Skocz do zawartości

Obniżenie Ph, pomocy !


kamil2963
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwarium 60 L i mam bardzo wysokie ph. Jak mogę je obniżyć ? Dodam że odpada bimbrownia oraz filtr RO. Moje ph to ponad 8 :/. Mam tam neony i musze coś zrobić, dziwie się że jeszcze tam żyją. Czy chemia jest dobrym rozwiązaniem ? Czy podmiany z wodą destylowaną zmienią ph czy tylko twardość wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie co2,zyskacie piękne rośliny i spadek ph.

Sposobów jest masa,korzenie,liście dębu,szyszki olchy,zależy co wolisz i czy kolor wody ma dla Ciebie znaczenie.

Czy ten torf do filtrów który sprzedają jest inny od tego który sprzedają jako podłoże dla zwierząt terrariowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podmiany z wodą destylowaną zmienią ph czy tylko twardość wody ?

Zmienią i jedno i drugie .Nie da się zmienić pH bez ingerencji w Kh.

Przede wszystkim by obniżyć trwale pH należy obniżyć twardość węglanową kh ( inaczej->bufor). Przy bardzo twardej wodzie wysokim Kh sama filtracja przez torf i dodawanie garbników nie musi dać oczekiwanego rezultatu w postaci pożądanego pH,gdyż wszystkie jony kwasowe H+ zostaną wchłonięte przez bufor i jeszcze zostanie jego znaczny zapas.

To Ty musisz wyliczyć o ile zredukować kh wodą destylowaną czy demineralizowaną i tu nie jak niektórzy sądzą że ta woda jest kwaśna bo ona jest zawsze obojętna.I nigdy nie liczy się proporcji używając wartości pH między wodą w zbiorniku o destylką bo to do niczego nie prowadzi tylko proporcje wartości kh.np Destylka ,demineralka-> kh-0 w kranie-> kh-20 to mieszając pół na pół masz kh 10 proste,bo tu już gdzieś brednie czytałem o destylce pH 5-6 i proporcjonowaniu tego w zbiorniku. :D

Tak więc obniżenie twardości węglanowej uzyskujemy

- dolewając w odpowiednich proporcjach wodę destylowaną

- stosując wymieniacze kationów

- również filtrując wodę przez kwaśny "torf wysoki"

Natomiast obniżenie wartości pH to zasady są podobne;

- im mniejsza twardość węglanowa tym łatwiej obniżyć pH. Dlatego obniżenie twardości wody jest najlepszą metodą obniżenia pH i tu np. poprzez dodawanie związków humusowych(liście szyszki,drewno) , filtrowanie wody przez torf.

- dodawanie dwutlenku węgla CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jeszcze torf pozostały po hobby z pająkami ;) Ma Ph w przedziale 3,5 -4,5. Czy się nada jako wkład do filtra aby obniżyć Ph w akwarium. Napisane jest na etykiecie że idealnie nadaje się do roślin, np Orchidea, no i te Ph. :help:

Nadaje się to kwaśny torf wysoki torfy niskie mają pH przeważnie 6,8-7.

Żeby skutecznie obniżyć Ph musisz najpierw mieć uregulowane Gh.Czy wiesz jaką ma wartość?

A to akurat nie prawda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...