Skocz do zawartości

Podkład Manado raz jeszcze - akwarium 200-240 litrów


Hanys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To moje pierwsze post na forum, na początku pozdrawiam więc wszystkich forumowiczów i bardzo liczę na Waszą pomoc. O sobie napisałem już krótko w wątku o filtrach, tutaj powtórzę to co istotne dla zadawanego pytania.

 

Przez kilka lat byłem posiadaczem akwarium (60 a później 112 litrowego) "towarzyskiego". Akwarystyka nie jest mi więc całkowicie obca. Ostatnie kilka lat to jednak przymusowy rozbrat z naszym hobby. Kiedy więc pojawiła się szansa na powrót to już nie odpuszczę. Planowane akwarium to najprawdopodobniej 200-240 litrów.

 

Akwarium ma być bez zabawy z CO2, bez wzmocnionego oświetlenia (przynajmniej na początek), z czasem zarośnięte łatwiejszymi w uprawie roślinami będącymi tłem dla:

 

- ławicy neonów Innesa,

- kilku kirysków,

- parki Ramirezów,

- parki Kakadu lub Agasizów

 

Po zapoznaniu się z ofertą sklepów internetowych oraz kilkunastoma wątkami o podłożach jestem już praktycznie zdecydowany na podkład JBL Manad Ten kolor, granulacja to jest jak dla mnie strzał w dziesiątkę. I tutaj zaczynają się pytania czy przy takich założeniach akwarium jakie przedstawiłem jest warte świeczki podkładanie pod Manado jeszcze czegoś innego? JBL AquaBasis? Aquael Aqua Floran? Może Filtus Floran? Jakiegoś startowe nawozu rozsypane jednorazowo na samo dno? Oczywiście względy ekonomiczne też są ważne, jeżeli da się to podłoże skomponować fajnie i tanio to tylko się ucieszę. Ale też wydatek paru złotych na jakiś sensowny nawóz też przeżyję ;)

 

Liczę na Wasze opinie i pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze doprecyzuję... właśnie nawożenia w płynie chciałbym uniknąć. Ziemi w akwarium tez nie chcę, to wiem na bank.

 

Czyli rozumiem, że warto rozważyć AquaBasis+? Jakie jeszcze alternatywne środki wchodzą w rachubę?

W tym przedziale cenowym raczej nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Jak tam ma nie być niczego czyli nawożenia w płynie czy solach, co2, oświetlenia powyżej 0.4W bo to max co będzie pewnie w standardzie.

 

To weź sobie to Manado mi ono pod pasowało też się bałem. Ciut lekkie ale jak się namoczy to jest ok. Pod daj rodzinne aquabasis i będzie ok.

Nie inwestuj w podłoże jak nie będziesz miał zamiaru iść ostro w technikę.

 

Ja teraz wiem że bym pojechał na bardziej drogim i lepszym podłożu niż ten zestaw co wymieniłem. Ale i tak uczę się ciągle nawożenia a Amazonia albo inne nie są łaskawe i nie wybaczają błędów więc nauczę się na komplecie JBL :P

 

Nie wiem czy też bym nie poszedł w ziemia / siatka / żwirek.

 

Coś z tych 2 koncepcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...