Skocz do zawartości

za wysokie pH, kH w normie?


bombka124
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 200 l (brutto) oświetlenie 3x50W T5, CO2 całodobowo. co 2-3 tygodnie wymieniam 30 l. RO. Ostatnio do podmian używałem kranówki, bo wydawało mi się, że sama RO pozbawi mikroelementów... No i stwierdziłem, że podskoczyło mi pH. Obecne parametry to:

kH = 6

gH = 13

pH = 7,6

NO2 = 0,001

NO3 = 2

NH3/NH4 = 0

PO4 = 1,5

Czym obniżyć pH, żeby twardość pozostała na niezmienionym poziomie?

Zamówiłem Aquacid pH Minus Tropicala, czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady obniżyć Ph bez ingerencji w KH.

 

Napisze ci kilka rzeczy które wpływają na Ph. Tak na chłopski rozum żeby się nie bawić w reakcje chemiczne które ciężkie są do zrozumienia... sam je nie kumam ^^

1. kwasy (min środek Ph- dokładniej mówiąc kwas ortocośtam :) ) zmniejszają Kh czyli bufor wody dzięki któremu woda nie chce się zakwasić. Jak bufor będzie nie wielki to woda da się zakwasić. Czyli mamy wysokie Kh lejemy przykładowo ph- (wszystkie takie rzeczy nie robimy w akwarium z rybami tylko z wodą do podmian !!!), mieszamy wodę i jak wykonamy od razu test na ph to zrobimy dużego banana że nam się udało zakwasić wodę. Ale wynik jest błędny! Żeby woda się zakwasiła czyli żeby jony się powymieniały i zrobiły to czego oczekujemy od kwasu potrzeba czasu. min 24h. Dzięki czekaniu Kh ulega zmniejszeniu i dzięki temu Ph może spaść.

2. związki humusowe patrz wyżej - jest to słaby kwas. Potrzeba go więcej żeby efekt był taki sam. Tyle że jak mamy wysokie KH i będziemy zmniejszyć go samymi związkami humusowymi to istnieje duże prawdopodobieństwo że ryby tego nie wytrzymają. Ze względu na za dużą ilość garbników.

3. Dodawanie CO2. Dużo osób wie że jak dodaje się CO2 to woda się zakwasza. Dużo osób wie że istnieje tabelka która podaje ile Co2 należy rozpuścić przy danej Kh żeby ph było na jakimś tam poziomie. Mało osób wie że podając ten gaz do akwarium przekształca się on w jakiś kwas (nie pamiętam jaki)! Czyli wygląda to tak jakbyś miał służącego który stoi nad akwarium i systematycznie dolewa kwasu w bardzo małej ilości do wody.

4. Woda z RO. Po prostu ma 0 KH lub bardzo niskie więc tym samym łatwiej się zakwasza... Napisałeś że nalałeś sam kran żeby związków mineralnych nie brakowało w akwarium. Lepszym wyjściem jest mieszanie kran+RO. Proporcje sam sobie ułóż żeby osiągnąć twardości takie jakie chcesz. Tym samym Ph.

5. Mało osób wie że związki azotowe (NO3) też mają wpływ na Ph. Jeżeli mamy niskie NO3 (czyli dobrze dla ryb) Ph będzie wyższe niż jakbyśmy w tej samej wodzie mieli NO3 na poziomie np 50-100...

 

Reasumując chcąc zakwasić wodę zawsze musimy oddziaływać na kh.

 

Można np troszkę zmniejszyć Ph karmiąc ryby mięsem ale wszystko zależy od KH.

 

Tak obrazowo Kh jest jak pielucha. Do puki jest jest wysokie (czytaj sucha pielucha) to nie dopuści do odparzenia du.. pupy (czytaj zmniejszenia Ph) ;)

 

Wydaje mi się że przez podmiankę wody zwiększyłeś dość dużo KH (sprawdź jakie KH masz w kranie - bez RO) i przez zmniejszenie NO3. Dlatego skoczyły ci parametry.

 

Napisałeś obecne parametry, napisz jeszcze poprzednie żeby było jakieś porównanie :P

NO3 równe 2?? chyba coś mało albo zero ci się nie wcisło

 

Jeszcze kilka ciekawych informacji:

- różnica między Ph równym np 6.6 a 6.8 wydaję się niewielka. W rzeczywistości oznacza to że jest kwaśniejsza (ta 6.6 od tej 6.8) dwu krotnie! Różnica między 6.0 a 7.0 oznacza że woda jest kwaśniejsza dziesięciokrotnie!

 

Nie wlewaj kwasów bezpośrednio do akwarium bo możesz rybę poparzyć która podpłynie.

 

Przy bawieniu się kwasami należy pamiętać żeby kwas lać zawsze do wody a nie na odwrót.

 

Najgorsze dla ryb są skaczące parametry wody. To tak jak byś jeździł jednego dnia na Arktykę a drugiego na Afrykę. Co innego jak pojedziesz od razu w jedno miejsce i zostaniesz tak na długo - czytaj przyzwyczaisz się - z rybami tak samo, też się przyzwyczają do innego środowiska..

 

Tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady obniżyć Ph bez ingerencji w KH.

...Napisałeś obecne parametry, napisz jeszcze poprzednie żeby było jakieś porównanie :P

NO3 równe 2?? chyba coś mało albo zero ci się nie wcisło...Tyle...

