Skocz do zawartości

Plan akwarium 120-140l od zera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :)

 

Planuję założyć drugie akwarium, jednak sprawa nie jest dla mnie prosta z paru powodów:

1. Zastanawiam się nad rozmiarami 100x40x35 lub 120x35x30 + z tyłu 10cm panel na filtr przelewowy. Nie wiem który będzie lepszy dla rybek (o nich poniżej) oraz który wyjdzie korzystniej przy montowaniu oświetlenia (raczej świetlówki T5).

 

2. Podłoga pod to akwarium jest na drewnianym stropie (belki ok 40lat) profil ok 15x10 układane co około 70cm (nie pamiętam dokładnie jak to wyglądało przed remontem) na tym jest płyta wiórowa 20mm. Mogę spokojnie dokręcić jeszcze płytę OSB lub wiórową w miejscu gdzie ma stanąć zbiornik. Pomieszczenie znajduje się przy dwóch ścianach zewnętrznych, przy czym na jednej opiera się konstrukcja dachu (jest to poddasze). Podłoga raczej się nie ugina (czasem trzeszczą płyty przykręcone do łat pod nimi) - czy w takim miejscu mogę bez obaw postawić akwarium? Dodam, że sam ważę setkę + szafy z wszystkimi możliwymi gratami i całość jeszcze jest na piętrze :)

 

3. Czy przy takim akwarium jest sens robić doprowadzenie wody do panelu filtracyjnego i zrobienie odpływu (kwestia dziur w ścianie - za nią jest zlew kuchenny). Chyba co tydzień te 3 wiaderka po 20l to nie jest aż tak dużo :)

 

4. Zbiornik marzy mi się w stylu takich: (roślinki)

http://desmond.imageshack.us/Himg814/scaled.php?server=814&filename=936fk.jpg&res=landinghttp://desmond.imageshack.us/Himg198/scaled.php?server=198&filename=295p.jpg&res=landinghttp://desmond.imageshack.us/Himg402/scaled.php?server=402&filename=637z.jpg&res=landing

 

I tutaj pytanie czym osiągnąć takie efekty, bardziej czym zastąpić wymagające rośliny :)

 

5. Parametry wody dostępnej ze studni głębinowej mierzone paskami JBL (w dotychczasowym małym akwarium):

NO3 - 20-30mg

NO2 - 0

GH - ok 14

KH - ok 6-7

Ph - 6.8 (mierzone fotometrem)

 

6. Obsada - chciałbym tylko jeden gatunek małych ryb pływających w ławicach. Bardzo podobają mi się razbory klinowe, tylko dla nich wymagana jest woda miękka. Wyczytałem na forum, że coś pod biotop "pola ryżowe i zasilające je rowy nawadniające" można założyć przy takiej wodzie.

 

7. Co do podłoża to myślę nad ziemią ogrodową plus bazalt (mam nieograniczony dostęp do polskiego - takiego do produkcji mas bitumicznych) oraz jakieś ścieżki/wyspy z piasku granitowego

Dziękuję tym co przeczytali całość oraz czekam na wypowiedzi osób z doświadczeniem.

Pozdrawiam,

Krzysiek

PS. Dla tych co chcieliby mi dogryzać - nie jestem nastolatkiem :) zanim napisałem posta przewertowałem wiele for akwarystycznych w różnych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że projekt jest poważny - odniosę się do kilku kwestii o których mam jako takie pojęcie.

1. Zastanawiam się nad rozmiarami 100x40x35 lub 120x35x30 + z tyłu 10cm panel na filtr przelewowy. Nie wiem który będzie lepszy dla rybek (o nich poniżej) oraz który wyjdzie korzystniej przy montowaniu oświetlenia (raczej świetlówki T5).

Tu raczej poszedłbym w inną stronę 100x50x50 lub 120x50x50 ze wskazaniem na drugą opcję z położeniem nacisku aby akwarium miało co najmniej 50cm szerokości - jest o wiele bardziej ustawne i lepiej się komponuje w takim zbiorniku.

Co do ciezaru - nie ma co się obawiać - należy tylko zadbać o to aby szafka była perfekcyjnie wypoziomowana i miała jak najwięcej punktów podparcia - spód szafki - jednolity blat - będzie ok

Jako filtrację - proponuję jednak dobry filtr kubełkowy - o jak największej pojemności złoży filtracyjnych

Oświetlenie - jeśli to ma być taki prawdziwy rośliniak - albo oświetlenie T5 albo HQI lub wesja mieszana T5+HQI - to rozwiązanie idealne - ok 0,6-0,7W/l

Co do podłoża - pierwsza warstwa (spód) trzeba bedzie uformować z drobnego keramzytu (takiego który tonie) na to siatka bardzo drobna np z moskitiery , następnie warstwa ok 2cm ziemi i kolejna warstwa ok 4-5cm grysu bazaltowego.Jako kamienie proponuję nasz krajowy łupek serycytowy.

Instalacja CO2 - wysokociśnieniowa - butla + reaktor z filtra narurowego. - będzie niezbędna. Żadne bimbrownie nie wchodzą w rachubę.

Parametry Twojej wody są całkiem przyzwoite.

I tutaj pytanie czym osiągnąć takie efekty, bardziej czym zastąpić wymagające rośliny

- Niczym :) Trzeba pójść na całość i zrobić to tak jak ma być - inaczej efekt będzie marny - akwarium to takie hobby które raczej nie uznaje kompromisów a podejmowanie prób zrobienia czegoś "mimo wszystko" zazwyczaj kończy się klapą - to tylko kwestia czasu. Ponieważ nie jesteś nastolatkiem to pewnie łatwiej będzie Ci przeżyć odłożenie w czasie projektu i doprowadzenie go do stanu perfekcyjnego niż zrobienie półśrodkami czegoś co ...satysfakcji do końca nie sprawi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...