Skocz do zawartości

Okrzemki, rybki, oświetlenie


rocky88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Moje posty na tym forum z reguły powiązane są z moimi problemami. No ale lepiej się nauczyć za wczasu niż na własnych błędach. Pierw może dane o moim akwarium:

Zalane w Dzień WOŚPu tego roku (112l)

Obsada: 2 ramirezy, 1+4 pretnika karłowatego, 12 kirysków panda, 20 neonków innesa, 3 ampularie

Rośliny: Anubiasy, Kakomby, Moczarki, Żabienica itp

Preparaty: AquaArt Carbo i Classic, kulki gliniano-torfowe

Filtr: Fan 3 plus

Oświetlenie: T8 18W x 2

 

Oto moje pytania. Jest ich kilka więc nie wiedziałem gdzie otworzyć temat:

1. Na moich roślinach pojawiły się okrzemki. Szukałem na forum trochę informacji i znalazłem dwie sprzeczne. Jedna mówi o tym ze za mało światła było dostarczane i należy zwiększyć długość świecenie do 12h, natomiast druga iż należy zaciemnić akwarium na 2 dni. Która metoda jest wydajniejsza? Obecnie świece około 10h.

2. Czy istnieje możliwość trzymania przy takiej obsadzie bojownika wraz z haremem? Oczywiście Ramirezy byłyby by do oddania. Wyczytałem gdzieś, że nie można trzymać bojownika z innymi labiryntowatymi. Zastanawiam się czy wytrzymały by razem w 112l 2 haremy: pretnika i bojownika. Czy ktoś z Was z powodzeniem trzymał taki zespół? Oczywiście jak na moje oko w akwarium jest sporo kryjówek.

3. Zastanawiam się nad kupnem nowego oświetlenia. Mam dylemat czy inwestować w nie czy lepiej wstrzymać się z miesiąc i kupić lepszy filtr zew? Nie ukrywam, że docelowo chce wymienic to i to. Na razie filtr daje radę a nowe oświetlenie może by pomogło w rozwoju roślinką. Na allegro patrzyłem za świetlówkami ale tego jest od groma z rożnymi właściwościami. Polecacie jakieś konkretne nazwy? Na jakie dane patrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przy 0,1W/L to ci nawet Anubias może ciężko rosnąć a nawet wcale. Dołóż dodatkowo jeszcze 18W i powinno być ok. Cabomba to dosyć światłolubna roślina więc z nią też będzie ciężko. Prętnik i Bojek to nie za dobry pomysł, bo prętnik może podgryzać płetwy bojownikowi. Dobre świetlówki to Sylvania i Philips barwa to najlepiej 6500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki to kwestia przejściowa występująca najczęściej w niedojrzałych zbiornikach , powiązane jest to najczęściej ze zbyt małą ilością światła. Zaciemnienie nie pomaga na okrzemki - można stosować w walce z glonami zielonymi. Okrzemki trzeba ...przeczekać - robić systematyczne podmiany wody no i dołożyć światła - byle nie przesadzić bo powyżej 0,5 w/l niezbędne już będzie dostarczanie roślinom CO2 inaczej "glonarium" gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...