Wielkie dzięki za obszerny opis :) Moje kilka wyników:

2011-08-28 kH=7 gH-9 pH=7 NO2=0 NO3=1

2011-09-03 kH=6 gH-8 pH=6,6 NO2=0 NO3=5

2011-09-25 kH=5 gH-7 pH=6,8 NO2=0,1 NO3=1

2011-10-17 kH=5 gH-10 pH=7 NO2=0,05 NO3=1

2011-10-25 kH=6 gH-11 pH=6,9 NO2=0,10 NO3=1

2011-11-04 kH=6 gH-11 pH=7,6 NO2=0,00 NO3=10

2011-12-17 kH=6 gH-13 pH=7,6 NO2=0,01 NO3=2

2011-12-13 kH=6 gH-14 pH=7,2 NO2=0,00 NO3=2

2011-12-26 kH=5 gH-14 pH=7,0 NO2=0,05 NO3=1

No3 zawsze mam małe... testy NO2 i No3 JBL'a

Ostatni wynik - po podmianie 30 l. czystego RO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy twój test na no3 podaje wynik w mg/l. Bo te wyniki które podajesz są nie realne. Chodzi mi o to że jest to niemożliwe abyś znał tak dokładnie wynik. Większość testów podaje z przybliżeniem do 10 mg/l lub 25mg/l przy niskich wartościach następnie skacze o 50mg/l.

Jeżeli wynik podaje w czymś innym to należy to przeliczyć...

 

Tak mi się wydaje że Twój problem polega na tym że albo:

1. Masz coś w akwarium co podnosi PH (podłoże lub dekoracja). Przebadaj (wyciąg daną rzecz i polej go Ph- lub innym kwasem, jak się pieni, paruje z niego lub cokolwiek innego się z nim dzieje oznacza że "psuje Ci wodę").

2. Chyba bardziej prawdopodobne. Problem robisz sam nie utrzymując proporcji wody z RO i kranu. Wskazania: zawsze używaj takich samych proporcji wody z filtra RO i kranówki. Wlewaj ją (tą mieszankę) do jakiegoś naczynia, daj temu trochę czasu aby się wymieszało (24h) i wtedy wlewaj do akwarium. Nie wlewaj najpierw np. RO do akwarium a później kranówki licząc że w akwarium się wymiesza.

3. Jeżeli robisz zgodnie z ptk 2 sprawdzaj czy kranówka zawsze ma takie same parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy twój test na no3 podaje wynik w mg/l. Bo te wyniki które podajesz są nie realne. Chodzi mi o to że jest to niemożliwe abyś znał tak dokładnie wynik. Większość testów podaje z przybliżeniem do 10 mg/l lub 25mg/l przy niskich wartościach następnie skacze o 50mg/l.

no właśnie... zmieniłem test na JBLa bo jest dokładny. Załączyłem jego tabelkę kolorów. Nie bardzo wiem co oznaczają te różne rybki z lewej strony i który w związku z tym pasek jest dla mnie... U mnie wynik jest i tak jaśniejszy od tego żółtego na drugim miejscu od lewej... A jeżeli idzie o podmiany wody, to rzeczywiście lałem albo RO, albo kranówkę (po 30 l.) Spróbuję mieszać...

post-9588-13685166865657_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki: co hodujesz?...

1- Jedna dobrana para skalarów, podchodząca do tarła co 9 dni (jak w zegarku :lol: )

2- Barwniak Thomasa - 1 samiec + 1 szt jego potomstwa (niestety samica wyskoczyła z miski podczas ostatniego restartu baniaka i nie mogę trafić na partnerkę dla niego)

3- Zbrojnik niebieski - 1 para (dorodny samiec - 13 cm + nieco mniejsza samica) oraz 3 szt (jednemu już rosną "różki") Z tej pary mam około setki takich maluchów po 2-2,5 cm (oczywiście w innym baniaku) Zamierzam zostawić jedną parę zbrojników - reszta do oddana

4- Zwinnik jarzeniec - 6 szt. Zamierzam dokupić jeszcze kilka

5- otoski - 4 szt

6- kosiarki - 3 szt. wyrośnięte z którymi nie mam co zrobić - nikt ich nie chce

7- kiryski sterby - 3 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy jbl to tabelki dotyczą wody słodkiej, morskiej lub stawów. Należy korzystać z odpowiedniej dla naszych potrzeb tabeli-czytaj woda słodka.

Te informacje gdzieś w sieci znalazlem. Więc musisz przeanalizować instrukcję obsługi lub poszukać w google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica między Ph równym np 6.6 a 6.8 wydaję się niewielka. W rzeczywistości oznacza to że jest kwaśniejsza (ta 6.6 od tej 6.8) dwukrotnie!

No i co z tego, że dwukrotnie? Czy istnieje ryba, dla której ta dwukrotna różnica kwaśności - o 0,2 pH robiłaby jakikolwiek problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latet przeczytaj pierwsze zdanie. Wygrubie Ci :)

Jeszcze kilka ciekawych informacji:

- różnica między Ph równym np 6.6 a 6.8 wydaję się niewielka. W rzeczywistości oznacza to że jest kwaśniejsza (ta 6.6 od tej 6.8) dwu krotnie! Różnica między 6.0 a 7.0 oznacza że woda jest kwaśniejsza dziesięciokrotnie!

 

Napisałem to jako ciekawostkę żeby było wiadomo o co chodzi z tym Ph. Masz racje dla ryb może to bez różnicy jak będą przyzwyczajone do danej wody. Jednak skok Ph wody o "nie dużą" różnicę 0.6 Ph troszkę zmienia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...