Skocz do zawartości

woda do bw


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo istotna dla mnie kwestia nadal jest mi nieznana. Czy do BW mogę lać przy zakładaniu czystą wodę ro, czy muszę mieszać z kranówką?

 

Kranówka o parametrach 30 no3, twardości około 20-30

 

Czy później do podmian również mogę stosować samo ro

 

I pytanie z innej beczki. Mam w baniaku wodę twardą obecnie, dolewki robię z ro. Odpadowuje tylko czysta woda, można powiedzieć że odparowuje tylko ro, czyli prawdę mówiąc skład chemiczny wody pozostanie taki sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym tu widzisz problem.Woda ro czy destylowana jest wodą całkowicie pozbawioną twardości.Taka woda w temp.25 stopni ma pH 7.Ten obojętny odczyn w wodzie pozbawionej kh jest bardzo niestabilny , wystarczy dmuchnąć przez słomkę do takiej wody by zmieniło się pH .Więc dysponując taką wodą należy dodać tyle kranówy by otrzymać żądane dla biotopu twardości.

np.na czarne wody: chcesz gh-2 to na kh połowa tego czyli -1 w sumie twardość ogólna -3.Pomiar w temperaturze docelowej 27-30 C.Regulacja pH na poziomie 4.5-6.5 będzie zależeć od ilości garbników i tego właśnie buforu kh. Zasada jest taka im niższe kh tym nie stabilniejsze pH i jego jazdy w dół(bufor na przyjęcie(równoważenie) jonów kwasowych H+ to właśnie ta zasadowość wody związana z twardością kh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok teraz wiem - dzięki. Rozumiem że wyliczam z proporcji:

 

mam twardość ogólną np 30 a chcę mieć 6 to leję w proporcjach 5:1

 

ph się wyreguluje poprzez szyszki liście itp... będą to odpowiednie proporcje do bw?

 

i teraz pytanie co do dolewek wody odparowanej - bo odparowuje samo ro, czyli dolewam tylko ro?

 

natomiast przy podmianach dolewam znowu wodę o odpowiednich proporcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...