Skocz do zawartości

sum i inne duże ryby (czy można łaczyć)


Filip91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Mam pytanie o laczenie ryb. Jesli chodzi o piranie czerwone , chce suma czerwonobrzuchego i nie wiem czy nie bedzie konfliktu , poza tym nie wiem jak wyglada jego sprawa a roslin czy nie wykopie ? akwa 600l sum bedzie mial ok 12cm bo takie sa dostepne a te 70cm to juz przesada. akwa 160x60x60 , piranii jest 7

 

Przenoszę. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno oglądałem na kanale przyrodniczym jak koleś złapał na wędke ponad metrowego, spasionego suma czerwonopłetwego. Jedyny zbiornik w jakim sobie go wyobrażam to akwarium wystawowe, które ma litraż basenu i maksymalnie dużą powierzchnie dna. Szkoda, że ludzie chcą męczyć te piękne ryby w domowym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! To co znaczy akwa 50 czy 80l skoro ja mam szklankę 600l to u was chyba kropla z mojej szklanki jest. Ale teraz juz powaznie ryby jeszcze nie kupilem , po prostu strasznie mi sie podoba i wiem ze to jest ameryka pld i myslalem ze dogada sie z piraniami. fakt w naturze rosna spore aczkolwiek znam ludzi z akwa 1100l gdzie jest ten sum i nie przekroczyl 60cm a siedzi tam sporo. kazdna chyba ryba poza neonem jest mniejsza w akwa jak naturalnie. A jakies inne ciekawe sumy mniejsze , jakies propozycje ? i jak wyglada kwestia podloza zeby np jaki sum sobie glowy nie odarl o np zastosowany u mnie grys. Z tym odnosnie piranii wydaje mi sie kom smieszny ze w miare wystarczy , kazdy zapycha akwa ze szok a u mnie jest 100l na rybe takze no sory winetu ale kto z was moze sie pochwalic takim wspolczynnikiem litrow na ryby , no kto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wypowiedź i pytanie:"a u mnie jest 100l na rybe takze no sory winetu ale kto z was moze sie pochwalic takim wspolczynnikiem litrow na ryby , no kto ?

 

Więc Ci odpowiedziałem.

 

Nie wiem na co liczysz,ale proszę.

Mój zbiornik hobbystyczny 250x100x65h-1625L.

Docelowo żadna trzymana tam ryba nie przekroczy 50cm.

Nie dlatego,że nie miała by takiej możliwości,ale dlatego,że mam wyobraźnię i nie pcham tam takich gatunków.

 

Tobie też radzę pomyśleć zanim wpuścisz czerwonopłetwego do swojego akwariumku,chyba że lubisz męczyć ryby.

Przecież ona tam nawet nie zawróci.

To tak jak ty miałbyś spędzić Życie w moim akwarium.

 

Wystarczy?

 

Ps.Twoje akwa ma 576L,co przy 7piraniach daje 82L na sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA miałem byłe akwarium 329L - 3 ryby w zbiorniku. Wychodziło też nieco ponad 100L na rybe i nie uważałem tego za niewiadomo jakie osiągnięcie...

 

Nie ma co pchać ryb, które rosną do metra ( w akwariach. W naturze były 182cm okazy), tym bardziej, że nie są to typowo nocne ryby, które większość dnia spędzają leżąc na dnie. Te ryby są bardzo dynamiczne i trzymanie jednej sztuki (!) samej w Twoim akwa , to i tak dla niej katorga. Może i masz imponujący litraż (nie, nie zazdroszcze), ale nie masz możliwości zapewnienia dobrych warunków rybie, która nie powinna być w ogóle w sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok ale z drugiej strony mozna tak powiedziec nie tylko o tym sumie , np powszechne zbrojniki lamparcie (gibbicepsy ) tez rosno strasznie duzo bo widzialem sam 45cm a jednak caly swiat je ma. oczywiscie zaraz podnosia sie glosy ze w moim akwarium go nie ma ... ale to chodzi o ogolna tendencje. sum ktory mnie interesuje fakt jest bardzo duzy to nie ma sie co sprzeczac , po prostu myslalem ze w akwa taki duzy nie rosnie a patrzc na ogolne warunki powiedzmy dla ryby 40cm mysle ze 600l to nie jest oboz koncentracyjny ale to moja juz opinia. ostatnio patrzylem rowniez na pawiookie tez fajne stwory aczkolwiek to rowniez nie wiadomo jak obchodza sie z roslinami i kwestia ich akceptacji (chodzi mi tu o kolor czy nie pobudzi jakos pirani) jesli chodzi o neony to rowniez to sie nie sprawdza i jest wyssane z palca ze mozna je trzymac no chyba ze po prostu w oceanarium z ogromnymi piraniami ktore ich nawet nie widza. w akwa 600l to zupelnie sie nie sprawdza (wielkosc pirani moich to powiedzy paczka papierosow ). wypowiedz w ktorych deklarowane wartosci ryby do litra sa wyzsze jak u mnie bardzo milo mnie zaskoczyly. Sam nie czuje sie ze mam jakis super hiper akwa no ale znamy realia jak czesto hodowla ryb w akwarium w pl wyglada. a jakies inne sumy poza panga i indyjskim mozna dac ? jakies pomysly , kiedys u nas w poznaniu widzialem w palmiarni super sumy i to byl biotop ameryki poludniowej ale nie mam pojecia jak sie znalezc a na allegro badz na gieldach nie wystepuja. przepraszam za literowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To, że zbrojniki rosną do takich rozmiarów, nie wydaje mi się prawdą.

