Skocz do zawartości

[200-240l] Zakładanie akwarium przez powracającego do hobby


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To jeden z moich pierwszych postów tutaj. W innych wątkach pytałem o podłoże i filtry. Jednak jako że przymierzam się do założenia zbiornika od podstaw pytań nasuwa się sporo i trochę trudno o różne sprawy pytać w oddzielnych wątkach. Dlatego założyłem ten żeby w jednym miejscu, w miarę postępów i potrzeb móc dopytać o różne rzeczy bez potrzeby każdorazowego opisywania co mam i co planuję osiągnąć.

 

Powtórzę tutaj napisane wcześniej kilka słów o sobie żeby wszystko było klarowne... Przez kilka lat byłem posiadaczem akwarium (60 a później 112 litrowego) "towarzyskiego". Akwarystyka nie jest mi więc całkowicie obca. Ostatnie kilka lat to jednak rozbrat z naszym hobby. Ostatnio pojawiła się szansa na powrót to już nie odpuszczę :smile:

 

Przymierzam się do zbiornika 200-240 litrów. Akwarium ma być bez zabawy z CO2, bez wzmocnionego oświetlenia (przynajmniej na początek), z czasem zarośnięte łatwiejszymi w uprawie roślinami będącymi tłem dla:

 

- ławicy neonów Innesa (ewentualnie dwóch ławic: neonów i razbor klinowych)

- 6-8 kirysków,

- parki Ramirezów,

- ewentualnie parki Kakadu lub Agasizów

 

Moje posty to póki co będzie czysta teoria bo akwarium kupię raczej nie wcześniej niż w marcu a z racji skromnych środków jakie mogę na ten cel przeznaczyć w skali miesiąca to pełny start zbiorniku przewiduję na czerwiec-lipiec najprawdopodobniej. Ale sprzęt można już w tym czasie kompletować. To co mam na dziś to komoda o rozmiarze blatu 148x45cm. Solidny mebel który jednak dodatkowo jeszcze trochę wzmocnię.

 

Dopytując wcześniej o filtry byłem przekonany, że absolutnie nie wygospodaruję miejsca na filtr kaskadowy. Kiedy jednak komoda stanęła na swoim miejscu okazało się, że może się jednak udać.

 

Od kilku dni przeglądam wątki o filtrach i zdecydowałem się na filtr JBL e901 lub e1501 (cenowo powyżej zakładanego budżetu ale chyba warto odkładać trochę dłużej skoro i tak będę akwarium zakładał etapami). Rozumiem, że JBL e1501 przy 240l wystarczy spokojnie, zaś e901 potrzebował by wsparcia filtrem wewnętrznym, tak?

 

Podkład mam już wybrany, Manado z ewentualnym podsypaniem Aquabasisem.

 

Zakładając, że zbiornik będzie miał 240l, ile ryb polecilibyście przy filtrze e1501? Chodzi mi o ławice neonów i razbor?

 

Kolejne pytania już wkrótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od kilku dni przeglądam wątki o filtrach i zdecydowałem się na filtr JBL e901 lub e1501 (cenowo powyżej zakładanego budżetu ale chyba warto odkładać trochę dłużej skoro i tak będę akwarium zakładał etapami). Rozumiem, że JBL e1501 przy 240l wystarczy spokojnie, zaś e901 potrzebował by wsparcia filtrem wewnętrznym, tak?

Owszem, zawsze warto zainwestować w lepszy sprzęt, e1501 spokojnie wystarczy, ale nie ustawiałabym go od razu na pełną moc przepływową. Co do e901 też da radę, ale pamiętaj że po paru miesącach moc przepływowa się zmniejsza, więc chyba warto kupć e1501 (e901 jest do 90-300l a, e1501 do 200-600)

 

Podkład mam już wybrany, Manado z ewentualnym podsypaniem Aquabasisem.

Co do podłoża to proponuję pro-soil, lub amazonię - są droższe ale tez dłużej rośliny wykorzystują składniki, więc bardziej się opłaca.(dla porównania, amazonia jest na jakieś 5 lat, pro-soil na 2-3, manado na rok- )

 

Zakładając, że zbiornik będzie miał 240l, ile ryb polecilibyście przy filtrze e1501? Chodzi mi o ławice neonów i razbor?

30 neonów, 20 razbor, lub na odwrót.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado i Aquabasis to są podłoża/nawozy dla rośliniaków-jeśli nie przemawiają za tym wyborem względy estetyczne (fajny kolorek) to daruj sobie wydatek który dla 240 l akwarium będzie spory.Ma sens tylko przy sensownej ilości światełka i nawożeniu CO2 a bawić się w to nie chcesz :-)Przy takiej filtracji jaką planujesz po akwarium może się bujać stadko 40 neonów innesa lub 25 razborek.Zwróć uwagę na słówko"lub" a nie "i" ;-)

 

 

 

Co do podłoża to proponuję pro-soil, lub amazonię - są droższe ale tez dłużej rośliny wykorzystują składniki, więc bardziej się opłaca.(dla porównania, amazonia jest na jakieś 5 lat, pro-soil na 2-3, manado na rok- )

 

Kolega nie chce inwestować w światło i CO2 a w takim wypadku Amazonia Soil będzie katastrofą nie dość,że drogą to niepotrzebną :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru Manado - tak, zapomniałem o tym wspomnieć, względy estetyczne są tu ważne. Podoba mi się to podłoże estetycznie...

 

Dzięki za pierwsze wypowiedzi, kolejne mile widziane :)

 

A pro po filtry zapomniałem też o jednej ważnej rzeczy... Często wyjeżdżam na dwa-trzy dni i nie ma wtedy w domu nikogo, ważne jest żeby filtr był bezpieczny... Myślę, że pod tym względem JBL jest sensownym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...