Skocz do zawartości

Żabienica dziury w liściach


Elka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zidentyfikować do końca gatunku żabienicy nie potrafię ale od kilku dni obserwuje w liściach sporą ilość dziur nie brązowe. Od momentu kiedy zmieniłam żarówkę ze zwykłej energooszczędnej 9W na 11 W i 6400k w 25 l baniaczku i dokupiłam nawóz planeta Classic oraz planeta Caibo, dotychczas dodawałam tylko planeta macro. W ciągu ok tygodnia najpierw liście zrobiły się miejscowo cieniutkie i blado zielone, a potem pojawiło się sporo dziurek zarówno w liściach młodych jak i starych. Tak się zastanawiam czy to wina oświetlenia, bo przy zwykłej żarówce energooszczędnej roślina nie rosła, ale miała przez ponad miesiąc ładne liście, a teraz przy dobrym oświetleniu widać niedobory bo roślina zaczęła rosnąć czy jak?? Podmieniam co tydzień wodę 6 l na każde 4 litry podmienionej wody dodaje 1 ml Planeta classic, poza tym codziennie 0,2 ml oraz planeta Caibo i Macro po 0.5 ml codziennie, akwarium naświetla się 10 godzin. Z rybek mam glonojada - dokarmiam brokułem i marchewka oraz tabletkami roślinnymi, kiryska i otoska oraz bojownika. Jakieś 2 tygodnie temu dawałam do podłoża nawóz w tabletce tetry a żabnica rośnie w doniczce w takim specjalnym brązowym podłożu. Reszta roślin czyli coś ala trawa z drobnym żwirku i ma się ok. Proszę o rady o co chodzi z tymi dziurkami??co z tym zrobić ?? czy za mało za dużo nawozu?? Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo przy zwykłej żarówce energooszczędnej roślina nie rosła, ale miała przez ponad miesiąc ładne liście, a teraz przy dobrym oświetleniu widać niedobory bo roślina zaczęła rosnąć czy jak??

Jest tak jak myślisz. Poprawiłaś warunki oświetleniowe a co za tym idzie poprawił się metabolizm rośliny. Potrzebuje ona przez to więcej micro i macro. Żabienice są roślinami o rozwiniętym systemie korzeniowym więc potrzebują żyznego podłoża. Z tego co widzę w poście dodałaś nawozy w tabletkach, ale nic nie zaszkodzi dać z jedną albo dwie kulki gliniano-torfowe pod żabienice. Co do tych objawów spróbuj zwiększyć dawkowanie makro i zobacz czy nastanie poprawa. Zużyj Planta Gainera Classic i zamiast tego kup Planta Gainer Micro

 

Co do Planta Gainera Micro nie wiem jak u Was ale u mnie w sklepie akwarystycznym nie można kupić już zwykłego jest tylko Planta Gainer Micro Red i Green. Pierwszy do roślin o większym zapotrzebowaniu, barwiących się drugi do akwariów z anubiasami, mchem i mikrozrozoriami.

 

PS.

 

Planeta = Planta (pełna nazwa Planta Gainer)

Caibo = Carbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zidentyfikować do końca gatunku żabeinicy nie potrafię ale od kilku dni obserwuje w liściach sporą ilość dziur nie brązowe. Od momentu kiedy zmieniłam żarówkę ze zwykłej energooszczędnej 9W na 11 W i 6400k w 25 l baniaczku i dokupiłam nawóz planta Classic oraz planta Carbo, dotychczas dodawałam tylko planta macro. W ciągu ok tygodnia najpierw liście zrobiły się miejscowo cieniutkie i blado zielone, a potem pojawiło się sporo dziurek zarówno w liściach młodych jak i starych. Tak się zastanawiam czy to wina oświetlenia, bo przy zwykłej żarówce energooszczędnej roślina nie rosła, ale miała przez ponad miesiąc ładne liście, a teraz przy dobrym oświetleniu widać niedobory bo roślina zaczęła rosnąć czy jak?? Podmieniam co tydzień wodę 6 l na każde 4 litry podmienionej wody dodaje 1 ml Planeta classic, poza tym codziennie 0,2 ml oraz planta Carbo i Macro po 0.5 ml codziennie, akwarium naświetla się 10 godzin. Z rybek mam glonojada - dokarmiam brokułem i marchewką oraz tabletkami roślinnymi, kiryska i otoska oraz bojownika. Jakieś 2 tygodnie temu dawałam do podłoża nawóz w tabletce tetry a żabienica rośnie w doniczce w takim specjalnym brązowym podłożu. Reszta roślin czyli coś ala trawa z drobnym żwirku i ma się ok. Proszę o rady o co chodzi z tymi dziurkami??co z tym zrobić ?? czy za mało za dużo nawozu?? Pozdrawiam :)

Czy tak powinien wyglądać ten post?Poprawiłem.

Roślinkę wyciągnij z doniczki jakie masz podłoże?

Warunki oświetleniowe są raczej na drugim miejscu.

Ta roślina pobiera składniki odżywcze głównie poprzez system korzeniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw ją w doniczce jak jest lepsze podłoże, tylko jedno pytanie czy w doniczka jest plastikowa i ma dziurki ?

Tutaj cytat który jest odzwierciedleniem rzeczywistości żeby się nikt nie czepiał i nie mówił że trzeba wyciągać rośliny z doniczek.

 

Dla roślin wymagających bardzo żyznego podłoża

Hodujemy je w plastikowych pojemnikach z dziurkowanym dnem, wypełnionych mieszaniną ziemi ogrodniczej, piasku i gliny.

Ty oczywiście zostaw wszystko jak jest pokazuje ten cytat jest żeby obalać pewne stereotypy i przeświadczenia.

 

Co do mikro jak masz fundusze to dokup nawet najmniejszą pojemność jest to bardziej kompleksowe rozwiązanie niż używanie Classica.

 

Koszyczek jest dlatego że mam w nim lepsze podłoże

Czyli to jednak koszyczek ;) Co w nim jest tak dla uściślenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest taki koszyczek w którym kupuje się rośliny a w środku jest taki jak by brązowy granulat, stosuję się to w akwariach jako pierwszą warstwę podłoża, na to można dać żwirek. Dobrze w tym rośliny się ukorzeniają. Mam zamiar dać do całego akwarium to podłoże, ale musiała bym zrobić mały restart zbiornika. Ta to jeszcze dokupić Planeta mikro ?? a Planeta Classic nie dawać?? czy jak?? Bo co forum to inna opinia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...