Skocz do zawartości

Chory bojownik, pomocy !!


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Bojownika wraz z 25 litrowym akwarium, pompkami, kamyczkami, zamkiem i innymi gadzetami dostałam z okazji urodzin od swojego chłopaka. Co oznacza, ze nie mam bladego pojęcia o hodowli rybek, akwarium traktuje raczej jako dekorację, czytam jakies ksiazki, pogłębiam wiedze ale ogolnie nie jara mnie to zbytnio, wiec proszę żeby odpowiedzi były zrozumiałe dla całkowitego laika.

Bojownik od kilku (2-3dni) dni zachowuje sie dziwnie, jest smutny, siedzi w rogu akwarium tuz przy pow. wody, odbrawił się, zszarzał (!) i wydaje mi się ze ma wzdęty brzuszek(mozliwe ze to moje subiektywne odczucie, mogłam sie zasugerować którymś z opisów chorób) karmę go kulkammi dla bojownika 3 kulki 3 razy dziennie, zgodnie z z zaleceniem na opakowaniu. Myślę ze przyczyną problemów jest nagromadzenia gazów, ale opieram sie tylko na opisach chorób znalezionych na forach i w literaturze. Powiedzcie jak mogę mu pomóc, nie moge patrzec jak jest taki smutny ;(

Załączam zdjęcia, moze jakos wam pomogą w diagnozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałam jak sie odnosisz do filtra tylko jak pomóc rybce. Filtr czyszcze przy każdej wiekszej podmianie, i za kazdym razem wyparzam ta gabke z srodka.

Bojownik chyba nie jest w az tak złym stanie jak przypuszczałam pogonił przed chwilą molinezję. Chociaz nie znam sie na rybkach i trudno mi okreslic jakie zachowanie jest patologiczne. Moze wystarczy przeniesienie do inego zbiornika (nie dysponuję zastepczym akwarium, mam jedynie kulę w której trzymam szpargały, ale moze po zdezynfekowaniu mogłaby pełnic rolę sali szpitalnej?) i głodówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że co może mieć wpływ na jego stan? Zasyfiony filtr, brudna woda itd.

 

Na pewno nie jesienna depresja.

 

Uzupełnij temat wg. schematu poniżej i będziemy się zastanawiać.

 

viewtopic.php?f=6&t=14640

 

Molinezja do oddania, bo potrzebuje minimum 100 litrów.

 

Gąbki się nie wyparza tylko czyści w spuszczonej wodzie z akwarium, żeby nie zabijać bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Bojowniki właśnie się tak zachowują. Są raczej spokojne, często siadają gdzieś i "leżakują". Często reagują na na ludzi podchodzących do nich i wtedy się ruszają.

 

Co do samego problemu. Jest przejedzony. Zrób jednodniową głodówkę a później dawaj mu jeść wa razy dziennie i nie przesadzaj z karmieniem.

Kup mu jakiś pokarm mrożony, może jakiś pokarm w płatkach, aby urozmaicić mu dietę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dzisiaj kupiłam pokarm w płatkach, zeby troche mu urozmaicic dietę, mroznony odpada, panicznie brzydze sie robali, wiem, ze bojowniki to raczej osowiałe stworzenia ale wydaje mi sie ze ostatnio jego poziom energetyczny spadł. Jaka moze byc przyczyna odbarwienia, w tak krótkim czasie ??

Woda nie jest brudna, 4 dni temu wymieniłam znaczną jej część i zdezynfekowałam akwarium, myslałam ze bakterie należy wybijac... dlatego zawsze parze kamienie zamek i filtr, zle ?, ciagle ja napowietrzam i uzdatniam.

AsFeron serdeczne dzieki :* podniosłes mnie na duchu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 dni temu wymieniłam znaczną jej część i zdezynfekowałam akwarium, myslałam ze bakterie należy wybijac... dlatego zawsze parze kamienie zamek i filtr, zle ?, ciagle ja napowietrzam i uzdatniam.

 

Bakterie pomagają rozkładać dziadostwo z akwarium.

Poza tym podejrzewam, że robisz restart za każdym razem skoro piszesz o wypażaniu żwirku itd.

 

Poczytaj o podstawach akwarystyki!

