Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium roślinnego - kilka pytań.


Nerv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jako, że w wakacje będę zakładała akwarium roślinne ( mój pierwszy roślinniak ), więc już teraz zaczynam projektowanie.

Oto moje pytania:

 

1. Słyszałam, że niektórzy dolewają wodę mineralną do akwarium. Po co to robią ? ( co do tej informacji nie jestem pewna )

2. Czy woda może się "przeterminować" tzn, jeśli zostawię wodę w szczelnie zakręconej butli na np. pół roku, to będę ją mogła potem wlać do akwarium ?

3. Jakie znacie patenty na glony w akwarium, które mogłabym wykorzystać już podczas samego zakładania akwarium ?

4. Czy zwykła bimbrownia zrobiona własnoręcznie będzie wystarczyła na akwarium roślinne 98l ?

5. Jakie firmy polecacie, jeśli chodzi o dobór świetlówek do akwarium ?

6. Czy to możliwe, żeby kosiarka ( ryba ) zabijała inne ryby w akwarium ?

7. Czy kładzenie firanki między poszczególne warstwy podłoża jest dobrym pomysłem ?

8. Czy podłoże ADA Amazonia NEW jest dobre do akw. roślinnych ? Słyszałam, że wywołuje sinice w akwarium :(

 

hmm .. to chyba tyle ... jak sobie jeszcze coś przypomnę, to dopiszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jako, że w wakacje będę zakładała akwarium roślinne ( mój pierwszy roślinniak ), więc już teraz zaczynam projektowanie.

Oto moje pytania:

 

1. Słyszałam, że niektórzy dolewają wodę mineralną do akwarium. Po co to robią ? ( co do tej informacji nie jestem pewna )

2. Czy woda może się "przeterminować" tzn, jeśli zostawię wodę w szczelnie zakręconej butli na np. pół roku, to będę ją mogła potem wlać do akwarium ?

3. Jakie znacie patenty na glony w akwarium, które mogłabym wykorzystać już podczas samego zakładania akwarium ?

4. Czy zwykła bimbrownia zrobiona własnoręcznie będzie wystarczyła na akwarium roślinne 98l ?

5. Jakie firmy polecacie, jeśli chodzi o dobór świetlówek do akwarium ?

6. Czy to możliwe, żeby kosiarka ( ryba ) zabijała inne ryby w akwarium ?

7. Czy kładzenie firanki między poszczególne warstwy podłoża jest dobrym pomysłem ?

 

hmm .. to chyba tyle ... jak sobie jeszcze coś przypomnę, to dopiszę ;)

1. Wody mineralnej nie powinno się lać do akwarium.

2. Zależy jaka woda, kranówka nie powinna ale np. woda z akwarium lub innych zbiorników wodnych może "skisnąć" - szczególnie jak będzie na nią oddziaływało światło.

3. Odpowiednia dawka CO2 (30-50ppm) + potas przez pierwszy tydzień. Później azot na poziom 10ppm. To na starcie, później oczywiście normalne nawożenie. Ponadto rośliny na start muszą być w dobrej kondycji i bez glonów :)

4. To zależy od ilości światła - im więcej światła tym więcej trzeba CO2 (przy prawidłowym nawożeniu oczywiście).

5. Kieruj się barwą - od 5000K do 6500K będą w porządku.

6. Nie miałem kosiarek :D

7. Firanka może zgnić - lepiej dać moskitierę bądź siatkę podtynkową. Jeśli masz np. ziemię bądź substrat a na tym żwir to siatka między tymi warstwami zapobiegnie mieszaniu się obu warstw. Ponadto podczas restartu łatwiej wyciągnąć podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wypraktykowałem:

Odpowiedni zbiornik - co najmniej 100L i im większy tym lepiej, wysokości max50cm , w miarę możliwości szerokie 50cm i więcej, łatwiej będzie zakomponować 3 plany - akwarium proste

Tło do akwarium - jednolite - moim zdaniem najładniej prezentuje się czarne daje wrażenie głębi

Oświetlenie ok 0,5W/L - świetlówki T5 o temp barwowej od 6500 -10000K ( to moje preferencje nie twierdzę ze o innej temp będą złe) najlepiej pomieszane spektrum światła. Lub lampy HQI

Filtracja - zależna od wielkości akwarium - optymalne rozwiązanie - filtr zew kubełkowy o wydajności 3x pojemność akwarium.

Podłoże - zasobne - ja używam jako warstwy zasilającej zwykłej ziemi ogrodowej z domieszką gliny( łącznie 2cm) - przykryte warstwą żwirku (kwarcowy lub bazaltowy) o grubości ok 4-5cm. Jakoś z dystansem podchodzę do podłoży firmowych - może wizualnie są ok natomiast ich "cudowne" właściwości są chyba nieco przereklamowane no i cena....

Instalacja CO2 - Najlepiej wysokociśnieniowa butla+reduktor+zawór precyzyjny+dyfuzor (tu są już różne sposoby na rozpuszczanie ja używam reaktora z filtra narurowego) Kombinowanie z bimbrowniami odradzam - jest to uciążliwe , niestabilne a pieniądze jakie wydamy za pół roku na cukier to koszt zakupu normalnej instalacji i święty spokój.

Rośliny - Jak juz zostało wspomniane - tylko w dobrej kondycji bez glonów ,najlepiej ugadać sie z jakimś akwarystą w swojej okolicy i odkupić rośliny z akwarium. Część roślin kupowanych ze sklepu pochodzi z upraw emersyjnych i najczęściej w akwarium padają lub bardzo odchorowują zmianę warunków.

Niezbędny sprzęt - pinceta długa powyżej 20cm - do kupienia np na allegro juz za 20zł , szczypce - manipulator najlepsze z wymienną końcówką tnącą., skrobak, odmulacz - nie kupuj najtańszego - przyzwoity można kupic za 20-30zlotych

Nawożenie - Ja proponuję trochę poczytać i się pouczyć i nawozić solami - koszt nawożenia jest komediowy-u mnie w 500L to ok 80zł rocznie chcąc nawozić nawozami firmowymi koszt co najmniej podana kwota x10 a może i więcej. Wiec moim zdaniem warto poświęcić trochę czasu na poczytanie i naukę, niż wydawać spore pieniądze , bo nawożenie będzie niezbędne.

Albo zakupić całą linię nawozową jednej firmy i nawozić według wskazówek producenta i wydawać sporo więcej - jak komu wygodniej :)

Zakupić testy na NO3, PO4 , KH , Ph

Obsada ryb - mam tu małą wiedzę - na pewno gatunki które nie będą niszczyły roślin, z jednego kontynentu którym będą odpowiadały parametry wody , temperatura, i pokarmy.

Nie stosowałem żadnych siatek miedzy warstwy podłoża - ja bym nic nie wkładał.

No i na razie to tyle co mi przyszło do głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...