Jump to content

Czy nie za słabe oświetlenie?

luki0830
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam akwarium 140l (80x35x50), filtr fzn-3, podłoże to zwykły żwir (nie za jasny i nie ciemny-zwykły żwir), pod spodem jako substrat to floran,

rośliny to: echinodorus tanzende, echindorus st.elmo's fire, anubias baterri, cryptocoryna nevilli.Akwarium ma 16dni po sprawdzeniu parametrów wody i dobrych wynikach wczoraj wpuściłem pierwsze rybki (neonki 10szt) ale docelowo będzie tak: 20neonek, harem molinezji black molly, harem prętnika karłowatego, 7 otosków i 1 zbrojnik niebieski.

Oświetlenie do wczoraj było standardowe (2x18W T8) i właśnie ok 5dni temu pojawiły się okrzemki (zapewne za słabe oświetlenie). Najpierw to bardzo nie przejmowałem się ponieważ nie było ich dużo raptem kilka tylko plamek, teraz jest trochę więcej ale też za bardzo dużo nie ma. Od wczoraj mam inne oświetlenie a mianowicie takie: Aqua-Glo 18000K, 555Lumen, 20W T8 oraz Flora-Glo 2800K, 650Lumen, 20W T8 (dane spisane z opakowania), dodatkowo okleiłem pokrywę folią aluminiową odbijającą światło.

Mam takie pytanie:

1. Czy nie za słabe będzie to światło?

2. Czy te okrzemki znikną w takim świetle?świecę ok 9-10godzin

Przy wysokości akwarium 50cm, to faktycznie może być mało, lepiej przerobić oświetlenie i wsadzić T5 2x24W lub 2x28W.

Okrzemki w nowych zbiornikach są częstym zjawiskiem, ponoć są zjadane przez otoski więc możesz wpuścić je do akwarium skoro i tak planujesz dać je do obsady, a jak zbiornik się ustabilizuje to glony same powinny ustąpić.

darek0251 Możesz posadzić rośliny cieniolubne i spokojnie sobie dadzą radę, sama mam takie oświetlenie w 112l i nie narzekam w innym wypadku czeka Cię wymiana całej elektryki i kupno świetlówek T5.