Skocz do zawartości

WYSOKIE NO2


flozbi1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z NO2.

Teraz jest na poziomie 0.4-0.6 ale jest to zasługa podmiany około 70% wody. Nie wiem jak zbić dalej to NO2.

NO3 jest w granicy 5-10. Akwarium 100l z nowym kubełkiem, tu jest opisane dlaczego :

Nie wiem jak to opisać... wygląda to jak kurz albo coś takiego podobnego. A na wodzie zrobił się kozuch bakteryjny. problem ten w sumie mam od początku akwarium.

Około 3 tygodni temu założyłam akwarium z flitem JBL e700, niestety filer okazał się trefny i został wymieniony cala głowica bo terkotał i te prószka cały czas pływały w wodzie. Po wymianie głowicy problem się nasilił i znalazł w necie opisy ze ten model filtra przepuszcza brudna wodę miedzy głowica a pierwszym koszem. Dlatego wymieniłam na Fluval 206 bo nic innego w sklepie nie mieli. No ale po 3 dniach nadal te prósza ciągle pływają.

Akwarium zalane 3 tygodnie już jest z obsada 15 brzanek oraz 6 bocji i roślinnością. Podarcie proszę jak opanować NO2 i gdzie szukać przyczyny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awarium jest świeże a tu jeszcze ma filtr z bakteriami usunięty no i podmiana taka drastyczna. Dziwisz się??

 

Możesz sobie włożyć zeoliit ale czy to pomoże? Wątpie.

Zeolit jest już od wczoraj w kubełku, no a podmianka taka drastyczna ponieważ stężenie NO2 było strasznie wysokie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wymienia się filtra podczas dojrzewania akwarium!

Czy w jblu była uszczelka pomiędzy głowicą a pierwszym koszem?Taka prostokątna,cienka.

Teraz akwarium na nowo dojrzewa,raczej nic mi nie przychodzi do głowy

jak tylko intensywnie napowietrzać,nie podmieniaj tak dużo wody.

Jakimi testami badasz wodę?Paskowymi czy kropelkowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często tak jest że nawet przy sprawnej filtracji w świeżo założonych zbiornikach kumulacja azotynów (NO2-) występuje po 20 dniu od zalania i trwa przez kilka kolejnych dni. Świadczy to o tym że w pełni domknął się pierwszy etap nitryfikacji utleniania jonów amonowych (NH4+) do azotynów( NO2-) przez bakterie pierwszego etapu a nie dostatecznie jeszcze są rozwinięte kolonie bakterii nitryfikacyjnych drugiego etapu utleniające azotyny do azotanów.To wcale nie nadzwyczajne zjawisko że zalewając zbiornik wodą w której nie ma azotynów nie rozwijają się oba rodzaje bakterii na raz bo niby co by je stymulowało do wzrostu.

Zbiornik w końcu dojrzeje,by to przyśpieszyć rozbij kożuch bakteryjny powodując ruch tafli wody,albo napowietrzaj zbiornik,przestań grzebać we wkładach filtracyjnych (wyłączać filtr).Filtra kubełkowego nie trzeba wyłączać przy podmianie wody , nie powinno się go czyścić w tym samym dniu co podmiana.Te paprochy co tam dostrzegasz nie mają na azotyny żadnego wpływu ,w końcu zostaną związane przez biofilmy bakteryjne jak zbiornik się ustabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wymienia się filtra podczas dojrzewania akwarium!

Czy w jblu była uszczelka pomiędzy głowicą a pierwszym koszem?Taka prostokątna,cienka.,nie podmieniaj tak dużo wody.

Jakimi testami badasz wodę?Paskowymi czy kropelkowymi?

Uszczelki nie było i zrobiłam sama z wężyka ale nic to nie dało.

testy Kropelkowe JBL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, rybki zaczęły się bardziej ruszać, pojawiły sie tez okrzemki i delikatne (male) zielone glony na szybie. Co z tym zrobić sprzątać czy na razie zostawić?

Szyby zdążysz wyczyścić jak już nie będzie azotynów.Okrzemki to glony przejściowe najczęściej świeżych zbiorników lub słabo oświetlonych te glony bez trudu przegrywają z roślinami gdy te się rozrosną.

NO2 0,2 czyli poszło w dół, NO3 tak 5-10 PH 7.5

KH 10-11

Rybki nabrały witalności Poradźcie, który filtr będzie lepiej zostawić?

Pozostaw jeszcze oba filtry aż znikną azotyny,jeśli filtry mają taką samą pojemność to wszystko jedno,który zostawisz.

Później zeolit z filtra też można usunąć.A już do ograniczania azotanów NO3 zanim rośliny się dobrze rozrosną można dodatkowo wykorzystać jakieś rośliny pływające mają taką przewagę nad roślinami zanurzonymi że pobierają CO2 z atmosfery. Z pH i kh na razie też nie kombinuj ,jak nie masz jakichś muszli ,kamieni,dolomitów w zbiorniku nie powinno być wzrostu tylko ->tendencja spadkowa w miarę spadku redoksu podłoża,wzrostu DOC w tym roślinnych kwasów humusowych ,czy garbników z martwej materii (jak masz w zbiorniku jakieś drewno,korzenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pH i kh na razie też nie kombinuj ,jak nie masz jakichś muszli ,kamieni,dolomitów w zbiorniku nie powinno być wzrostu tylko ->tendencja spadkowa w miarę spadku redoksu podłoża,wzrostu DOC w tym roślinnych kwasów humusowych ,czy garbników z martwej materii (jak masz w zbiorniku jakieś drewno,korzenie).

Przykro mi ale nie rozumiem za bardzo :oops::(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 100l

Oświetlenie - 2x 20W powerglo i sunglo

Grzałka - 100w

Filtracja - tetra ex1200 + Fluval 206

Napowietrzanie - mała kurtyna powietrzna + Ruch tafli od Fluvala

Podłoże żwirek -(nie wiem jaki) + jeden korzeń (spreparowany z innego akwa)

Roślinność - nie znamm nazw (wczoraj dałam trochę rzęsy wodnej ale tetra zasala większość)

obsada - 15 brzanek sumatrzańskich + 6 bocji królewskich a i od wczoraj ślimaki jako pokarm dla bocji

 

Nawożenie:

easycarbo (nie wiem czy stosować) + tetry PlantaMin

 

i jeszcze filtr UVC niepodłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w porządku,nic tam nie widać co by miało wpływ na wzrost pH i kH.Obydwie wartości są zależne od siebie.Żwirek wygląda jak zwykły kwarcowy piach.Te nawozy co masz są jak najbardziej w porządku można stosować i bardzo dobrze , że nie zawierają fosfory i azotu.Te rośliny co masz powinny przy tym świetle rosnąć ,widać że się przyjęły.Gdy już się domknie cykl azotowy można zmniejszyć napowietrzanie kurtyną tak obserwując pokrywy skrzelowe ryb by swobodnie oddychały a nadmiar powietrza nie wybijał zbytnio CO2 powstającego w procesach biochemicznych w zbiorniku ,który wykorzystają rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...