Skocz do zawartości

[54] W budowie. Aktualizacja str. 5


Domownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początek chciałem się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na forum akwarystycznym. Wybrałem to ponieważ od początku mojej przygody z akwarystyką zawsze służyło mi radą. Ostatecznie postanowiłem podzielić sie moją historią i osiągnieciami :)

 

Coś o aktualnym stanie zbiornika:

 

Zbiornik: 60x30x30 (54l)

Filtracja: mini kani 120 (ceramika+zeolit+zeolit+gąbka)

Oświetlenie: 2x 24w (sylvania grolux+aquastar) 10h

Nawożenie: co2 (Butla) + (k+) + (ferro+) + (micro) + (macro)

Parametry wody: (nieznane)

Temp: 24-26c

Obsada: 13x neon inessa, 1+1 bojownik syjamski, 5x amano, 1+1 kirys ,1x zbrojnik błękitny,1x otosek

Rośliny: Nurzaniec, eleocharis acicularis ,to czerwone nie pamiętam nazwy :/ ciężko zidentyfikować

Podłoże: JBL ( nie pamiętam jaki) + piasek kwarcowy biały

 

 

Przyznam się że, przygodę z akwarystyką rozpocząłem od "złotej rybki" w kuli....

 

wiem wiem....

 

najpierw kupił potem czytał.....

 

całe szczęście kula się rozbiła, rybka przeżyła i dostała 30l ... które po miesiącu solidnego karmienia okazało się za małe więc rybka wróciła do sklepu i tu zaczęła sie prawdziwa przygoda :) Niestety nie uchowało mi się żadne zdjęcie tego 30l baniaczka ale finał był taki jak pewnie większość się domyśla... ma-ło maa-łoo i jeszcze raz mało... efektem owych rozmyślań jest obecna "pięćdziesiątka" ale ta też już czeka na przypływ gotówki aby ustąpić miejsca "setce" :)

 

Pierwsze starcie :

 

 

Dołączona grafika

 

Tu jeszcze używałem filtra resun 80 ale szybko się z nim pożegnałem i zakupiłem kaskadę fzn-2, nastąpiło też kilka innych zmian.

 

Dołączona grafika

 

Kiedy już miałem swoją wymarzoną gromadkę rybek zaczęła mi sie udzielać moja wrodzona niecierpliwość... i nadeszły zmiany...

 

Dołączona grafika

 

I więcej zmian...

 

Dołączona grafika

 

Po kilku tygodniach stania akwarium okazało się ze szafka mocno się wygięła i groziło to pęknięciem dna akwarium. W związku z przenosinami postanowiłem zrobić mały restart ( wodę zlałem do wiader aby potem ja wlać z powrotem) oraz skonstruowałem DIY pokrywę :)

 

Dosypałem 2 worki piasku w sumie jest ich chyba 6

Po lewej dyfuzor co2 z trzonka pędzelka lipowego ( nie sprawdził się) tatarak nie wytrzymał przenosin i niedługo potem padł :/

 

Dołączona grafika

 

Obecny stan akwarium:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Niedawno przeszedłem ostry atak zielenic,okrzemków i krasnorostów wraz z zakwitem wody, po wielu różnych próbach działania atak ustąpił po skróceniu czasu świecenia z 12 do 10h połączony z mocnym nawożeniem co2 połączonym z podawaniem k+ i ferro+ oraz mocną podmianą wody ok 70%. Obecnie zostają już wyjedzone przez krewetki ostatnie ślady okrzemka zbiornik się stabilizuje po podmianie dodatkowo podałem denitrol.

 

Myślę że niedługo mogą znów nastąpić małe zmiany w aranżacji (może jakiś mech)

 

Mam nadzieję że zaciekawiłem i liczę na uczciwą krytykę i pomoc w zidentyfikowaniu tej czerwonej roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Akwarium bardzo ładne ale:

Obsada: 13x neon inessa, 1+1 bojownik syjamski, 5x amano, 1+1 kirys ,1x zbrojnik błękitny,1x otosek

 

Neonki - Ok

Bojowniki - Dukup jeszcze jedną samice

Amano - Ok

Kiryski - Jakie? Rybki stadne min.6szt :)

Zbrojnik Nieb. - min.100l

Otosek - Rybka stadna min.6szt ;)

Tyle odemnie :)

PzDr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak . Zbrojnik juz niedlugo zrobi out do wiekszego baniaka. Otosek zostal...eeee.... Zaporzyczony w celu redukcji okrzemka, kiedy oddam zbrojnika dokupie otoskow. Litraż nie pozwala mi miec wiecej niz kilka szt :/ a z bojownikiem to było tak : były 3 samiczki jedna wieksza 2 mniejsze ta wieksza byla wobec nich agresywna ale to normalne, strat nie było... Do czasu... Pewnego razu zobaczyłem samczyka praktycznie bez płetw... Efekt : jedna samiczka out! .... Po ok miesiącu jedna z pozostałych była tak pieknie wyrosnieta ze dlugoscia pletw prawie dorownywała samcowi gdzie druga była i nadal jest drobniutka. Oddalem ja z bólem serca kiedy ledwo odratowalem mała samiczke i tak została parka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ładne.

