Skocz do zawartości

Obsada do pierwszego akwa 98l


Saint83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przed wczoraj zakupiłem swoje pierwsze akwarium w życiu, mam już wyposażenie techniczne tylko jeszcze ani fauny ani flory. Plan jest taki że najpierw chcę dobrać rybki do wody a do rybek roślinki i podłoże. Akwa ma 98l ogółem ( z tego wody pewnie będzie z 85, wodę raczej twarda , ph7,5. Z pierwszych przymiarek najchętniej widziałbym taką obsadę:

1 bojownik (lub para)

prętnik karłowaty para

prystelka barwna 6 szt.

kirysek pstry/panda 4 szt.

 

I teraz pytania:

- czy taka obsada ze sobą przeżyje

- co innego poza zwiększeniem ilości można ewentualnie dodać/ując/zamienić (szczególnie na dno i środek bo coś mi się widzi że mało)

- jakie dno będzie dla nich najlepsze

Oprócz kirysków co jeszcze, jeśli w ogóle do sprzątania (poza moimi rękami) można dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary 80x35x35?

 

1 bojownik (lub para)

prętnik karłowaty para

prystelka barwna 6 szt.

kirysek pstry/panda 4 szt.

Bojowniki i Prętniki trzymamy w haremach. Wybierz jeden gatunek i zakup harem 1+3.

Prystelek zakup od 10 sztuk.

Kiryski od 6 sztuk, byle jednego gatunku. Mogą być Pstre lub Pandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bojownikiem to tylko kirysy wytrzymają. Bojownik powinien mieć przynajmniej 2 samice a te kirysy w ilości 6-8 sztuk. Resztę tych ryb bojownik może atakować. Do czyszczenia są dobre np krewetki lub ślimaki. Polecam krewetki bo świetnie się prezentują i wcinają glony a ślimaki mogą mnożyć się na potęgę i to jest ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysy daj 6 sztuk

Bojownika tylko samca

Prętnika harem 1+2

Prystelka 10szt.

Podłoże ciemne.

Po pierwsze czemu tylko samica?

A po drugie Bojownik + Prętnik? Za parę dni kolega założyłby temat "Moje ryby są pogryzione HELP!!!!"

 

Z bojownikiem to tylko kirysy wytrzymają

Powiedź to kolegą z forum, którzy trzymają Bojki w ogólnym.

 

Bojownik powinien mieć przynajmniej 2 samice

A jak Bojek jest w 25l to też powinien mieć?

 

krewetki

Krewetki z Bojkiem? Za kilka dni temacik "Moje krewetki zginęły, co się z nimi stało?!?!?!"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ci chodzi?! Bojowniki podobno trzymamy w haremach... Wiem że bojowniki trzyma się także w ogólnych akwariach ale zazwyczaj są to agresywne ryby w stosunku do reszty obsady... o co ci chodzi z tym 25 l(do 25 l jeden samiec na siłę może być)??? Przecież tu mowa o 98 l . Myślę,że np krewetek amano nie wciągną bojowniki jeżeli będą mieć dość kryjówek... Ja mam bojowniki z rc i żyją więc to zależy od przyzwyczajenia bojownika do krewetek(czy potraktuje je jako jedzenie czy jako współlokatora)...

 

Chyba chciałeś mi dowalić ale nie wiem czemu. I po co to napinanie się?Widzę lepiej się nie wypowiadać na forum bo od razu szydzenie... na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prystelka preferuje raczej wodę miękką i kwaśną/

Z tego co widzę tutaj to powinna moją wodę przetrawić

http://aquaweb.pl/show.php?species_name ... maxillaris

 

Wymiary 80x35x35?

 

70x35x40 proste

 

Bojownika tylko samca

Prętnika harem 1+2

 

I ten samiec nie narobi bałaganu?

 

Z uwagi na walory wizualne zostanę przy bojowniku (harem) .

Na środek jeśli nie prystelka to co? Bo neonki z tego co widzę też raczej miękką i chłodniejszą wodę preferują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Żwirek w akwa jest, woda jest, filtr i grzałka włączone i też są. :mrgreen:

Pytania następne:

- skoro planuje rybki dopiero na początku lutego czy dodawać do wody starter?