 

Wodę się wymienia co tydzień po 15-20%

 

O wystroju się nie będę wypowiadał ale mam nadzieję, że masz tam żywe roślinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, tak, robie jak to nazwałes restart za kazdym razem, zeby utrzymac podłoze i gadzeciki we wzglednej czystosci, ale wodę staram się podmieniac świeżą w 1/3 a reszta to ta woda wczesniej odciagnieta z akwarium. Roslinki są żywe mam 5 gatunków różności, ale zastanawiałam sie na wmienieniu na sztuczne, po twoim poscie widze ze nie miałoby to sensu. Jakieś wskazówki odnośnie wystroju ?? na podstawie zdjęć na tle filtra chyba niezbyt wiele mogłeś wywnioskować, ale jestem otwarta na sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczeniu, z drobnostek można wywnioskować mnóstwo rzeczy.

Przede wszystkim podaj obsadę tego akwarium i resztę danych jak prosiłem i będę pomagał.

 

Ale biorąc pod uwagę twoja wypowiedz

 

czytam jakies ksiazki, pogłębiam wiedze ale ogolnie nie jara mnie to zbytnio

zastanów się czy chcesz w to inwestować czas i pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, to nie był mój wybór, tylko prezent. Rozumiem, że komus takiemu jak ty trudno moze byc zrozumieć osobę dla której akwarium moze nie byc jakąś tam super sprawą, ale bedąc osobą dorosłą, mam swiadomosc ze jak przyjmuję pod dach zwierze, to jestem za nie odpowiedzialna i powinnam zapewnic mu maksimum komfortu. Rybkę najchetniej wstawiłabym do akwarium bez żwiru i roslinek, bo tak mi sie podoba, i "pasuje do koloru zasłon i obecnych trendów" ale mam swiadomosc ze to zywe zwierze a nie wazon. Nie oddam rybki z dwóch powodów, po pierwsze to prezent i bardzo zraniłabym osobę obdarowującą a po drugie jak juz wczesniej wspomniałam jestem w jakis tam sposób za nie odpowiedzialna.

Napisałam na forum, bo zauwazyłam patologie w zachowaniu zwierzecia i staram sie dociec przyczyny.

 

Akawrium pomógł nam założyć znajomy akawarysta, jednak niestety nie mam teraz mozliwosci zwrócenia sie do niego z obecnym problemem.

 

litraż zbiornika - 25l

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - tak, lecz stał troszkę krócej niż dwa tygodnie, rybka w tym czasie pomieszkiwała u znajomych, jednak mysle ze to nie ma znaczenia gdyz problemy zaczeły sie niedawno i nie widze korelacji

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas - nie jest włączony cały czas, zdmuchuje bojownika, i sprawia ze zle sie on czuje, chowa się i nie chce wychodzic z kryjówki nawet na karmienie. To co udało mi sie spisac z filtra to :Aquael model FAN mini plus 230 Vat/50Hz qmax 250l/h IPX8 cokolwiek to znaczy

gatunki i ilość ryb - jeden bojownik, plus dwie molinezje

ilość/rodzaj roślin - 5 gatunków trawek, moczarka, mech, plus jakieś czerwone listki, nie wiem co to za gatunki

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka jest, napowietrzanie odbywa sie za pomocą filtra

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - uzdatniacz, ale niestety nie mam oryginalnej butelki, bo został odlany od kogoś, pokarm Hikari granulki dla b. i płatki tropical 8 witamin supervit

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.) - nawet nie wiem jak mogę to sprawdzić

temperatura w zbiorniku - 28 C

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) podmiana raz na tydzien mniej wiecej, odstaną wczesniej wodą z uzdatniaczem, wymieniam ok 1/3 wody, reszta jak wczesniej napisałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molinezje musisz na pewno oddać.

Co do Bojka. Gdy wymieniasz mu całkowicie wodę, musisz go strasznie stresować. Podstawa w hodowli ryb to zapewnić im spokój.

Nie grzeb na za bardzo w akwarium, bo się do niego nie przyzwyczai i będzie się w nim źle czuł. Możliwe też, że Molinezje go "poganiają".

Spróbuj pozbyć się Molinezji i zapewnić mu dużo roślinności.

