Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi 150l


winner333
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po kilku latach mam zamiar zmienić biotop mojego akwa 150l 75x40x50 i decyzja padła na Malawi, jednak jako że to będą moje pierwsze pyszczaki pragnę zasięgnąć opini doświadczonych akwarystów i malawistów. oto moje pytania:

 

1. Ile gatunków pyszczaków mogę trzymać w moim szkiełku? Jako, że pragnę zewsząd zasięgnąć wiedzy powiem że: malawiści z innego forum twierdzą że tylko 1, kilku wieloletnich hodowców że 2 mogą się zmieścić a w zoologicznym że na ten litraż to nawet do 20 osobników :shock: A co wy sądzicie?

2. Jaki gatunek lub jakie gatunki polecacie początkującemu? Jakieś ładne, stosunkowo spokojne i ciekawe rybki (nie mówię że kolorowe bo to oczywiste ale czy nadadzą się jakieś które mają kilka kolorów jednocześnie jak na przykład odmiany aulonocara)?

3. Ile osobników w jakich haremach? Słyszałam już tyle propozycji (oczywiście każda osoba zapewniała że ma racje bo zna pyszczaki od wielu lat i ten stosunek haremu jest najlepszy dla mojego akwa)

1 gatunek 2+6, 2 gatunki po 1+3, 1 gat 1+5 czy jeszcze inne przeróżne kombinacje. Jaką wybrać? A no i czasami polecano mi zwiększyć tą liczbę ryb w celu kontrolowanego przerybienia, co to jest i ile by musiąlo być rybek, jakie są tego dobre i złe strony?

4. Czym karmić pyszczaki? Mam przy obecnych rybkach liofilizowaną rozwielitkę, artemię, a także ichtiovit i granulki wysokoproteinowe. No i mrożoną ochotkę którą mi wszyscy odradzili (więc chyba odpada). Oprócz tego hodowcy polecają mi gotowane warzywa, jakieś kluski i inne pokarmy domowej roboty. Co dokupić, co wyrzucić?

5. Jakie roślinki (bardzo mi sie podobają w malawi chociaż to zdecydowana mniejszość akwariów)?

6. No i podłoże oraz ozdoby. Piasek, czy żwir? Jaka ziarnistość?

 

7. Z czystej ciekawości, bo widziałam rybki Aulonocara - malawijskie pawie i nie umiem znaleźć nic na ich temat. Jakie musi być min akwa na ile osobników i czy są bardzo agresywne?

 

To narazie wszystko. Jeśli ktoś jest ze Śląska i wie gdzie można tanio kupić żwirek, roślinki itp to proszę o podpowiedź. Dzięki z góry za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem ale dla pyszczaków liczy się powierzchnia dna a u ciebie jest niewielka więc jeżeli o obsadę chodzi to wyłącznie jeden gatunek i to w ilości 1+2/3 ( taka obsada jest u mnie i jest git wszystko zależy od usposobienia danej rybki ale nie polecam układu wiecej niż z jednym samcem w takim małym akwa to moje zdanie ) . Co do gatunków to Saulosi , yellowki , ew demasoni ,rdzawy to te co znam. Lepsze by było akwa długie szerokie a nie koniecznie tak wysokie .Co do karmienia są to rybki roślinne ;p więc pokarm typy malawi + wodzień i jakies warzywa gotowane można podawać pokarm lekko strawny. , co do podłoża to oczywiście piasek pyszczaki przekopują dno przy kamieniach i tworzą sobie domki , ziarnistość do 1mm opcjonalnie 0,5-1mm .

 

Edit : Jestem z Rybnika jakby coś mam P.Saulosi w nadmiarze :) i trochę gratów do malawi , po więcej info wejdź na forum malawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...