Jedyne co mi się nie podoba to ten korzeń. Jest mało wyrazisty. Zlewa się z tą Alternantherą Reinecki.

Pomyśl o jakimś mchu na ten korzeń.

Nurzańcem obsadziłbym cały tył.

Co mi się podoba w tym baniaku to ten trawniczek z Eleocharisa i tak samo jak Kahl widzę w nim tylko małą ławicę neonów + stadko otosków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzaniec ma jakieś niedobory, bo zaczyna Ci brązowieć. Zgadzam się z locdog, że korzeń "zlewa się" z alternantherą, przez co tworzą razem zwartą, czerowną "plamę". Wybitnie razi po oczach, odwracając uwagę od całej reszty. W lewym rogu czegoś mi brakuje, sam elosiek nie zapełni pustki, przez to akwarium wydaje się jednowymiarowe. W miejscu gdzie korzeń "wchodzi" do środka, widziałabym na 3 planie jakieś zielone cudeńko o drobnych listeczkach, może Hemianthus'a?

 

Akwarium ma ogromny potencjał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak myślę właśnie nad jakimś mchem na korzeń. Co prawda na zdjęciu faktycznie się trochę zlewa ale w rzeczywistości jest ciut wyraźniejszy. Nie zmienia to faktu że za jakiś czas będzie pewnie całkiem zakryty przez Alternanthere... jaki mech byście mi polecili ? coś mało wymagającego bo będzie w cieniu nurzańca pod tylną ściankę za korzeń myślałem nad pogostemon helferi pytanie czy wytrzyma ten cień. co do dyfuzora to narazie sprawa tymczasowa zastanawiam się czy bimbrownia przepchnie gaz przez spiek ceramiczny. Odnośnie niedoborów to fakt jest czegoś za mało bo Alternanthera mi sie dziurawi natomiast nurzańca sa 2 odmiany i tylko jedna ma gdzieniegdzie brązowe liście ( szerokolistna? ) ten drugi drobniejszy jest pięknie zielony.

 

Dziś było tarło bojownika ale niestety chyba nie uchowała mi się ikra :/ neonki miały wyżerkę, samiec nie był w stanie wcisnąć się pomiędzy nurzaniec żeby wyzbierać ikre z dna...

Wracając do niedoborów czego może być za mało ? niektóre liście tego dużego nurzańca rosną takie "puste" i po jakiś 5 cm nad dnem się rozpuszczają, Alternanthera się dziurawi i ma niebieskie przebarwienia eleocharis rośnie dobrze, tu pytanie kiedy/czy go przyciąć ?

 

Ps. na korzeniu i dyfuzorze pojawiła się jakby biała pleśń... durzooo... jutro zrobię zdjęcia. co to może być ? narazie to odmulam schodzi łatwo ale szybko wraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może też tkwić w niedoborze światła.

Oświetlenie masz odpowiednie, ale rośliny mogą mieć mały dostęp do światła.

Nurzaniec nie jest zbyt wymagający, ale jeśli się go nie pielęgnuje, tzn. nie przycina to po prostu marnieje.

Spróbuj jakoś porozsadzać te roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to że ataki pleśni nadal dawały mi się we znaki postanowiłem wywalić niepewny korzeń i zastąpić nowym porządnie spreparowanym.

 

Mała aktualizacja :)

 

Zaczynam ogarniać moją mizerną cyfróweczke :)

 

Dołączona grafika

 

Nowy korzeń. nie mieścił się więc chlasnąłem koniec i wetknąłem obok ale coś nie gra :/ chyba wywalę tą piętke.

 

Dołączona grafika

 

Przy przesadzaniu roślin sporo podkładu dostało się do wody :/ mam nadzieje że nie rzucą mi się przez to glony.

 

Założenie jest takie że, na korzeń przyjdzie (może już jutro) jakieś microsorium może pteropus. Zastanawiam się jeszcze nad blyxa japonica.

 

 

 

 

Mój ulubieniec... szkoda że, ostatnio ciągle tylko się chowa w nurzańcu i bąble lepi :)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...