Jump to content

Świetlówki T8


lopezz
 Share

Recommended Posts

Witam posiadam w swoim akwarium świetlówki standardowe T8 akwarium 240l , nie dają one dobrego światła. Chcę wymienić na świetlówki akwariowe czy waszym zdaniem te będą oki? http://allegro.pl/atti-komplet-swietlowek-t8-30w-aquastar-grolux-i2121191092.html . Nie chcę się bawić na razie w dodatkowe oświetlenie , czy przy tych nowych świetlówkach rośliny będą ładniej rosły? Mam rośliny mało wymagające typu moczarka , żabiniec , kabomba , nurzaniec , kryptokoryna, anubias.

 

Edit: Czy ewentualnie można dodać odbłyśniki , zdaje to egzamin? http://allegro.pl/atti-odblask-paraboliczny-dla-swietlowki-t8-30w-i2121191086.html

Link to comment
Share on other sites

Nie spodziewałabym się cudów, rośliny oprócz światła potrzebują również minerałów, najlepiej żeby było to żyzne podłoże plus nawozy do słupa wody. Jeśli chodzi o świetlówki, to jedna ma 8500K a druga 10000K, w praktyce jedna będzie świecić mniej więcej na różowo a druga na fioletowo, w tej sytuacji najlepiej wymień tylko jedną świetlówkę na roślinną a druga niech świeci normalnie białym światłem tak jak do tej pory. Odblaski są jak najbardziej godne polecenia, ale uważam że lepiej spisuje się folia odblaskowa którą moża okleić całą pokrywę od spodu, nie jest droga i też można ją kupić na allegro.

Link to comment
Share on other sites

Rośliny nawożę nawozami w płynie więc nie ma problemu , chodzi mi o światło czy lepiej świecą te roślinne świetlówki , folię mam naklejoną pod obudową ale daje marny efekt. Czyli co jedną roślinną dokupić a drugą zostawić standardową? Nie bardzo znam się na świetlówkach.

 

Standardowe 30 wat były razem z pokrywą.

Link to comment
Share on other sites

Heh barwy na nich nie ma napisanej , to co jest na nich napisane to: Leuci Cool White YP-9D nic więcej nie ma.

 

Przetoczę wam temat z pewnego forum.

 

Kupiłem ostatnio na Allegro dwa odbłyśniki asymetryczne (http://www.allegro.pl/item475800449_odb ... light.html). Byłem ciekaw na ile poprawi natężenie światła. Posiadam standardową pokrywę 2 x 18 wat. Przeprowadziłem test.

Przy pomocy luksomierza zbadałem natężenie światła bez i z odbłyśnikami. Dodam tylko, że test zrobiłem w identycznych warunkach, zrobiłem go dwukrotnie i za każdym razem wyniki były podobne. Badanie przeprowadziłem niestety nie w akwarium. Pokrywę położyłem na dwóch krzesłach, na podłodze leżał luksomierz. Za każdym razem pokrywę kładłem w identyczny sposób, a luksomierza wogóle nie ruszałem.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazło się, że założenie odbłyśników w tym przypadku podniosło natężenie światła z 780 lux do 1870-1970 lux (zależnie od ustawienia odbłyśników). Daje to aż 140% większe natężenie światła. Wydaje mi się, że w wodzie proporcje te powinny być zachowane.

Autor :tytios

Link to comment
Share on other sites

Ja z kolei miałam czarną pokrywę, po dodaniu aluminiowych odbłyśników (takie korytka) efekt nie był powalający, wywaliłam odbłyśniki i obkleiłam pokrywę folią, teraz wygląda to dużo lepiej, może jak dołożysz odbłyśniki do już obklejonej pokrywy to coś jeszcze na tym zyskasz, ale nie spodziewaj się cudów. Myślę że za te pieniądze (świetlówki + odbłyśniki) spokojnie kupisz dodatkowe oświetlenie np. T5 1x24W albo chociaż 1X18W i wtedy faktycznie będzie jaśniej.

Link to comment
Share on other sites

Jak chcesz, ale to trochę wywalanie pieniędzy w błoto. Świetlówki, najlepiej jakby jedna miała w okolicach 6500K-dają światło białe, a druga dajmy na to 8500-10000K np. ta Grolux lub Aquastar Sylvanii albo innych producentów, białą możesz kupić np. Philipsa 865 albo 965.

Link to comment
Share on other sites

Czyli dokupię Grolux i zostawię jedną standardową będzie chyba dobrze? Kupię 2 odbłyśniki i wykleję całą pokrywę folią , mam taką folię samoprzylepną "pazłotko" do oklejania wełny w wentylacjach. Może troszkę będzie lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Sorki za odświeżanie tematu , okleiłem pokrywę folia odblaskową wygląda to teraz tak:

 

Przepraszam za jakość robione telefonem.

 

Ps. Chyba nie warto teraz dawać odbłyśników? I co sądzicie o tych świetlówkach nadają się? Czy to wyrzucenie kasy?

http://allegro.pl/atti-komplet-swietlowek-t8-30w-aquastar-grolux-i2121191092.html

post-11652-13685168226632_thumb.jpg

post-11652-13685168227122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...