Jump to content

Pierwsze Malawi 150l


winner333
 Share

Recommended Posts

Witam. Po kilku latach mam zamiar zmienić biotop mojego akwa 150l 75x40x50 i decyzja padła na Malawi, jednak jako że to będą moje pierwsze pyszczaki pragnę zasięgnąć opini doświadczonych akwarystów i malawistów. oto moje pytania:

 

1. Ile gatunków pyszczaków mogę trzymać w moim szkiełku? Jako, że pragnę zewsząd zasięgnąć wiedzy powiem że: malawiści z innego forum twierdzą że tylko 1, kilku wieloletnich hodowców że 2 mogą się zmieścić a w zoologicznym że na ten litraż to nawet do 20 osobników :shock: A co wy sądzicie?

2. Jaki gatunek lub jakie gatunki polecacie początkującemu? Jakieś ładne, stosunkowo spokojne i ciekawe rybki (nie mówię że kolorowe bo to oczywiste ale czy nadadzą się jakieś które mają kilka kolorów jednocześnie jak na przykład odmiany aulonocara)?

3. Ile osobników w jakich haremach? Słyszałam już tyle propozycji (oczywiście każda osoba zapewniała że ma racje bo zna pyszczaki od wielu lat i ten stosunek haremu jest najlepszy dla mojego akwa)

1 gatunek 2+6, 2 gatunki po 1+3, 1 gat 1+5 czy jeszcze inne przeróżne kombinacje. Jaką wybrać? A no i czasami polecano mi zwiększyć tą liczbę ryb w celu kontrolowanego przerybienia, co to jest i ile by musiąlo być rybek, jakie są tego dobre i złe strony?

4. Czym karmić pyszczaki? Mam przy obecnych rybkach liofilizowaną rozwielitkę, artemię, a także ichtiovit i granulki wysokoproteinowe. No i mrożoną ochotkę którą mi wszyscy odradzili (więc chyba odpada). Oprócz tego hodowcy polecają mi gotowane warzywa, jakieś kluski i inne pokarmy domowej roboty. Co dokupić, co wyrzucić?

5. Jakie roślinki (bardzo mi sie podobają w malawi chociaż to zdecydowana mniejszość akwariów)?

6. No i podłoże oraz ozdoby. Piasek, czy żwir? Jaka ziarnistość?

 

7. Z czystej ciekawości, bo widziałam rybki Aulonocara - malawijskie pawie i nie umiem znaleźć nic na ich temat. Jakie musi być min akwa na ile osobników i czy są bardzo agresywne?

 

To narazie wszystko. Jeśli ktoś jest ze Śląska i wie gdzie można tanio kupić żwirek, roślinki itp to proszę o podpowiedź. Dzięki z góry za każdą pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Specem nie jestem ale dla pyszczaków liczy się powierzchnia dna a u ciebie jest niewielka więc jeżeli o obsadę chodzi to wyłącznie jeden gatunek i to w ilości 1+2/3 ( taka obsada jest u mnie i jest git wszystko zależy od usposobienia danej rybki ale nie polecam układu wiecej niż z jednym samcem w takim małym akwa to moje zdanie ) . Co do gatunków to Saulosi , yellowki , ew demasoni ,rdzawy to te co znam. Lepsze by było akwa długie szerokie a nie koniecznie tak wysokie .Co do karmienia są to rybki roślinne ;p więc pokarm typy malawi + wodzień i jakies warzywa gotowane można podawać pokarm lekko strawny. , co do podłoża to oczywiście piasek pyszczaki przekopują dno przy kamieniach i tworzą sobie domki , ziarnistość do 1mm opcjonalnie 0,5-1mm .

 

Edit : Jestem z Rybnika jakby coś mam P.Saulosi w nadmiarze :) i trochę gratów do malawi , po więcej info wejdź na forum malawi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...