Skocz do zawartości

Parametry wody po starcie - NO2?


myst
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zalałem akwarium (240L) 10 dni temu (90% RO) (temp 25C),

2 dni temu wpuściłem rybki (5x skalar, 20 ławicowych, 10 krewetek amano).

Przed wpuszczeniem rybek parametry wynosiły:

pH=7,

KH=5-6

CO2=15-25 mg/l

NO2,NO3,PO4=0,0

Mama dużo roślin a do startu używałem startera EasyLife.

Poza okrzemkami glonów nie było.

 

Dobę od wpuszczenia rybek parametry się minimalnie zmieniły poza NO2 które wskoczyło na NO2=0.3 .

 

Z tego co doczytałem wnioskuję że jest problem z bakteriami w kubełku (JBL 900L/h).

Wkłady mam takie: gąbka, Purigen, ceramika. Mam do dodania jeszcze zoolit ew węgiel aktywny (dostałem z kubłem).

Razem z rybkami dodałem filtr wewnętrzny (tylko mechaniczny - gąbka na turbinie).

Kolega radzi żeby zwolnić obieg wody w kubełku zeby pomóc bakteriom.

 

Poradźcie proszę , czy stężenie NO2 jest groźne dla fauny i jaki poziom jest alarmujący - przy jakim trzeba robić duże podmiany?

Czy zmieniać coś w dawkowaniu CO2 (jest włączane ze światłem ok 2 bąble /sek) , czy zwiększać/zmniejszać natlenianie przez falowanie?

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest świeże dopiero wystartowane i nie ma jeszcze dobrej biologii - za mało bakterii - dokup może jakąś pożywkę dla bakterii i zaaplikuj do filtra albo jeszcze lepiej od jakiegoś znajomego akwarysty weź trochę takiego syfu z płukania filtra i to wlać do filtra czy akwarium.

CO2=15-25 mg/l

NO2,NO3,PO4=0,0

Mama dużo roślin a do startu używałem startera EasyLife.

Te parametry które masz nie pozwolą zbyt długo cieszyć się roślinami chyba że masz zasobne podłoże i niewielkie światło - jak ta kwestia wygląda? Ale jeśli podajesz że masz CO2 to sądzę że światła masz na tyle że trzeba będzie akwarium nawozić

Na razie można włożyć węgiel aktywny pomoże usunąć NO2. Podmianę proponowałbym ok 20-30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 jest toksyczne i rybki mogą paść. Wpuściłeś za dużo rybek jednocześnie i dlatego pojawiło się NO2. Bakterie zużywające NO2 (przetwarzające na NO3) nei zdążyły się namnożyć.

Zwolnienie przepływu przez kubeł wspomoże trochę szybkość rozwoju bakterii. Ja bym dodał do wody jakiś bakterii po prostu. Obserwuj ryby. Jeżeli nie widać objawów zatrucia to nic im nie będzie aż akwarium dojrzeje. Kontroluj NO2 i jak będzie rosło to musisz coś z rybkami zrobić bo padną.

Węgla nie dodawaj bo wyjałowi wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło to 2x54W (1150mm) 7cm nad wodą, nawożę profito + Fe+ K , podłoże częściowo świr a pod nim substrat , a na części ADA Amazonia.

Tak to wygląda:

 

Dołączona grafika

 

Wziąłem od kolegi jego brudną gąbkę prefiltrową :)

 

Dodałem wczoraj tego startera bakteryjnego jeszcze , tylko że w toń a nie do filtra,

Dziś doleję jeszcze jedną dawkę do kubła bezpośrednio.

 

Jak na razie rośliny ładnie rosną (przyrosty dużych po około 1-2cm dziennie, pistie się rozmnożyły)

 

Przy jakim stężeniu NO2 powinienem robić podmianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejsze pomiary przed podmianką wyszły tak:

pH=7.1

KH=5

PO4=0.5

NO2=0.5

NO3=25 (test sera)

 

Podmieniłem 80L na RO, dodałem mineralizatora, bakterii do filtra (kupiłem Nitrobe-lift Nite-out II) i dla roślinek K i Fe.

Zdjąłem też pożyczoną od kolegi gąbkę z prefiltra kubła bo zauważyłem przy podmianie że baardzo mocno ograniczała przepływ przez kubeł. Założyłem ją na wewnętrzną turbinkę.

Zobaczymy jutro co z tym NO2 będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...