Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś RO kto ma niech powie ile kosztował i jak się tego używa jakie ma plusy i minusy. i Mam pytanie czy samą wodę z RO można tak wzbogacić o mikro i makro żeby nadawała się do ogólnego zbiornika ? chodzi mi oto że zastanawiam się czy mieszając RO z odpowiednimi nawozami dało by się w pełni kontrolować glony zapewniając znakomite warunki roślinom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam filtra odwróconej osmozy, ale kiedyś miałem zamiar kupić i troche się dowiadywałem na temat. Ceny zaczynają się od około 400 zł do ponad 1000. Wszystko zależy od jakości wkładów i co za tym idzie efektywności. Woda z takiego filtra jest praktycznie jałowa i nie nadaje się bezpośrednio do akwarium. Należy ją uzdatnic specjalnymi praparatami, dostępne w sklepach akwarystycznych, są nawet uzdatniacze do różnych biotopów (malawi, amazonka), lub mieszać z wodą kranową w takich proporcjach aby uzyskać odpowiednie parametry wody. A co do glonów, to przy niskiej twardości wody jaką można uzyskać z takiego filtra, będą miały napewno trudniejsze warunki do rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przy biotopie malawi/tanganika to raczej preparaty takie tylko służą do uzyskania odpowiednich parametrów wody jak twardość itd. Przy biotopie amazonii to sprawa juz wygląda inaczej, tam woda ma zupełnie inny skład i więcej różnych pierwiastków które prawdopodobnie już są w takim uzdatniaczu. Natomiast dla roślin napewno trzeba by było osobne odżywki i nawozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam filtr RO i jego wydajność wcale nie zależy od wkładów tylko od ciśnienia wody w Kranie i od parametrów jakie ma woda wodociągowa :) Poza tym Plusy sa takie ze mamy super miękka wodę a minusy ze mamy odpad czyli wodę która idzie do kanalizy (można ja jakoś zawsze zagospodarować) Cena to od 100zł i do zbiorników do 250L na 100% starczy . W mojej karierze nigdy nie stosowałem żadnych uzdatniaczy do takiej wody ......... Wystarczy mieszać z woda z kranu w odpowiednich proporcjach i to wszystko:) Montaż bardzo prosty -przeważnie pod zlewem na ściance szafki jeden wężyk do ścieku drugi do wiadra . Cały filtr podłącza się zaraz za baterią specjalną przejściówka przeważnie w zestawie :) Jeśli jest ktoś zainteresowany mam właśnie taki filierek na zbyciu -do mojego zbiornika troszkę za mały :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preparat do uzdatniania wody do zbiorników z twardą wodą: firma JBL AquaDur Malawi/Tanganika. Do wody miękkiej i kwaśnej AquaDur Plus. Jest równiez preparat do sporządzenia wody do zbiorników roślinnych np: Hydro Mineral. A woda z filtra RO jest pozbawiona ogromnej ilości składników mineralnych. Twardość ogólna i węglanowa takiej wody jest bliska zera stopni więc raczej nie nadaje sie do żadnego akwarium! Nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach w amazonce woda nie ma tak niskiej twardości, więc wlewanie takiej wody bez podniesienia twardości ogólnej i węglanowej prosto do akwarium jest chyba lekką przesadą, jedynie pH wody z RO jest odpowiednie (około 7). A wyżej napisałem że można też mieszać ją z kranówką żeby otrzymać odpowiednie parametry!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lejmy ocet do akwarium... I ile gatunków ryb jest w stanie w takich parametrach wody przeżyć? Dyskowce i ... Ja nikogo nie namawiam do kupowania jakichkolwiek preparatów i uzdatniaczy. Kolega pyta to odpowiadam co wiem. Co do ceny to sam sie zdziwiłem, nie tak dawno było to trochę droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze zamierzam uruchomić malutka hodowlę Ramirezek a w przyszłości innych pielęgnic woda u mnie jest strasznie twarda i ma skład podobny do większości nawozów stosowanych na polach więc zastanawiam się poważnie nad RO poczytałem o tych filierkach trochę i tych za 100zł niewiele osób poleca... jakie marki się sprawdzają ? Często na wylotach takich filtrów montuje się wkłady mineralizujące ktoś coś wie o ich działaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...