Skocz do zawartości

Wybór Filtra HW-302 a EX700 ?


Abdiel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pewien problem z filtracją w akwarium więc postanowiłem pomyśleć o zmianie filtra.

Akwarium obecnie 126l standardowe 80x35x45.

 

Obsada :

2x Skalar (Wiem że za małe akwa ogólnie dostałem je w spadku i za jakiś m-c jak tylko znajomemu akwarium dojrzeję idą do 240l)

1+2 Pielęgniczki Kakadu (być może będzie jeszcze jedna samiczka)

5x Otosek

6x Kirysek Pstry

1x Zbrojnik Niebieski (być może pójdzie do oddania wraz ze Skalarami trochę za dużo rybek dennych)

11x Neon Czerwony (prawdopodobnie dokupię do około 15 szt)

ewentualnie jakaś rybka typowo pływająca przy powierzchni.

 

Problem jest następujący mam obecnie filtr AQUAEL UNIFILTER 500 UV z zamontowaną zabawką jaką jest lampa UV.

Filtr zdecydowanie nie daje rady w akwarium tworzy się kożuch bakteryjny i dodatkowo pływa masę "paprochów" głównie resztki jedzenia i trochę kawałków roślinek.A jego filtracja biologiczna jest pewnie bliska zeru.

 

Do takiego litrażu na forum proponowane są już filtry kubełkowe więc chyba taki wybiorę.

Najczęściej polecanym na forum jest tani chiński filtr HW-302 ceny podobno około 100 zł.

Z tego co trochę się porozglądałem to w tej chwili ten filtr bez mediów kosztuje jakieś 150 zł z wysyłką a 180 z mediami filtracyjnymi.

Mam zaś do kupienia na miejscu nowy filtr za ok 240 a mianowicie TETRA TEC EX 700.

 

Oczywiście chciałbym wydać jak najmniej złotówek.

 

Więc chciałbym sie dowiedzieć co byście poradzili do tej obsady i tego litrażu opinie na forum są podzielone.

Czy ta Tetra wystarczy do mojego akwarium czy ewentualnie kupić chińczyka o większej przepustowości.

Jak jest potem w praktyce w razie problemu z gwarancją i częściami zamiennymi.

No i oczywiście który z tych filtrów jest cichszy(z tego co wyczytałem raczej Tetra) ale wole wysłuchać opini kogoś kto używał tych dwóch filtrów.

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wysyłką a 180 z mediami filtracyjnymi.

http://allegro.pl/ag140-filtr-zewnetrzn ... 88139.html

135 -> 155 z wysyłką -> 160 z mediami [keramzyt].

Oczywiście chciałbym wydać jak najmniej złotówek.

To bierz chińczyka.

Więc chciałbym sie dowiedzieć co byście poradzili do tej obsady i tego litrażu opinie na forum są podzielone.

I sam chińczyk i sama tetra tutaj da radę, nawet bez tego wewnętrznego.

Czy ta Tetra wystarczy do mojego akwarium czy ewentualnie kupić chińczyka o większej przepustowości.

Chińczyk nie ma większego przepływu, ma po prostu jeszcze bardziej zawyżony zdeklarowany przepływ jak tetra. Zresztą to nie główny parametr filtracyjny. Liczy się objętość wkładów. Kubeł 5l i 250l/h, będzie filtrował dużo lepiej niż 1l i 1000l/h.

Jak jest potem w praktyce w razie problemu z gwarancją i częściami zamiennymi.

Jak kupisz w sklepie, to masz gwarancję dokładnie taką samą jak na każdy produkt. Do niedawna zamiast części zamiennych kupowało się nowego chińczyka, teraz jest z tym gorzej, ale jeszcze nie słyszałem by ktokolwiek w nim coś musiał wymieniać.

No i oczywiście który z tych filtrów jest cichszy(z tego co wyczytałem raczej Tetra)

Tutaj nie ma praktycznie wyczuwalnej różnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to większość już wiem dziękuje za szybką odpowiedź

 

A pisząc [keramzyt] jak dobrze pamiętam z jednego z twoich postów na forum chodziło o zwykły kupiony w sklepie ogrodniczym zamiast wydawania kupy kasy na markową ceramikę tak ?

