Skocz do zawartości

parametry wody


V_Shere
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Roślinka na zdjęciu to Hygrophila difformis. Miałam ją w każdym akwarium. Mało wymagająca i szybko rosnąca.

Wymień jakieś 15 litrów.

 

Coś musiałeś pokićkać z tym testem NO3, jak jest 0 to wychodzi żółty kolor.

 

Nawozów z Aqua Artu nigdy nie miałam więc nie wiem z czym to się je. :)

Testy ph, kh i gh bardzo ładnie jak na początek. W akwarium będzie trochę więcej ale od czegoś trzeba zacząć.

Wstyd przyznać ale nie mam testu stałego C02, ale zamierzam kupić.(JBL)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Roślinka na zdjęciu to Hygrophila difformis. Miałam ją w każdym akwarium. Mało wymagająca i szybko rosnąca.

Wymień jakieś 15 litrów.

 

Coś musiałeś pokićkać z tym testem NO3, jak jest 0 to wychodzi żółty kolor.

 

Nawozów z Aqua Artu nigdy nie miałam więc nie wiem z czym to się je. :)

Testy ph, kh i gh bardzo ładnie jak na początek. W akwarium będzie trochę więcej ale od czegoś trzeba zacząć.

Wstyd przyznać ale nie mam testu stałego C02, ale zamierzam kupić.(JBL)

 

Co do testu stałego to zastanawiałem się czy będzie przydatny bo słyszałem wiele opini że ktoś go posiada ale już z niego nie korzysta, no ale skoro juz tyle testerów zakupiłem to pomyślałem że juz nic na tym nie strace a może akurat będzie przydatny :D

 

Czyli moge uznać za trafny strzał z roślinkami :D zapewne pomogą utrzymać porzadek w baniaczku.

Jeżeli chodzi o test zoolka na No3 to wykonuje go juz po raz trzeci i za karzdym razem wychodzi bezbarwny. Dwa razy robilem test w akwarium i teraz po raz trzeci ... postaram sie poczytać coś na jego temat.

 

Co do podmiany wody rozmieszałem jakieś 16l. w efekcie nie w proporcji 1:1 a 5:2 czyli 6 litrow kranówki i 10 destylki. zobaczymy jakimi wynikami to zaowocuje.

Odczekam jakies 15min aby filtr rozmieszał wode i dodam ok 1ml ferro+ ... (pisze żeby dodawać 1ml na 40l. wody) wiec myśle że jak na koniec dnia to powinno wystarczyć w zupełności.

Odczekam jakąś godzinke aby wszystko sie rozprowadziło. Między czaśie przygotuje zestaw do bimbrowni na kwasku i zrobie szereg testów w akwa.

Zobaczymy jak się sprawy mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłeś z tym Ferro+. Zawsze wydawało mi się, że jest to nawóz do dość zarośniętych baniaków.

Co z tym testem, hm..., a dajesz ten sypki regent, dobra kolejność buteleczek, czekasz odpowiednią ilość czasu na wynik ? Miałam ten test Zooleka i nigdy nie sprawiał mi problemów, dopóki się nie przeterminował. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłeś z tym Ferro+. Zawsze wydawało mi się, że jest to nawóz do dość zarośniętych baniaków.

Co z tym testem, hm..., a dajesz ten sypki regent, dobra kolejność buteleczek, czekasz odpowiednią ilość czasu na wynik ? Miałam ten test Zooleka i nigdy nie sprawiał mi problemów, dopóki się nie przeterminował. :x

 

Wybaczcie mi spóżnienie ale probowałem metodą prób i błedow uzyskac roztwór do testera Co2 4dKh ... no i sukces :D .

 

i mam zagadke dla was :D heh ... mam 645ml roztworu 4dKh w tym jest 450ml 0dKh i 195ml ?dKh :D:D heh ... właśnie to się bym chciał dowiedzieć ...

 

Co do testów No3 czas czekam jak wskazuje na ulotce. regent daje jako drógi wedłłóg ulotki czyli jedną plaską tą taką dziurkę co jest na koncu łopatki :D chyba że jest jakieś inne miejsce którym powinienem nabierac detergent na tej szpatułce. ??

 

A ja się biore do pracy i sprawdzam parametry w akwa. zaraz bedą wyniki

 

No więc wyszło coś takiego z testów:

 

ph- 7,4

Kh- 7,5

Gh- 16,5

wiec Co2 ok. 9ppm

 

No2- 0

No3- 0 (nadal bezbarwny wynik)

Po4- 1mg/l

Fe- 0,1ml/l (a nawet mniej bo kolor jest słabszy niż na kółku z 0,1)

Ca- 80mg/l

 

Więc chyba wszystko zaczyna się klarować, jednak niepokoi mnie nadal test na No3 i czy Fe powinno być na podobnym poziomie co Po4 ?? tzn. w granicach 0,5-1,5mg/l ??

