Jump to content

[40L]- Żółkną mi rośliny. Co to może być?


19osa98
 Share

Recommended Posts

Mój zbiornik 40L działa już ok. 1,5 miesiąca. Do tej pory było wszytko okej z roślinami. Rosły i były soczysto-zielone. Kilka dni temu jedna z żabienic zaczęła żółknąć, a jej liście zrobiły się strasznie słabe, bo łodygi same się łamały. Eleocharis parvula również żółknie, jej igły brązowieją i każdego dnia łamią się. Inne roślinki rosną jak na drożdżach. Dodam też, że nawożę kulkami gliniano-torfowymi. Nie stosuję co2, a chyba by się przydało. Moje oświetlenie to świetlówka 15W, 6500K. Nie wiem co do co2, ale raczej nie założę całego systemu z butlą, a bimbrowni też nie. Co polecacie? Może te dwie rośliny potrzebują innego światła, specjalnych nawozów??

Link to comment
Share on other sites

Poczytałem trochę na necie, jak zrobić bimbrownię. Myślałem, że to wymaga jakiś butli, czy innych kosmicznych rzeczy, a tu 2 butelki, trochę wężyka, zacier, dyfuzor i gotowe. :) Myślicie, że na moje 40L taka nieduża bimbrownia podoła? Tak w ogóle. Warto ją założyć?

 

To kupić jakieś tabletki mikro i makro, czy płyn czy co?

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie. Od kilku dni stan roślin znacznie się poprawił. Nie dałem żadnych mikro i makro. Postanowiłem, że skoro tak sobie roślinki poradziły to dam im coś w zamian i dzisiaj powstała bimbrownia CO2. Standardowe 2 butelki, wężyk, zacier 1410, dyfuzor z lipy. Od kilku godzin śmiga pięknie. Bąbelki tak drobne, że widać tylko mgiełkę, to dobrze ;) Dałem tylko trochę więcej drożdży, bo bałem się, że na taką ilość wody 10g to za mało. Dałem ze 2 razy więcej. Uszczelniałem przy butelkach SuperGlue, wiem, że może być szkodliwy w jakimś stopni, ale to tylko łączenia przy nakrętkach butelek, więc szansa, że zaschnięty klej dostanie się do akwarium jest naprawdę nikła. Kilka fotek:

Link to comment
Share on other sites

No wiem, że żelazo i potas to podstawa, ale mówicie, żeby nie dawkować mikro? Może rzeczywiście. Doświadczenia prawie nie mam, więc może na razie pozostanę przy makro.

 

 

Dzisiaj kupiłem potas i żelazo z Tropicala w płynie. Mówiliście, że właśnie tych pierwiastków brak, więc jak potulny baranek posłuchałem was ;D. Mam nadzieję, że trochę pomoże.

 

Mniejsze odstępy między tekstem (interlinie).

mod. SzaraMysz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...