Jump to content

[40L]- Zmiany! Nowi mieszkańcy i wystrój.


19osa98
 Share

Recommended Posts

A więc tak. Przedwczoraj odbył się długo oczekiwany restart. Kilka godzin przed mega zmianą całe akwarium w okrzemkach i wielka inwazja zatoczków. Tak w skrócie:

- podmiana 50% wody

- wielkie odmulanie żwirku

- wyjęcie wszystkiego ze zbiornika: ryb, roślin, korzenia kamieni

- ze względu na to, że na roślinach były zatoczki i ich jaja, to dosłownie każdy liść wymyłem pod lodowatą wodą, glony zeszły i ślimaki też

- korzeń wygotowałem, kamienie też

- szyby akwarium wyszorowałem takim czyścikiem do szyb akwariowych. To ma taką rączkę i na końcu jest taka gąbeczka jakby :)

- no i wiadomo - wszystko wsadziłem, posadziłem...

_____________________

- co2 nadal jest, przestałem używać kulek gliniano-torfowych, bo rośliny bez nich bardzo dobrze rosną, a nawet lepiej, co 2 tyg. żelazo i potas

- żabienica blehera bardzo się rozrosła, powstała druga sadzonka, dokupiłem 10 łodyg moczarki

- bojownik sobie ładnie żyje, ale chyba go oddam i kupię do zbiornika ok. 10 samców gupika

- doszła jedna ampularia, jak ją wpuściłem do akwarium jeszcze przed restartem, to w ciągu doby przednia szyba była prawie idealnie czysta :) Ładnie sprząta jak na 2cm wielkości

- po 2 dniach nie widać śladów zatoczków

- na szybach jak się pojawiają tylko drobiny glonów, to dzielny mój sprzątacz zżera od razu

- żadnych mchów nie daję, bo rosną jak szalone i od spodu gniją, a sam korzonek też ładnie wygląda

 

Fotki akwarium:

1. przed restartem, niby rośliny ładne, ale glony były wszędzie, chociaż ich nie widać

2. nowa mieszkanka

3. obecny stan baniaczka :)

Link to comment
Share on other sites

Jakoś bardziej przemawia do mnie ta aranżacja sprzed restartu. Co prawa za wiele się niej różni tam był jakoś lepiej oddany klimat. Zrób coś z tym korzeniem, może połóż go?! Tak jakoś bez pomysłu to wszystko ale to tylko moje zdanie więc się nie obrażaj. Po prostu pokombinował bym coś na twoim miejscu z aranżacją :) No i ten kamol też jakoś razi w oczy.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tak, Przednia szyba to profil. Co do aranżacji. Wiem, że można coś tutaj zmienić, ale w tak małym zbiorniku ciężko ustawić wszystko tak jakby się chciało, korzeń leżąc wygląda jak nie wiem co, a w innych pozycjach też nie bardzo. Pragnę tu zielonego buszu. Obiecałem sobie, że jak nie będzie problemów, to co 2-3 tygodnie będę dokupywał po jednej roślinie, nie za dużej, tak aby za ok. 2-3 miesiące zbiornik był zarośnięty :) Nie obrażam się :) Dzięki za słowa krytyki.

Link to comment
Share on other sites

TPragnę tu zielonego buszu. Obiecałem sobie, że jak nie będzie problemów, to co 2-3 tygodnie będę dokupywał po jednej roślinie, nie za dużej, tak aby za ok. 2-3 miesiące zbiornik był zarośnięty :) Nie obrażam się :) Dzięki za słowa krytyki.

Masz podobny plan do mnie :)

Link to comment
Share on other sites

No,a gdzie jest mech? :evil:

Czytanie ze zrozumieniem :)

- żadnych mchów nie daję, bo rosną jak szalone i od spodu gniją, a sam korzonek też ładnie wygląda

Bojka nie oddawaj, ładny jest :) Możesz kupić jakieś krewetki. I tło daj czarne, bo te zielone (chyba :P) nie pasuje :D
Link to comment
Share on other sites

