Skocz do zawartości

Zbrojnik i pilnowanie ikry


gohan8
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

zbrojniki złożyły u mnie ikrę w ogólnym akwarium, w kokosie, lecz samiec nie bardzo zajmuje się pilnowaniem ikry. Co parę minut wypływa z kokosa na dłuższy czas z dala od niego. Wraca, ale na moment i znowu na dłużej odpływa. Czy to normalne zachowanie? Nie powinien ich ciągle pilnować? Zrobić coś z tym(zabrać ikrę) czy zostawić, niech się dzieje tak jak teraz?

 

 

 

 

mod.- Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne zachowania zbrojnika... Nie czatuje cały czas przy jajeczkach dlatego że jest ona w kokosie w ciemnym miejscy, co w jakiś sposób dodatkowo ją zabezpiecza tym, że jest słabo widoczna dla innych ryb. Zbrojniki składają ikrę w ciemnym miejscy, np grota korzeń, bo to jest ich naturalne zachowanie. Próbują ją w ten sposób ukryć przed innymi rybami, dlatego nie tak często doglądają ikry jak np pielęgnice. Zachowanie twojego zbrojnika jest jak najbardziej naturalne, ale jeśli chcesz dodatkowo zapewnić ikrze a potem narybkowi ochronę i rozwój, to możesz kokosa z jajeczkami przenieść do innego zbiornika, jeśli posiadasz (kotnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne zachowania zbrojnika...

Ja bym się kłócił.

Mam u siebie 5 samców z czego 4 przystąpiły już do tarła (aktualnie 2 kokosy ok 200 jajeczek).

Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją żeby zbrojnik pilnujący ikry zostawił jajeczka i poszedł "w głąb akwarium".

Jeżeli samiec nie będzie się opiekował ikrą ,broniąc jej lub "wachlując" to nic z niej nie będzie.

Jeśli jutro samiec będzie robił tak samo ,ja bym zareagował i sam zajął się ikrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 litrów, akwarium towarzyskie, syjamski glonojda często blisko pływa. A to jest jego druga ikra....

Na twoim miejscu zostawiłbym je. Skoro raz złożyły ikrę to drugi raz też to zrobią.

To dopiero jego druga ikra, więc spokojnie. Zbrojniki bardzo dokładnie opiekują się ikrą, więc poczekaj aż samiec "dojrzeje" to roli tatusia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się z pytaniem .

Czy jak są 2 pary i jedna złożyła ikrę (tak mi się wydaje bo teraz samiec jej pilnuje ,dotlenia i odgania inne rybki )

to jak się pojawią maluszki to inne rybki jej nie zjedzą , czy samiec dalej się opiekuje maluszkami.

Zbiornik 200l

Filtr zewnętrzny (made in china)

Obsada :

2 pary zbrojnik niebieski

2 pary kirysek pstry

para mieczyków

6 głupików

30 neonek

Nadmienię że ikra jest w kamieniu ciężko dostępna do wyciągnięcia :(

Jakieś rady :)

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeniosłam w ten sposób, że znajdowały się w kokosie, tam zbrojnik zbałamucił samice i pilnował kokosa jak oka w głowie, nawet na krok nie odchodził, jeżeli już to na chwilkę by przegonić inne rybki znajdujące się w pobliżu kokosa. Potem jak zauważyłam małe wzięłam kokosa przekręciłam go do góry i przeniosłam do innego akwa, niestety część małych została w ogólnym i nie ma już po nich śladu - zostały pożarte :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy maluszek wypadł z kamienia (po 7 dniach ) i buszuje po akwarium , poświeciłem latarką

i zobaczyłem kilkadziesiąt machających ogonków ale jeszcze się trzymają kamienia

Czy już wyciągać tatusia czy zostawić , bo jeszcze siedzi w środku i macha płetwami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...