 

Czyli bez problemu w pełni by mi wystarczyło wypełnienie tego HW keramzytem oczywiście z bio gąbką i powiedzmy dodatkowa gąbka na zasysaniu wody jako pre Filtr i powinienem mieć już trochę więcej spokoju z podmianą wody ?

A mojego wewnętrznego AQUAEL mogę posłać na wczesną emeryturę ?

 

Więc chyba to będzie najrozsądniejsze wyjście z koro nie ma takiej różnicy pomiędzy tymi dwoma filtrami po co mam przepłacać .

 

Aha a mógłbyś mi napisać jeszcze jak wygląda problem z odpowietrzeniem obu filtrów czy faktycznie tego chińczyka ciężko się odpowietrza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet lepsza filtracja nie zwalnia cię z podmian wody.

Sorry źle to napisałem chodziło mi o to że nie będe musiał tego robić zbyt często (ok 1-2 tyg) w tej chwili po 3 dniach woda już się prawie nadaje do podmiany a przy najmniej mnie już denerwje a tak będę miał spokojne sumienie jak zrobię to po 1,5 tygodnia.

 

A czy ten "rozruch" jest naprawde taki ciężki i czy podobny problem jest w EX700 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie pewnie będzie ok 20-25 procent co tydzień.

Jak do tej pory tak właśnie robiłem około 25% podmiany i co niecały tydzień.Więc pewnie przy tym pozostanę chociaż tak jak mówisz zobaczymy jak będą wyglądać wyniki testów.

 

Pół godziny pompowania i machania filtrem.

Może faktycznie tragedii nie ma ale podejrzewam że to strasznie denerwujące heh.

Chociaż tych filtrów się nie czyści co m-c więc raz na jakiś czas można trochę powalczyć.

 

Oczywiście chciałbym wydać jak najmniej złotówek.

 

A powiedzmy jak bym pominął ten fragment i chodziło mi wyłącznie o jakość i późniejsze utrzymanie filtrów (czyli jakość wykonania,niezawodność,detale takie jak wężyki,zaworki).

 

Czy ta Tetra pomijając cenę która jest na korzyść HW , będzie lepsza ? W końcu przeważnie coś markowego lepiej się spisuje .

 

Chociaż z tego co przeczytałem dość dużo zależy na jaki konkretnie model się trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post ale może coś doradzi . Osobiście mam filtr HW-302 od około trzech lat i sprawuje się idealnie . Nie spodziewałem się że po trzech latach będzie jeszcze chodził. Posiada dość sporo miejsca na media filtracyjne oraz posiada OŚ CERAMICZNĄ dzięki czemu jest cichy , naprawdę cichy . Co do wydajności to sądzę że po małej przeróbce filtr rzeczywiście ma wydajność zbliżoną do 1000l / h . Cena filtra jest adekwatna do jakość, sądzę że nie ma w tej cenie takiego filtra i o tych właściwościach które wymieniłem . Filtr użytkuje w 250 l akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post ale może coś doradzi . Osobiście mam filtr HW-302 od około trzech lat i sprawuje się idealnie . Nie spodziewałem się że po trzech latach będzie jeszcze chodził. Posiada dość sporo miejsca na media filtracyjne oraz posiada OŚ CERAMICZNĄ dzięki czemu jest cichy , naprawdę cichy . Co do wydajności to sądzę że po małej przeróbce filtr rzeczywiście ma wydajność zbliżoną do 1000l / h . Cena filtra jest adekwatna do jakość, sądzę że nie ma w tej cenie takiego filtra i o tych właściwościach które wymieniłem . Filtr użytkuje w 250 l akwa.

Co kolega ma na myśli po małej przerobce????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała przeróbka tzn , skróciłem maksymalnie przewody które były oryginalnie dodane do filtra ( doprowadzenie i odprowadzenie wody z akwa do filtra ) , oraz obciąłem kolanko wylotowe, bo zauważyłem że jest zwężka . Od razu widać że filtr lepiej wykonuję swoją pracę . Niby nie dużo, ale przy takich małych filtrach każde poprawienie " czegoś " może zwiększyć wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byśmy pominęli ten fragment,to odpuść Tetrę i kup Eheim-a/JBL-a.

