Skocz do zawartości

Parametry wody


kolekszy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wiem ze takich tematów było, jest i będzie masa ale ja jakoś nie mogę odnaleść swojego rozwiązania.

Akwarium zawsze sobie ładnie funkcjonowało, rośliny rosły bez problemu, lecz ostatnio przez notoryczny brak czasu coś zaczęło sie dziać dziwnego, nigdy nie robiłem żadnych testów wody bo nie widziałem takiej potrzeby. Ostatnio po przyjeździe do domu( jestem tylko w weekend) moje roślinki nie wyglądają najlepiej mają czarne plamki, mizernie wyglądają;( Poleciałem szybko do sklepu i kupiłem testy- niestety tylko paski JBL.

 

Parametry wody

NO3-0

NO2-0

GH->21 chyba większość wie, jak wygląda tabelka JBL'a do porównywania wyniku. U mnie odpowiada !!!! ostatnia pozycja

KH- 15-20

PH-8

 

Wiem ze testy paskowe nie są do końca wiarygodne ale ewidentnie coś się dzieje złego.

Co weekend podmiana wody ok 20l

filtr tetra ex 700

akwarium 112l

temperatura wody ok 23*C

podłoże JBL Manado.

oświetlenie 3*18w 10-22

 

Kompletnie nie wiem od czego sie zabrać zeby wszystko było jak dawniej. Mam teraz tydzień wolny i chce to jakoś doprowadzić do ładu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasowałby jeszcze test na PO4 i byłoby z grubsza wiadomo co jest. Na dzień dzisiejszy na pewno braki NO3 - trzeba zacząć nawozić . Czy posiadasz instalację CO2? Jeśli nie to przy tym świetle należy uzupełniać węgiel choćby preparatami PG-carbo czy EL-carbo.

Czym nawozisz - w jakich ilościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4xkirysek

10x neonki

3x mieczyk

2x kosiarka

1x glonojad

 

świece od 10 do 22, do CO2 przymierzam się na wakacje, brakuje mi tylko butli.Jak na razie to dodaje odżywke carbo a aqua-art'u(4ml na 100l wody) oraz ogólną odżywke kupowaną na Allegro(4ml na 100l wody.)

Jedyne co mnie dziwi, to to ze akwarium ma ponad rok, z 4 miesiące temu dodałem jedną świetlówke i nie się złego nie działo aż do teraz. Kurcze szkoda tych roślin;(

 

Jaki podjąć kroki żeby parametry miały ręce i nogi? na razie musi być bez co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 miesiące temu dodałem jedną świetlówke i nie się złego nie działo aż do teraz.

większa ilość światła = szybsza fotosynteza ---> zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze (kiedyś wystarczało to co wyprodukowały ryby ) po zwiększeniu oświetlenia zabrakło azotu a prawdopodobnie też innych pierwiastków i dlatego , to czego brakło ,należy uzupełniać bo inaczej zaczną się problemy z glonami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak rozwiązać problem z Ph i Kh Gh?

A do czego jest Ci potrzebne niskie KH , GH , i Ph ? Hodujesz jakieś wrażliwe gatunki ryb czy chodzi o kwestię rozpuszczalności CO2 w wodzie?

czytałem na forum ze przy dobrych proporcjach może pomoc na jakiś czas

W czym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o obniżenie tych parametrów bo wydaje mi się że ze one też mają swój udział w padaniu roślin. Możesz mi polecić jakiś zestaw nawozów dla roślin? tak żeby narazie obyć się bez CO2?.

Przeglądałem galerie akwariów i naprawdę nie które są śliczne, mają ładne zielone rośliny i nie widać tam instalacji Co2( chyba ze sie myle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o obniżenie tych parametrów bo wydaje mi się że ze one też mają swój udział w padaniu roślin. Możesz mi polecić jakiś zestaw nawozów dla roślin? tak żeby narazie obyć się bez CO2?.

Przeglądałem galerie akwariów i naprawdę nie które są śliczne, mają ładne zielone rośliny i nie widać tam instalacji Co2( chyba ze sie myle)

Tak ,dolewaj regularnie przy podmianach demineralki ,czystej bez kranówki i stopniowo obniżaj swoje wartości żeby nie uszkodzić ryb, mierz testami aż osiągniesz satysfakcjonujące Cię wartości ,nic prostszego . Dużo rośliń źle czuje się w wodzie o takich parametrach ,stąd twój problem ,pozdrawiam ,napewno dasz sobie radę :)

 

A jeżeli chodzi o nawozy to polecam Symfonia , Florena z płynnych oraz Florenette A (Sera) i Initial Sticks z Tetry ,przystępna cena dobre działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...