Skocz do zawartości

Moj bojownik choruje !!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj przydażyła mi się bardzo przykra niespodzianka, otóż wstaje rano i patrze , a tu zdechł mi kirysek panda , pomyślałem może coś mu było, albo tak po prostu . Ale wracam o 13 z pracy i patrze zdechł jeszcze jeden, neon innesa plus jedna samica bojownika (biała), a druga jest na wykończeniu. Wygląda tak jak na zdjęciu. Ma czerwone skrzela i dziwne usta czy tam pyszczek , takie białe . Zdjęcia może nie są najwyższej jakości , ale pokazują mniej więcej. Dodam , że odrazu po przyjściu zrobiłem podmianke wody bo to może od tego było. A planowana podmianka miała być jutro równo tydzień . Proszę o pomoc ponieważ nie wiem co robić , pewnie samicy się nie uratuje , ale żeby inne rybki nie zdechły, a dodam że mam jeszcze:

2 samice i 1 samiec bojownika

9 neon innesa

4 kirysy (było 6)

i jakieś 5 krewetek red cherry ponieważ było 10, ale bojowniki rzuciły się na nie i kilka zjadło nawet o tym nie wiedziałem. Ale dzisiaj widziałem krewetkę w ciąży ponieważ z tego co czytałem to białe jajeczka które ma na karku przechodzą do brzucha i będą małe , także tak to wygłąda , że jest w ciązy krewetka , także będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz brakujące informacje:

Opis choroby oraz zbiornika:

 

litraż zbiornika

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb

ilość/rodzaj roślin

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)

temperatura w zbiorniku

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis choroby oraz zbiornika: Nie wiem co mu jest w tym rzecz.

 

litraż zbiornika - 60 L

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb- Załozony jakiś miesiąc temu i był 2 tyg bez ryb

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas- JBL e 900 i jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb - napisałem

9 neonów innesa

4 kirysy panda

3(w tym ta chora) +1 bojownik

Kilka krewetek red cherry - nie wiem ile bo kilka bojowniki zjadly , a kilka widze w rurkach cynamonowych.

ilość/rodzaj roślin - tutaj to napewno

Vallisneria

Moczarka

limnophila sessiliflora

Bakopa drobnolistna

Ludwigia (repens)

Nadwódka trójkwiatowa

LUDWIGIA GLANDULOSA PERENNIS

Mech Wgłębka

Mech Gałęzatka

 

inne sprzęty:

Co2 - w planach bimbrownia

grzałka 100W - 25.5 stopni ustawione , na termometrze widac 26stopni

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty

Nawóz : http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 54696.html podawany 3-4 ml 2 x w tyg.

pokarm- sera beta - larwy komara , wafer mix, dla krewetek takie tabletki, oraz suchy pokarm ktory dostalem gratis do roslin.

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)

Nie moge teraz zrobić bo robiłem podmianke , ale wszystkie były w normlnie 2 dni temu.

temperatura w zbiorniku - 26stopni

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) - Podmieniam jakies 12L co tydzien , woda odstawiona jest 2 dni , dzisiaj niestety poszła z kranu ponieważ bałem się , że więcej ryb zdechnie.

Na czym polega odmulanie ? Kupiłem odmulacz i po prostu nim spuszczam wodę chodząc po żwirku i delikatnie go ruszając , ale tam gdzie są rośliny i jest ich gęsto nie da sie tego zrobić . Może jakiś pomysł ?

Filtr płukam pod kranem. Wyjmuję kosze i każdy płukam. Kosze to : zaczynając od dołu- Bio-ceramika, gąbka na nią takie białe kulki , gąbka na nią zeolit, Gąbka na nią węgiel aktywny .

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)- Zaobserwowane dzisiaj rano - jak wstałem zauważyłem martwego kiryska , jak wróciłem do domu o 13 był martwy następny i do tego 1 neon i samica bojownika, a opisana samica jeszcze żyje ale ledwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to 60l. jest dla haremu bojowników. I nic więcej jeśli chcesz je tam hodować, nie może być. Chyba że sam samiec, wtedy można z nim coś hodować. I tak jak wyżej, nie płucze się filtra pod kranówą. Czy te larwy komara co podajesz, to liofilizowane są, czy żywe czy jakie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karma to suche czerwone larwy komarow z firmy SERA , pisze jeszcze na niej FD Rote MUckeniaruen , mowia ze dobra karma dla bojownikow . A co do mrozonek to karmie je Wodzieniem , ale dopiero 1x dostali , bo daje 1x w tyg. Zamowilem teraz inna karme na allegro bo moze to przez karme ktora daje co dostalem z roslinami , ona jest platkowa i wyglada jak dobra karma co kiedys juz stosowalem.

 

A co najgorsze ze wlasnie padla ta samiczka. Po podmiance troche odzyla , ale zgasilem swiatlo o 19 i teraz wlaczylem na chwile aby zobaczyc czy zyje i niestety padla to ja wylowilem aby przez noc nie byla w wodzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma objawy śmierci prawda ?

Hymm... nie wiem co Ci poradzić nie znam się na chorobach i nie wiem co to jest za przypadek. Boję się Ci coś radzić bo to nie moje ryby.

Nie bierz sobie tego jako rozwiązanie najlepiej żeby ktoś się wypowiedział, ale gdybyś nalał do tamtego zbiornika tak z 20l-30l wody odczekał 24h i w następny dzień wpuścił ryby i tam założył filtr (takie akwa do kwarantanny bez podłoża, roślin tylko filtr ryby i trochę wody) to może by rybom przeszło (możesz tam nasypać trochę soli, słyszałem, że to pomaga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za mało tlenu ? Tafla wody jest w ruchu ?

 

ps. Tak zgaduję, ale nie znam się za bardzo.

Bojownik pobiera tlen znad tafli wody bez problemu.

Z tą solą bym uważała ale odseparowanie wydaje się dobrym pomysłem. Jeśli po podmiance ryby czują się lepiej to tutaj szukałabym przyczyny - mierz parametry i odstaw żywy i mrożony pokarm na jakiś czas.

Przydałoby się zdjęcie chorej ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest już nie potrzebne bo zdechła , jak narazie nie ma chorych . Ale rezultat zdechły 3 samice na tą samą chorobę , została jedna i jeden samiec. Ale samiec jest jakiś dziwny, co prawda jest ruchliwy itp. Ale ma bardzo wielki brzuch jakby to on był w ciąży , co to może być? A co do pokarmu to dopiero 1 raz karmiłem je mrożonką , a żywym pokarmem jeszcze nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...