No i to chyba będzie najlepsze wyjście na allegro spokojnie za ok.250zł kupie JBL e900 z mediami więc zostanie tylko wyrzucenie węgla a uzupełnienie keramzytem no i pewnie zamocuje jeszcze pre filtr. Opinie na pewno lepsze od Tetry no i 4 lata gwarancji

 

Dziękuje wszystkim za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byśmy pominęli ten fragment,to odpuść Tetrę i kup Eheim-a/JBL-a.

No i to chyba będzie najlepsze wyjście na allegro spokojnie za ok.250zł kupie JBL e900 z mediami więc zostanie tylko wyrzucenie węgla a uzupełnienie keramzytem no i pewnie zamocuje jeszcze pre filtr. Opinie na pewno lepsze od Tetry no i 4 lata gwarancji

 

Dziękuje wszystkim za radę.

 

To wolałbym dołożyć 12zł i kupić Unimax 250 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak im więcej siedzę na forum i czytam opinii w internecie ,tym mam większy mętlik w głowie.

Coś w stylu "wiem że nic nie wiem".

 

Szczerze powiedziawszy na samym początku chodziło mi o porównanie HW z Tetra.

 

Później był e900 a teraz jeszcze Unimax hehe juz nie dużo brakuje do Eheim-a.

Znalazłem teraz temat odnośnie jbl :http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=13113 i nie napawa mnie on optymizmem chociaż być może ten problem został już rozwiązany w nowych modelach doczytam temat do końca i jeszcze trochę poszperam w tym na google.

 

A co do Unimaxa to faktycznie dużej różnicy cenowej nie ma bo około parunastu zł.

Tylko Unimax ma trochę mniejszy przepływ wiem że to nie jest praktycznie żaden odnośnik filtracji z tymi zawyżonymi cyferkami ale chce mieć tylko jeden filtr w akwa więc musi się równie dobrze spisać jako filtr mechaniczny.

 

Będę jeszcze dzisiaj po karmę w tym sklepie gdzie mam tetre do kupienia i zobaczymy ile uda mi się utargować jak będzie to kwota ok 200 zł to chyba zakupie na miejscu ten filtr(zawsze to by było około 50 zł w kieszeni.

 

Podejrzewam że każdy z tych filtrów będzie dobry i bez problemów zda egzamin w moim akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do unimaxa to 650l/h które podają to jest podobno efektywny przepływ. Maksymalnu jest 900 więc wypada identycznie jak reszta tych filtrów.

 

Co do JBL to jednak wolałbym wziąć nowszą wersję ale jest droższa ok 30 zł. Za to oszczędniejsza co wyjdzie się wyrówna w rachunkach za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprzęt zakupiony mimo polecanych droższych markowych filtrów zakupiłem Tertre EX 700 za kwote niecałych 210 zł +parę dodatków które były mi potrzebne do akwarium(no i zaoszczędziłem trochę grosza nawet jak na standard allegro heh .Mam nadzieje że nie będzie problemów z przeciekami (odpukać).

Dzięki wszystkim za pomoc.

 

A teraz pytanie z innej beczki odnośnie wkładów a dokładnie ich ułożenia.

Czy mogę zastosować taka kolejność jak :

1. Wata +2xGąbka

2.Gąbka +Keramzyt

3.Biobale

4.Gąbka +ceramika

Węgiel z kompletu od razu wyrzucę (będzie w rezerwie w razie kłopotów)

 

Chodzi mi głównie jak to będzie w praktyce wyglądać.Czy aby nie będzie to hamować filtracji mechanicznej?(chce mieć tylko jeden filtr) Czy zakładać jeszcze dodatkowo pre filtr? (pewnie nie zaszkodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wata +2xGąbka

2 Keramzyt

3.Biobale

4.Ceramika

Czyli tylko wyrzucam dodatkową gąbkę i tyle wystarczy.

A co do pre filtra czy to da coś czy tylko przystopuje wodę ?

(z tego co wyczytałem to lepiej zastosować i przemywać go raz na jakiś czas zamiast częstego przemywania waty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr już zamontowany wraz ze wskazanym pre filtrem różnica dość spora,woda krystaliczna.Filtr naprawdę dość cichy trzeba przyłożyć ucho żeby było go słychać.No i przede wszystkim dobra filtracja biologiczna azotany na dość niskim poziomie nawet tydzień po podmianie.Więc mogę śmiało ten filtr polecić.Zobaczymy jak będzie się spisywał w dłuższym okresie czasu.

 

Dziękuje wszystkim za porady.

 

Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...