Jump to content

Dlaczego piasek z akwa śmierdzi mółem??

bady111
 Share

Recommended Posts

To ci śmierdzi na pewno kupkami tych wszystkich rybek :kwiaty:

Zmień obsadę, czyli oddaj gdzieś te parę rybek, a dokup więcej do stadnych. Poza tym często odmulaj żwirek lub zbieraj jego górną warstwę i wygotuj, a następnie (ostygnięty!) żwirek polóż na dawne miejsce, to powinno pomóc...

Masz po prostu za dużo rybek (nie chodzi o parki rybek, tylko o kilka gatunków), a każda robi kupę :D może też je mniej troszkę karm i odmulaj dno, żeby nie gromadziły się tam odchody.

Nie jestem pewien, czy wygotowywanie części podłoża coś da... można ,,uświnić'' porządnie akwarium, więc lepiej poodmulaj trochę, powinno pomóc. Ewentualnie, jeżeli ten piasek jest jakiś zbyt drobny, to zmień go na żwirek, najlepiej 3-4 mm.

Tak jak sławek - odmulanie raz na tydzień, ustaw cyrkulację w baniaku aby syf w miare możliwości "pracował" a nie zalegał gdzieś po rogach, systematyczne podmianki i ślimaki - chociaż przy niektórych gatunkach będa przekąską :) Zadbaj o akwa krótko mówiąc.

Piasek jest taki drobny że przeleci przez tą blokadę w odmulaczu i nawet nie poczujesz:( Szkoda mi go bo to ładnie wygląda.

Mając piasek, odmula się trzymając końcówkę nad podłożem, trzeba krótko mówiąc trochę "pomachać" i zebrać powstały syfek :)

Azot ma bardzo specyficzny zapach... już się go nawąchałem... nie jest miło w większym stężeniu...

Wytwarza się przy każdym rozkładzie materii, nie tyko świderek, czy gupików.

Jest to zdecydowanie za drobny piasek, chyba powinieneś go zmienić. Ewentualnie próbuj z częstszym odmulaniem.

P.S. Dla roślin taki piasek nie jest najlepszy...

A możesz coś powiedzieć o jej korzeniach? Może też gniły...

Wszystko w tym piasku gnije i dlatego śmierdzi. Nic nie zaszkodzi, jeżeli troszkę poruszysz częścią podłoża, pomoże to zebrać więcej śmieci z dna.

Chyba najlepiej będzie, jeżeli wymienisz ten piasek. Jeżeli tak się podoba, to może go gdzieś wysyp i później będzie możliwość, kiedyś go wykorzystać... ;)

A moim zdanie to pozwól zbiornikowi porządnie dojrzeć, dbaj o higienę zbiornika, nie przekarmiaj, rób podmianki i obserwuj, samo powinno się wyklarować. Twierdzenie że piasek jest "be" to nieprawda, jakoś mam i ryby, rosliny i piasek a akwa jest bezzapachowe.

Oj, taki żwirek nie jest najlepszy... Dosyć, że bialy (światlo odbija się w oczy rybek, co je drażni), to jeszcze nie za bardzo wlaściwy dla roślin... Zmień go na najlepiej jakiś ciemy, o granulacji 2-3 mm.