Skocz do zawartości

sinice, delikatne krótkie nitki problem pomocy


fafik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr: fluval 250 wkłady wata oraz EHEIM LAV

Nawożenie- Co2 z butli wysokociśnieniowej ( 2/1s ) makro 2ml, mikro 3ml, potas 3ml lecz przerwałem związku z problemem ( podawałem od czasu zwiększenia oświetlenia)

rybki: prawdopodobnie 13 rasbora galaxy krewetki różne niezliczona iulośc

rośliny: duży henio, hydrokortylia sp japan oraz normalna, mikrozorium , aromatika

 

witam mam znaczny problem ponieważ kiedy baniak zaczął pięknie wyglądać i osiągną cel aranżacji zaczęły wychodzić mi sinice.

Około 1 miesiąc temu zmieniłem pokrywę z 2x 18w 865 na 4 x18 od przodu aquarelle, 950, 865, 865 świeca 8 h

i był spokój ( zmieniłem wylot filtra na środek wcześniej był wzdłuż tylnej szyby i na 1/4 mocy teraz na 0,5)po zmianie oświetlenia dopiero 2 tygodnie temu kiedy wyczyściłem gąbki w filtrze coś zaczęło się dziać. Wychodzą przy podłożu skupiając się środka akwarium oraz na mchu także na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sinice pomagają częste podmianki wody np. co 4 dni, ale przede wszystkim trzeba wyeliminować przyczynę, możesz mieć zaburzony stosunek azotu do fosforu (za dużo P w stosunku do N), co jest możliwe skoro podajesz makro. Odstaw fosfor, możesz podawać sam azot z potasem, do tego częstsze podmianki i sinice powinny ustąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie azotu masz pod dostatkiem, rzekłabym nawet że trochę za dużo, nadal nie znamy poziomu fosforu, dziwne jest natomiast to, że wykwit zwiększył się po podmiance, nie lej więcej żadnych nawozów, rób podmiany wody co ok.4 dni i obserwuj rozwój sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie jestem w trakcie pozbywania sie sinic akwa 1,5 miesiąca sinice pojawily sie ok 1,5 tygodnia temu podmiany nie pomagały sinice opanowaly mi caly mech w wodzie pływać zaczęły drobne włoski pewnie tez sinice, poszedłem do weterynarza powiedzialem o problemie i poprosiłem aby wypisał mi recepte na lek Davercin 250mg dzis podałem trzecią dawke sinic prawie już nie mam lecz wykorzystam całe opakowanie.Podaje jedną tabletke 250mg na 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja walczyłem z tymi glonami 4 miesiace :x rosliny były wrakiem tego co było przed inwazja sinic, wode podminiałem połowe co 3 dni dolewałem azotu, wymieniłem oswietlenie (gdzies mi sie obiło o uszy ze stare zurzyte oswietlenie moze powodowac sinice) i nie pomogło. Zastosowałem antybiotyk erytromecyne tyle ze oswietlenie ruszyło pełna parą do tego CO2 i nawoziłem azotem oraz zelazem i w ten piekny sposób sie ich pozbyłem i mam nadzieje ze sie nie spotkam juz z nimi.

Pozdrawiam walczących z sinicami i miejcie cierpliwosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podałem 4 dawke erytromycyny (davercin) po sinicach ani sladu roślinki odrzyły, jutro podmiana 20% wieczorem ostatnia dawka i chyba zakończe leczenie.

Jak najszybciej ustabilizować równowage biologiczną w zbiorniku po leczeniu antybiotykiem pewnie zabija on równierz bakterie nitryfikacyjne? czy dolać biostartera jak tak to najleszy jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie spokój podmieniłem 4 raz wodę około 30l odessałem zainfekowana amazonię przy szybie do dnia dzisiejszego na roślinach ani śladu tylko miedzy szyba a podłożem były ale wyssałem i miejmy nadzieje ze na dobre się wyniosły. Z dodatkowych info to podkręciłem co2 lecz bez przesady przyduchy nie ma no i moc filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do nawożenia to makro i mikro po 2ml dziennie i k2so4 3-4 ml na dzień

i spokój lecz mam problem z kolejnym glonem a mianowicie z (teraz tylko potas i 2 podmiany po 20l)

 

Oedogonium - delikatne krótkie nitki rosną na roślinach łodygowych z tyłu ( ludwigii) mech oraz trawka na środku akwarium. Ten glon skupia się środka akwarium.

 

krasnorosty a raczej coś z rodziny krasnali ponieważ są siwe rosną jeden przy drugim z tyłu korzenia gdzie 6 cm dalej jest wlot do filtra. krasnale skupiają się również trawki na środku lecz mniej oraz z lewej strony na mikrozorium.

 

zmian jakich dokonałem w trakcie już walki z glonami to wylot dałem ku kurze by zwiększyć troszkę ruch tafli wody. Wcześniej z powodu około 2 bąbelków na sek. rybki były pod powierzchnia ( jest aż 10 rasbor galaxy) dokupiłem także 150 krewetek ( babaluti, white pearl, tiger taki misz masz :) ) Od 3 dni i jakoś efektów ich pracy nie widać. Filtr mam fluwal 205 ( wkład to lawa) i moc na około 3/4 więcej powodowało wykwit nitek a przy takiej mocy widzę iż doży Heniek po przeciwnej stronie filtra ( wlotu i wylotu) delikatnie się rusza co oznacza prawidłowy obieg wody/

 

Co doradzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja męczyłam się z nitkami przez bardzo długi czas i nie udało mi się ich pozbyć metodami naturalnymi, chociaż raz było ich mniej a raz wiecej, trochę pomogło Easy Carbo ale nie rozwiązało problemu całkowicie. W końcu nie wytrzymałam i zastosowałam Algen Stop General, w 3 tygodnie padły wszystkie nitki i co najważniejsze nie wróciły, a minęło już kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony nitkowate mogą być krótsze, dłuższe, grubsze i chudsze, mogą tworzyć dywany jak jest ich dużo, ale to nadal są nity, a środek o którym pisałam wyżej wykańcza je wszystkie :twisted:

Możesz spróbować zmodyfikować nawożenie i obserwować jak/czy reagują na to glony, dosadzić jakieś ziele szybkorosnące żeby wprowadzić konkurencję, ale spodziewaj się raczej długiej i ciężkiej walki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...