Jump to content

Oświetlenie - Problem


pawelmis
 Share

Recommended Posts

Witam co prawda zakładałem już temat o oświetleniu , ale potrzebuje pilnej pomocy, ponieważ pomyliłem się i mam świetlówki T8 15W co do mojego zbiornika 60l jest niestety za mało . Dlatego planuje przerobić oświetlenie na 1x 24 W T5 i kupić następujące rzeczy:

http://www.zoolight.pl/product-pol-854- ... x24W-.html

http://www.zoolight.pl/product-pol-483- ... skane.html

Zwykła oprawka nie taka co się montuje na świetlówkę ponieważ będzie działać tylko T5 więc tam ta mi nie potrzebna.

 

Ale mam problem jeśli chodzi o świetlówke proszę mi pomóc w wyborze świetlówki :

http://www.zoolight.pl/product-pol-490- ... OWOSC.html

http://www.zoolight.pl/product-pol-481- ... OWOSC.html

 

Jeśli inna będzie lepsza to oczywiście proszę o nazwe . Także proszę o informacje , która świeci na fioletowo ? Z opisu i z filmiku wygląda , że Grolux ma barwę taką fioletową , a nie dzienną , z góry dziękuje za pomoc , ponieważ w poniedziałek bym to zamówił.

Link to comment
Share on other sites

Rośliny mniej więcej takie:

1plan- gałęzatka i Riccia fluitans (wgłębka)- zamiast wgłębki myślę nad mechem

2plan- Ceratophyllum demersum (Rogatek) ,Egeria densa ( to są bardzo podobne roślinki to jak coś zastąpie jedną np. Ludwigia repens, Barclaya longifolia)

3plan - Valisneria (nurzaniec), Bacopa caroliniana, monnieri- wybrałem taką wiekszą na ten tył

Link to comment
Share on other sites

Ja zrobiłbym tak:

1. Mech a z niego trawnik

2.W prawym boku za mchem duża Cryptocoryne Wendi Brown a w lewym boku Barclaya longifolia bez dodatkowych roślin wokół niej bo potrzebuje dużo miejsca do rośnięcia. Dosadzi łbym też na środek Cryptocoryne Lutea.

3. Vallisneria Corksrew lub spiralis.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli jest możliwość to najlepiej połączyć kilka świetlówek :) ja u siebie mam 2x10000K oraz 2x6500K i powiem szczerze że takie połączenie bardzo mi odpowiada. Świetlówek o barwie 10000K niestety w żadnym sklepie nie dostałem i musiałem kupić w sklepie akwarystycznym więc kosztowała sporo ;) 18W- 40zł ale za to 6500K bez większych problemów idzie dostać prawie w każdym sklepie elektrycznym a koszt to od 7.50- 9zł więc nie jest źle. ;)

Link to comment
Share on other sites

Przecież w linkach co podałeś są wykresy widma. Roślinne świecą przeważnie na fioletowo lub niebiesko(reszty widma "roślinnego" człowiek nie widzi) Ja mam na 4 jedną roślinną i starczy reszta to zwykle dzienne świetlówki albo cool day light. Jak mi kasy starczy. I jakie są to kupuję. Jak pojawiają się glony wyjmuję świetlówkę z najstarszą datą i podmieniam (pisakiem nanoszę datę zakupu na metalowe dekielki) A resztę przeznaczam na napełnianie butli co2 lub nawozy czy na rybki by odświeżyć obsadę. Generalnie jak dla mnie akwarium tak się zakłada by nie generowało więcej wkładu finansowego niż potrzeba. Wystarczy przejrzeć oświetlenia jakie są w szklarniach czy inspektach te same świetlówki tylko opisane for aquarium są 2-3 krotnie droższe tak samo nawozy co za różnica między for aquarium a for pond gdzie tu i tu skład ten sam tyle że stężenie do oczek większe ale za to tańsze. Znowu offtopuję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...