Skocz do zawartości

FZN-2 i wkłady


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam kaskadę Aquael FZN-2, zakupiłem ostatnio torf w granulkach oraz ceramikę. Moja wizja jest taka, że wytnę dolną połowę większej gąbki, dół zasypię ceramiką, górę przykryję górną połową gąbki + wytnę dolną połowę mniejszej gąbki, dół zasypię torfem, górę przykryję górną połową gąbki. Tutaj zrodziło się kilka pytań:

 

1) Czy muszę wkłady tj. torf i ceramikę wkładać w jakieś woreczki, pończochy etc ?

2) Czy wystarczy, że będą od góry przykryte gąbką ?

3) Czy mogą leżeć bezpośrednio na dnie koszyczka, czy lepiej zostawić na dnie mały pasek gąbki ?

4) Czy ceramika może doprowadzić do zwiększenia się KH wody (wujek google mówi, że potafi, ale chciałbym zasięgnąć od Was porady) ?

5) Jak roślinność znosi dodatek torfu (wg. Waszych doświadczeń) ?

 

Zależy mi, żeby parametry wody się nie zmieniły, mam KH bliskie 0, PH utrzymuję na poziomie 6.2-6.4 i tyle bym nadal chciał mieć. Czy takie zestawienie wkładów będzie dobre Waszym zdaniem ? Cel: kwaśne wody z dobrą filtracją dla moich mini razborek.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1) Czy muszę wkłady tj. torf i ceramikę wkładać w jakieś woreczki, pończochy etc ?

Ja w swoim FZN-2 mam tak. W obu koszyczkach od dołu połowa gąbki, a na górze ceramika w woreczkach. Koszyczki mają otwory w pionie, i gąbka nie zawsze uchroni ceramikę w 100 procentach przed większym "syfem".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli granulacja na to pozwala, to nie musisz, ale to wygodne jeśli takie media są w jakiejś siateczce.

2/3. Oba koszyczki, powinny mieć od dołu równe paski gąbki. To ważne, żeby nie paćkać sobie biologicznej ceramiki resztkami i odpadami. Wtedy podczas czyszczenia płuczesz tylko gąbki.

4. Jest taka szansa w warunkach podobnych do Twoich, ale nie jest to regułą. Zdolności podnoszenia twardości przez ceramikę porównałbym do analogicznej zmiany parametrów przez bazalt. Czasem, rzadko, zdarza się i jeśli w ogóle: to w minimalnym stopniu.

5. Przede wszystkim rośliny pływające. O ile nie będzie to też BW z prawdziwego zdarzenia, tylko lekka herbatka, to nie widzę przeciwwskazań do hodowli zwykłej standardowej sałaty, dobranej oczywiście pod kontem oświetlenia/nawożenia/suplementacji CO2 - bo bez znajomości tego raczej trudno polecać cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...