Skocz do zawartości

Glony jaki to gatunek i jak sobie z nim poradzić


czareknster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

O kilu tygodni w zbiorniku zaczęły przyrastać mi glony nitkowe a zaraz po nich pojawiły się chyba Okrzemki, które namiętnie terroryzują wszystkie rośliny.

Nie mam pojęcia jak sobie z nimi poradzić, stosuje jak na razie metodę mechaniczną zbieram je z roślin lub usuwam zarażone liście bądź rośliny.

Ale to nic nie pomaga, przez jakiś czas nowe przyrosty roślin są piękne po czym dopada się do nich glon i po wszystkim. Tragedia.

 

Specyfikacja zbiornika.

- Objętość: 102l

- Oświetlenie: 4x20W przez 8 godzin - 0.7 W/L (od godz: 11 do 19, do 11-tej wpada trochę światła dziennego).

- Filtr Eheim Professionel 3 2071 - zanurzona deszczownica.

- Denitryfikator.

- CO2.

- Podmiana wody raz w tygodniu 1/3 - kranowa z Aqua Safe przygotowana około 24h przed odmianą.

 

Chemia:

- PH 6,8 - 6,4 - zmienne w cyku noc dzień

- N03 5-10 - stałe zapewnia denitryfikator

- kH 6-10 - stopni niemieckich

 

Nawozy Aqua art (raz dziennie podawałem a obecnie to jest od tygodnia zaprzestałem wszystkiego):

- Ferro+ 1ml/dziennie;

- Macro 1ml/dziennie;

- Micro PRO 1ml/dziennie;

- Dwa miesiące temu dno akwarium zostało zasilone kulkami glinowymi JBL.

 

Flora:

- Eleocharis parvula.

- Żabienica Blehera.

- Gałęzatka.

- Mchy - Singapore Moss.

- Anubias Bartera

- Onowodek kędzierzawy lub Zwartka skręcona - trudno mi ją określić, dostałem dawno temu od kolegi.

 

Fauna:

- Neon czerwony - 12 szt.

- Tęczanka filigranowa - 3 szt.

- Otosek - 4 szt.

- Amano - 5 szt.

 

 

Pomocy.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://dev.fear-art.com/projects/aqua/11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC, co to jest?

 

Edit:

 

Już wiem Poczytałem o tym preparacie i wydaje się być ok.

Jak długo czekałeś na pierwsze zauważalne efekty ustępowania tych krasnorostów.

 

Jesteś pewien, że są to krasnorosty?

 

nemo130: Używaj opcji edytuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nemo130 jako, że zablokowałeś moje posta pisze w następnym.

 

Kupiłem EC i będę dodawał 4 ml/d na zbiornik 102l nie za dużo?

Dodatkowo człowiek w akwarystycznym polecił mi "Alg Control F" firmy Aquatic Nature. Preparat stosuje się przez cztery tygodnie z podmianą wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nemo130 jako, że zablokowałeś moje posta pisze w następnym.

 

Kupiłem EC i będę dodawał 4 ml/d na zbiornik 102l nie za dużo?

Dodatkowo człowiek w akwarystycznym polecił mi "Alg Control F" firmy Aquatic Nature. Preparat stosuje się przez cztery tygodnie z podmianą wody.

Witam. Ja używałem easy life easycarbo i pomogło, ale teraz zmieniłem firmę na aqua art carbo to niby to samo co easy life easycarbo tylko o wiele tanie kosztuje a efekty są po kilku dniach, ja podaje 2ml jak na moje 128l to nawet 3ml ale teraz daje tylko 2ml do tego podaje makro+fe bo mikro już nie mam, ale to zależy od ciebie, a i bym zmienił podłoże na jbl manado z substratem lub na podłoże tetry z substratem do tego żwirek rzeczny. Polecam sklep belio.pl u nich jest sporo do wyboru a i najlepiej nazwy sprawdzają się w google tam jest sporo tematów o podłożu itp..:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecna wiedzą zainwestował bym Amazonie ale to się wiąże z restartem, a to się pewnie wydarzy przy zakładaniu aqua na nowo;-)

Teraz dodałem do podłoża 5 pałeczek "Ferti-stick" firmy Aquatic Nature.

 

Obecnie podaje nawozy:

- EC - 4 ml/d ale zmniejszę do 2 ml/d;

- Ferro+ 1ml/dziennie - Aqua Art;

- Macro 1ml/dziennie - Aqua Art;

- Micro PRO 1ml/dziennie - Aqua Art;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecna wiedzą zainwestował bym Amazonie ale to się wiąże z restartem, a to się pewnie wydarzy przy zakładaniu aqua na nowo;-)

Teraz dodałem do podłoża 5 pałeczek "Ferti-stick" firmy Aquatic Nature.

 

Obecnie podaje nawozy:

- EC - 4 ml/d ale zmniejszę do 2 ml/d; (podawaj przez tydzień 2ml)

- Ferro+ 1ml/dziennie - Aqua Art; (podawaj 1ml dziennie)

- Macro 1ml/dziennie - Aqua Art; (podawaj 1ml tylko przy podmianie wody co tydzień)

- Micro PRO 1ml/dziennie - Aqua Art; (podawaj 1ml dziennie)

Ten kolor to ja

 

Tak jak napisałem tak podawaj jak po tygodniu będą zmiany zapodaj fotki ok.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc aparatura ustawiona i zobaczymy co się wydarzy po tygodniu.

 

Jak będą efekty na pewno się nimi podzielę ;-)

A co2 podajesz jakieś w płynie, czy tez jako bimbrownia itp. jak coś może aqua art carbo lub easy life easycarbo tak 2ml co dziennie na tydzień i oświetlenie 12h ale to zależy jakie kto ma oświetlenie. Ja daje 12h dziennie i jest ok a mam 2x18w t8 6500k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szoku, po jednym dniu stosowania EC były już widoczne efekty (wzrost roślin przyspieszył kosmicznie).

Krasnorosty jeszcze się trzymają ale nie widzę jakiegoś zaskakującego przyrostu, rosną wolniej (chyba zaczyna im coś przeszkadzać ;-P ).

 

Fotki podrzucę jak sytuacja się widocznie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szoku, po jednym dniu stosowania EC były już widoczne efekty (wzrost roślin przyspieszył kosmicznie).

Krasnorosty jeszcze się trzymają ale nie widzę jakiegoś zaskakującego przyrostu, rosną wolniej (chyba zaczyna im coś przeszkadzać ;-P ).

 

Fotki podrzucę jak sytuacja się widocznie poprawi.

I mówiłem, tylko ja bym dokupił roślin np. moczarki, rogatka, h. polysperma, i jakieś tam co szybko rosną i po glonach, a i rób przecinkę jak roślina dotknie tafli wody, ja tak robię z h. polysperma i jest ok, a tak się dzieje co prawie 2 tygodnie u mnie w akwarium 128l, ta roślina to normalna bomba od kiedy ją odżywiłem rośnie jak na drożdżach. 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...