- czy kiryskom nie zaszkodzi piaskowiec? wiem, że może utwardzić wodę ale z tym i tak będę musiał powalczyć ale czy się nie poobcierają?- nie będzie leżał bezpośrednio na dnie tylko na kamykach tak żeby była przestrzeń

- kupiłem korzenie, wygotowałem dodatkowo w słonej i czystej wodzie (oczywiście odlałem brązową), czy woda w akwa też zbrązowieje? może je sobie darować? czy jeszcze wygotowywać?

- problem mam póki co z roślinkami bo gdzie nie wejdę to albo marne albo słyszę że świeża dostawa za tydzień, więc czy już kupować te wyglądające na niezbyt dobrze trzymane i liczyć że dojdą do siebie, czy też się wstrzymać skoro i tak już akwa zalane?

- i na koniec czy moje rybki tych roślinek co je kupię nie pozjadają oraz czy prętnik koniecznie musi mieć jakąś pływającą roślinkę (nie planuję hodowli a akwa mam i chcę z pokrywą)

:help:

PS. Zamiast zbroinika otosek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Żwirek w akwa jest, woda jest, filtr i grzałka włączone i też są. :mrgreen:

Pytania następne:

- skoro planuje rybki dopiero na początku lutego czy dodawać do wody starter?

- czy kiryskom nie zaszkodzi piaskowiec? wiem, że może utwardzić wodę ale z tym i tak będę musiał powalczyć ale czy się nie poobcierają?- nie będzie leżał bezpośrednio na dnie tylko na kamykach tak żeby była przestrzeń

- kupiłem korzenie, wygotowałem dodatkowo w słonej i czystej wodzie (oczywiście odlałem brązową), czy woda w akwa też zbrązowieje? może je sobie darować? czy jeszcze wygotowywać?

- problem mam póki co z roślinkami bo gdzie nie wejdę to albo marne albo słyszę że świeża dostawa za tydzień, więc czy już kupować te wyglądające na niezbyt dobrze trzymane i liczyć że dojdą do siebie, czy też się wstrzymać skoro i tak już akwa zalane?

- i na koniec czy moje rybki tych roślinek co je kupię nie pozjadają oraz czy prętnik koniecznie musi mieć jakąś pływającą roślinkę (nie planuję hodowli a akwa mam i chcę z pokrywą)

:help:

PS. Zamiast zbroinika otosek?

Właściwie sam sobie odpowiedziałeś na 1 pytanie. Nie ma takiej potrzeby, osobiście nigdy nie używałam tego wynalazku i uważam że można się bez niego obejść.

Nie bój się że korzeń delikatnie zafarbuje wodę. Napewno rybkom z planowanej obsady spodoba się lekko kwaśna, bogata w garbniki woda. No i nie wiem jak dużo musiałoby być drewna żeby zrobiła się herbatka, ale skoro to jakiś jeden zwykły nie za duży korzeń to naprawdę nie ma się co obawiać. Dobrze że go obgotowałeś w solance, możesz go wrzucić do akwarium i obserwować czy za kilka dni nic na nim nie urośnie. Piaskowiec jeszcze w żadnym akwarium mi się nie podobał, również może wodę zatwardzić- zrób próbę octową i sam zdecyduj.

Co do roślin, przede wszystkim dobierz rośliny na start, szybko rosnące, nie wiem czy nie lepiej zrobić zakup internetowy jak pisał Basteq, bo w sklepie możesz nie mieć takiego wyboru o ile wogóle masz dostęp do roślin które warto inwestować. Wystrzegaj sie tylko zestawów w których oferują kilka-kilkanaście gatunków roślin po 1szt. Skupiaj się na większych ilościach łodyg/kłączy poszczególnych gatunków. Nawiązując do 1 posta- najpierw obsadź akwarium roślinami o rybki staraj się później.

Prętnik ponoć lubi skubnąć roślinki, ale nie wiem czy potrafiłby wyrządzić jakieś poważniejsze straty- może warto zapytać kogoś kto je hoduje na PW i mieć info z pierwszej ręki?

Otoski to będzie napewno dobry wybór,( napewno lepszy niz zbrojniki niebieskie)- pamiętaj że to rybka stadna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...