Wyciągnij też zamek, bo to wygląda dość sztucznie. Za to możesz dać jakiś korzeń i dać na niego jakiś mech.

 

Co do podmian. Co tydzień czyść filtr. Podmieniaj 20% wody też co tydzień. Odmulaj dno (poszukaj wskazówek na forum czy to zrobić i jak to zrobić najlepiej).

Co do mrożonego pokarmu to jednak bym proponował abyś go zakupiła. To rybki super po nim rosną. Poproś chłopaka lub kogoś z domu, aby go tym karmił jeżeli ty się tego brzydzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ok dzieki bardzo za wszystkie wskazówki :) Mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieje mozliwość urządzenia akwarium w taki sposób zeby pasowało do nowoczesnego wnętrza a jednoczesnie zapewniło komfort rybkom ? Te wszystkie roslinki jakie do tej pory ogladałam i które mam plus ten rodzaj podłoża i korzen wyglądają dosc archaicznie i niezby mi sie podobają. Nie ukrywam, że najbardziej mi odpowiadają ascetyczne akwaria w 1 rybką bez roslinek na czarnym podłożu, ale mam swiadomosc ze to nie zaspokaja podstawowych potrzeb ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się mu pomóc bez wyeliminowania przyczyn.

 

Nie będę powtarzał tego co napisał AsFeron.

 

Po prostu się do tego zastosuj.

 

Powodzenia

 

ok, ok dzieki bardzo za wszystkie wskazówki :) Mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieje mozliwość urządzenia akwarium w taki sposób zeby pasowało do nowoczesnego wnętrza a jednoczesnie zapewniło komfort rybkom ? Te wszystkie roslinki jakie do tej pory ogladałam i które mam plus ten rodzaj podłoża i korzen wyglądają dosc archaicznie i niezby mi sie podobają. Nie ukrywam, że najbardziej mi odpowiadają ascetyczne akwaria w 1 rybką bez roslinek na czarnym podłożu, ale mam swiadomosc ze to nie zaspokaja podstawowych potrzeb ryb.

Wg mnie taki zamek nie wygląda nowocześnie tylko śmieszne i kiczowato. Niestety w takim małym akwarium muszą być roślinki. Ale jak się upierasz przy zamku to nie szkodzi on rybom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie o tym mówię, nieuważnie przeczytałeś mój post. Nie uwazam aby zamek był szczytem elegancji, ale tez sadze ze akwarium w ogole elaganckie byc nie moze, pytam was czy musze sie z tym pogodzic czy istnieje jakas szansa, ze zacznie mi to sprawiac radosc, a codziennie rano wstając nie bede myslała "boze, ten rumpel wygląda ochydnie" Akwaria które mnie sie podobają podejrzewam ze nie spotkają sie z wasza aprobatą, z tego co mi sie wydaje trzymanie rybki w kuli badz kieliszku nie jest humanitarne. Dlatego szukam kompromisu. Moze istnieja jakies systemy wymiany/napowietrzania/czegos tam do akwariów które pomimo ascetycznego wnętrza akwarium zapewniają rybkom komfortowe warunki. Szukam inspiracji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli akwarium chcemy potraktować jako ozdobę? :P

 

Co do tych zdjęć, który wstawiłaś to czy jest to po prostu akwarium w jakimś pudełku? Jeżeli jest odpowiedni litraż i Tobie się to podoba no to czemu nie... Byle było to odpowiednio duże..

 

Kompromis?

Byle miało to oświetlenie, filtr. Przecież to zwykłe akwarium w pudełku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie i filtr wyglądają ohydnie, chyba najbardziej sie nie mogę pogodzic z ta wstretną pokrywą na akwrium... A co sądzicie o szklanych kolumnach wypełnionych wodą rybkami i bąbelkami ? Albo o wykuszach w scianie w których znajdują sie rybki ?

 

AsFeron czyli sadzisz ze mogłabym przeniesc Alfredzika (sic! :D) Do takiego przybytku, jednoczesnie zapewniając mu swiatło i filtr ? Co z roslinami ? Naprawde sa konieczne ? Sa jakies gatunki które moga spełnic moje oczekiwania, wygladają prosto i nieco kosmicznie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...