Mam możliwość wzięcia za darmo gupiki. Znajomy mojego taty ma roślinne 200l i całą masę pawich oczek. Kilka miesięcy temu miał ok. 100 sztuk narybku. Jest tam ok. 30 młodych samców. Po prostu kolory niespotykane. Mają tak piękne i kolorowe ogony, że masakra. W sklepie nigdy tak ładnych nie widziałem, jak u niego. Jak dla mnie, to jedna rybka w akwarium to jakoś tak pusto. Co myślicie, żeby wziąć tak 10 samców? Bojownik trafił by w dobre ręce koleżanki. Ma 50 litrowe akwarium. Miała harem i samiec niedawno zdechł. Może tak zmienić obsadę? Co myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem. Tło będzie. Dostrzegłem pewne plusy w zatoczkach. Co prawda nie ma ich u mnie, ale właściwie, to jedzą syf z dna i trochę szyby czyszczą :)

 

Co do nowych gupików...

Wiem, że to nie ten dział, ale czy mogę podawać pokarm przeznaczony dla bojka gupikom. Chcę mieć tak: pokarm such dla wszystkich, granulki dla bojka i mrożony solowiec. Myślicie, że może być taki zestaw. Chodzi mi szczególnie o granulki, bo kosztowały z 12 zł i mam ich dużo, a szkoda wywalać.

Link to comment
Share on other sites

Chcę pokazać jak wygląda akwarium bez mieszkańców z wyjątkiem ampularii i zatoczków, które jednak powróciły, ale według mnie są całkiem spoko, bo jak jakiś osad na szybie, to jadą i nie ma nic. Jest ich już dość dużo- ok. 20 sztuk, ale nie chcę ich tępić, chyba, że to będzie konieczne. Na razie glonów brak, ani nic. Chcę, aby zbiornik trochę sobie pożył "na dziko". Niech się cała biologia tam ustabilizuje i za jakieś 2 tygodnie wpuszczę oczekiwane 10 samców pawich oczek :) Tło nadal zielone, ale mi przypadło do gustu- chyba jednak zostanie.

Ten osad na dole przedniej szyby, to nie glony, tylko po prostu odbija się światło i tworzy takie wrażenie okrzemek.

Samca oddałem koleżance. Piękny był, ale cóż... życie.

Link to comment
Share on other sites

Oj tak mały heniek, tylko nie wiem, czy uciągnie przy mojej świetlówce 15W 6500K ;/. Niestety zamontowanie drugiej lampy w pokrywie jest dość trudne i jak na razie niemożliwe. Ale może coś mniej wymagającego na trawnik- czemu nie ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aktualka zbiornika. Miałem wpuścić gupiki, ale pomyślałem, że niech sobie postoi baniaczek ze 2 tygodnie i dojdzie do siebie. Przez dwa tygodnie nie robiłem praktycznie nic. Takie zapuszczenie zbiornika wyszło na dobre, bo ustabilizowało się wszystko: zniknęły glony, zatoczki są, ale od jakiegoś czasu nie rozmnażają się aż tak bardzo, więc jest spoko. Rośliny w b.d.b stanie, jedynie większe liście żabienicy lekko marnieją, ale to nic. Zrozumiałem, że pchanie łap do wody co 15 minut tylko szkodzi i te wszystkie bajery typu odżywki do roślin, nawozy, uzdatniacze tylko niszczą całą naturę w zbiorniku. Chciałem zasadzić coś dużego z tyłu i może jakieś maleństwo na przód. Akwarium według mnie wygląda lepiej niż ostatnio, doszło czarne tło, a jeszcze w tym tygodniu nowi mieszkańcy : 10 gupików pawie oczko. Mam problem co do tego zielska na przód. Oświetlenie średnie, więc co polecacie? Znacie coś trawnikowego, niewymagającego silnego światła?

Link to comment
Share on other sites

Sensacja!!

Wielkie zmiany mojego baniaczka! Doszły 4 sadzonki nurzańca na tył, kilka łodyg rogatka, i 3 małe sadzonki tajemniczej rośliny (nie znam nazwy), w sklepie mówił, że to coś trawnikowego, więc wziąłem. I najważniejsze: 10 nowych mieszkańców- 5 samców pawich oczek i 5 samców endlerków. Śliczne są. Po dodaniu roślin i ożywieniu akwarium rybami od razu jest ładniejsze. Woda jest lekko zmętniała, bo sadzenie roślin wzburzyło całą wodę. Sami oceniajcie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...