Skocz do zawartości

Glony - 45 l


cheetah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 45 l już od kilku lat. Po jakimś czasie zaczęły mi się pojawiać glony nitkowate - bywało z tym różnie i doradzono mi zainstalowanie odbłyśników. W pokrywie mam dwie świetlówki - jedna oryginalna, druga dołożona (14 W). Przy oryginalnej zainstalowałem odbłyśnik, przy dodatkowej nie było jak, więc za poradą pracowników sklepu zoologicznego przykleiłem folię aluminiową. Glony nitkowate zniknęły prawie zupełnie, jednak pojawiły się inne - osadzające się na powierzchni liści (ciemnozielone). Co ciekawe są one osadzone na liściach i łatwo je z nich zdjąć. Po tygodniu jednak obecne są na większości liści i przy tym wydzielają (woda w akwarium) nieprzyjemny zapach... Ktoś ma pomysł co to może być? Ewentualnie w przyszłym tygodniu mogę zrobić zdjęcia. Akwarium słodkowodne, twardość ogólna około 10 st., nie mam problemów z azotanami i azotynami, pH 7,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z azotanami i azotynami może nie masz problemów ale ciekawe jak z fosforanami?!

Ja u siebie miałem takie same glony pędzelkowate (nie wiem czy na pewno o to chodzi). Przyznam że zapach unoszący się nad akwa był straszny.

Porada to:

-tyle ile podołasz to usuwaj je ręcznie

- możesz na ok 15 minut do 30 wrzucić rośliny do szklanki, pudełka z kwaskiem cytrynowym

- kup np. Planta Gainer Carbo i dawaj ok 3-4 krotnie zwiększoną zalecaną dawkę

- możesz też na jakiś czas zaciemnić akwarium lub dać rośliny pływające które przysłonią światło

przez 2-4 dni z rzędu zmieniaj jakieś 20% wody codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W akwarystycznym doradzono mi, że może to być przyczyną zbyt słabej filtracji. Wymieniłem filtr na MiniKani 120. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie ilość tych glonów się zmniejszyła, chciaż całkowicie jeszcze się ich nie pozbyłem. Zaciekawiło mnie płukanie w kwasku cytrynowym. Czy to jest jakiś uniwersalny sposób na pozbycie się glonów z liści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam testy, bo to coś z cytryna nic nie daje, po ponownym daniu roślin do akwarium glony wracają, a testy są po to żeby było wiadomo co i jak i od czego te glony mamy czyli może mamy za wiele ryb no i może no2 i no3 mamy za duże jak i fosforany nic nie wiadomo testy są lepsze i to o wiele bo można szybko sprawdzić co powoduje nam glony.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że testy są złe czy coś takiego tylko podałem tani i sprawdzony sposób na usunięcie glonów z liści :-)

Polecam testowanie wody bo najczęstsza przyczyna glonów to zbyt duża różnica między azotanami i fosforanami.

Dobre stężenie azotanów w akwa to ok. 10ppm, a fosforu ok. 1ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że testy są złe czy coś takiego tylko podałem tani i sprawdzony sposób na usunięcie glonów z liści :-)

Polecam testowanie wody bo najczęstsza przyczyna glonów to zbyt duża różnica między azotanami i fosforanami.

Dobre stężenie azotanów w akwa to ok. 10ppm, a fosforu ok. 1ppm.

Tak prawda ale sok cytryny może popalić rośliny sam raz tak miałem i wiem.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...