 

2. Pod litraż bierze się również ruchliwość rybki, a nie wymiary.

 

3. To, że masz akwarium 600l, to jeszcze nie znaczy, że jesteś lepszy np. ode mnie czy Pleya itp.

Pono: Moje akwarium nie zawiera jednej kropli z Twojego.

 

4. Nie wiem, czy dobrze mówię, ale ten zbiornik jest za maly dla piranii...

 

5. Wczytując się w zawartość Twoich postów, masz na myśli to, że gdy ktoś trzyma (np. kolega) w 400l suma to Ty też musisz.

 

Oj, jeszcze wiele czytania przed tobą .

 

 

 

1. - przepraszam, moje niedopatrzenie. Dorastają nawet do 60cm.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi i zbiornik to mowisz zle. nie o to chodzi ze jak ktos to i ja. po prostu podalem przyklad. ja najpierw sie wlasnie zapoznaje z czyms a pozniej kupuje ryby takze na razie mowilismy wirtualnie o tym sumie. nikt nie dal odp odnosnie jakiej przykladowej obsady tylko sie czepia tego czy gibbiceps moze miec 50 cm co jest po prostu oczywiste. czekam na konkretne propozycje obsady. no skoro liczyc proporcja to ok niech bedzie moja szklanka to twojej 25. lepiej ?

 

Przeprosiny za literówki to za mało.

Przyłóż się do pisowni,bo polecą ostrzeżenie.-Sławek121

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś,że indyjski Cię nie interesuje.

Powiem szczerze,że te łaciate też mi się nie podobają,ale brałeś po uwagę białasa?

Te już ładnie się prezentuje.

Sam chciałem je kupić,ale gość nie chciał wysłać poniżej stówy za zakupy,więc musiał bym wziąć chyba 6szt.,dlatego sobie je odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem albinosa :D jakies 45cm ale padl mi po jakis 7 latach. tylko ja wiem co on robi z roslinami , wszystko plywa. szlag by trafil ze ten czerwonopletwy taki duzy bo wyjatkowo mi sie podoba. a nie mam teraz mozliwosci wiekszego akwa jak 600l bo nie mam po prostu miejsca , nic wiecej nie moge zrobic niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie nie o heteropneustes fossilis potocznie zwanym sumem indyjskim, bo on w akwarium nie osiąga tak dużych rozmiarów i jest ciemnej barwy, choć widziałem zdjęcie odmiany albino. Sum o którym piszecie, to clarias batrachus zwany u nas długowąsem. Co do większych sumów, takich powyżej 20 cm to może pimelodus ornatus. Mnie osobiście podoba się pseudopimelodus bufonius i jeśli będe miał w przyszłości większy zbiornik na pewno się za nim rozejrze. Jest też sporo gatunków synodontisów, które osiągają 20-30 cm choć to już nie SA. Generalnie przy takim litrażu wybór jest spory. Nie wiem tylko jak skończy się dla takiego suma wpuszczenie do piranii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor niby duzy no ale ten sum co mi sie podoba akurat nie pasuje ;/ a nie chcac zakladac nowego tematu zapytam co myslicie o tym ze mam takie akwa z szyby 10mm czy to nie za malo ? bo teraz zobaczylem ze robi sie czesto juz z 12mm.Fakt chodzi o clarisa wyzej. indysjki jest jadowity podobno i czarne tylko widzialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...