Jump to content

Stelaż pod akwarium 850l


artur.z
 Share

Recommended Posts

Witam...

 

Mam "na horyzoncie" akwarium o wymiarach 1830x610x760mm i rozpatruję "budowę" stelaża który utrzyma "te kilka kilogramów". Rozpatrywałem wymurowanie z bloczków ale w "razie draki" nie będzie możliwości przemieszczenia akwaruim. Otrzymałem na forum wskazówkę odnośnie drewnianych kantówek i płyt które sprostają obciażeniu. Proszę o sugestie bądź rady dotyczące gabarytów drewnianych kantówek.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym z drewna zrobił tylko blat.

Cała rama według mnie mogła by być z metalowych kątowników.

 

Znam kolesia co ma tak akwa 300l i nic się nie dzieje. Tamto jest większe lecz jak byś się uparł to na forum znajdziesz trochę info o tym.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że metal prostsza sprawa... ale... trzeba kupić profile, mieć gdzie pospawać itp. Widziałem tu gdzieś na forum kilka zdjęć stelaża pod chyba 513l i myślę, że można by zrobić coś podobnego tylko kwestia doboru kantówek.

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że "posprzątałeś" w tamtym temacie po mnie... i dobrze... porządek musi być. A wracając do tematu widziałem stelaż w "Hydroponika i filtracja nad akwarium 513l - krok po kroku" i pomyślałem nad wykorzystaniem tego pomysłu gdzie dolna i górna rama z kantówek 95x45mm a słupki z 75x75mm, jako blat wykorzystać płytę OSB 18mm i podłożyć bezpośrednio pod akwarium styropian 25mm.

Link to comment
Share on other sites

Krawiec kraje jak materiał staje... więc styro muszę wykorzystać taki jaki jest dostepny w składzie budowlanym... a oni najcieńszy mają 25mm. Mam jeszcze jedną kwestię do przedyskutowania z doświadczonymi akwarystami: akwarium ma stać węższym bokiem pod ścianą czyli w zasadzie jakby niezależnie. Czy stelaż musi mieć szerokość akwarium czy może być np. 20cm szerszy? Planuję wysokość stelaża na ok. 90cm... Czy będzie potrzebne dodatkowe "zakotwiczenie" go np. do podłogi czy ciężar własny zestawu zabezpieczy go przed ewentualną odchyłką od pionu?

Link to comment
Share on other sites

90cm-za wysoki.

Będziesz miał problemy z grzebaniem w akwa.

 

Blat może być szerszy,z tym,że wtedy wypadało by dać na środku dodatkowe nogi.

 

Edit.W zasadzie te dodatkowe nogi będą zbędne,ale mimo wszystko taki blat nie będzie ładnie wyglądał.

Poza tym jak komuś zachce się na nim opierać,to może być różnie.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... ma to być integralna część pokoju dziennego w którym są kanapy... niższy stelaż - kanapa zasłoni akwa w sporej części...

Myślę, że 3-stopniowa drabinka rozwiąże problem wysokości :D A co do szerokości stelaża zostanie więc w szerokości akwa. Blat zrobię szerszy ale będzie wtedy tak jak z parapetem pod oknem. A co ze stabilnością zestawu? Robiłem sam dwa stojaki pod 100 i 80 litrów ale to wogóle nie ma porónania z 850...

Link to comment
Share on other sites

No to chyba mam już wszystkie wiadomości... Trzeba teraz zebrać wszystkie materiały, sprawdzić co "pod podłogą piszczy" i do roboty...

Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni "stanie na nogi". Pozostanie kwestia wykończenia całości z zewnątrz i dorobienia funkcjonalnej pokrywy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...