawdzamy czy ph jest takie samo w 2 szklankach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...