 

Sam sobie odpowiem na jedno ze swoich pytań. To tak dla innych użytkowników :D

Wiec pożadany poziom Fe w akwarium to 0,2-0,5 mg/l, powyżej 1mg/l może sie stać niebezpieczny dla naszych podopiecznych :P

 

Więc chyba nie wiele zmienił ten preparat ferro + który dodałem... nadal za mało substańcji dla roślin w wodzie... czy mam go cześciej podawać ?? a może wrzucić rano kapsułke dołaczona do testu Fe ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak nie szalej z tym żelazem. Duży poziom żelaza przy braku innych składników to zły pomysł. Martwi mnie to no3 na poziomie zerowym przy po4 - 1 mg/l. Musisz coś z tym zrobić, tylko teraz nie wiadomo czy test jest do ..., czy rzeczywiście nie masz azotu.

No jedynym sposobem na jego podniesienie jest chyba tedynie zakupić azotan potasu i dawkować do wody ... patrzyłem już za tym na allegro i jest dostępne. Mogłem się zapytać czy w zoologiach jest coś takiego dostępne ale watpie w to ... jutro chyba jeszcze raz przejade się po mieście.

Jeśli chodzi o test to ani nie jest przeterminowany ani nie był w jakiś sposób naruszony, wszystkie testy kupowałem w jednym dosyć chwalonym sklepie więc chyba nie powinno być z nim coś niedobrego :roll: poczytam coś na ten temat

 

Co do reszty to mogło by tak zostać przy podniesieniu NO3 ?? Czy powinienem jeszcze coś zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile faktycznie jest zero, bo wg testu badana woda powinna mieć kolor żółty a nie biały.

 

Mam na stanie 4 x 50 gram KNO3, mogę ci dać za free, ale pewnie daleko mieszkasz.

 

 

Koniecznie zakup też potas, może być gotowy lub z soli w postaci K2SO4 (siarczan potasu).

heh no jestem z Tarnowa więc kawałek drogi jest ale jak zapraszasz jeszcze na kawę to nawet juz wsiadam w auto i jadę :D Nie trzeba mi dwa razy powtarzać.

Ok ... nie czas i miejsce chyba ;P

 

A może pamietasz jakie kolory idczynników miałaś w zooleku ?? ja mam dwie białe buteleczki i w obu odczynnik jest bezbarwny ... specjalnie wykapałem na biała kartke po kropelce aby to sprawdzić... czy aby fabryka nie pomyliła buteleczek ??

 

Mówiac o potasie co miałaś konkretnie na myśli ?? test na PO4 ?? bo do głowy mi przyszło dodać przecieru pomidorowego :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie mi spóżnienie ale probowałem metodą prób i błedow uzyskac roztwór do testera Co2 4dKh ... no i sukces :D .

 

i mam zagadke dla was :D heh ... mam 645ml roztworu 4dKh w tym jest 450ml 0dKh i 195ml ?dKh :D:D heh ... właśnie to się bym chciał dowiedzieć ...

 

A co się chcesz dowiedzieć? Zrobiłeś sam roztwór do testera Kh4 ale po co aż taką ilość.450 ml woda dystylowana a 195ml z akwarium albo kranówa ( kh 7,5).

No3- 0 (nadal bezbarwny wynik)

Po4- 1mg/l

Fe- 0,1ml/l (a nawet mniej bo kolor jest słabszy niż na kółku z 0,1)

 

Więc chyba wszystko zaczyna się klarować, jednak niepokoi mnie nadal test na No3 i czy Fe powinno być na podobnym poziomie co Po4 ?? tzn. w granicach 0,5-1,5mg/l ??

 

Po co Ci żelazo na poziomie fosforu ,jak tu masz całkowity brak azotanów to i to PO4 bez nich jest za wysokie PO4-1 to trzeba podnieść( NO3-) do 15mg/l sprawdzić potas,brak podstawowego makro (N)do pędzenia roślin (tzw.masy zielonej).Pomyśl o nawożeniu KNO3 dopiero żelazo.

Saletrę potasową można kupić w spożywczaku ,jest stosowana do peklowania mięsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas (K) jest jednym z najważniejszych pierwiastków w akwarium. Przy braku mogą ci się robić martwicze brązowe plamki na roślinkach i w końcu opadnięcie całego liścia. To właśnie tylko potas i co2 dajemy do akwa przez pierwsze tygodnie od starty akwarium.

Po4 to fosfor i jego masz sporo.

 

Wychowałam się w Tarnowie (mała wioska między Dąbrową T. a Żabnem), chociaż urodziłam się nad morzem, a mieszkam na śląsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wybaczcie mi spóżnienie ale probowałem metodą prób i błedow uzyskac roztwór do testera Co2 4dKh ... no i sukces :D .

 

i mam zagadke dla was :D heh ... mam 645ml roztworu 4dKh w tym jest 450ml 0dKh i 195ml ?dKh :D:D heh ... właśnie to się bym chciał dowiedzieć ...

 

A co się chcesz dowiedzieć? Zrobiłeś sam roztwór do testera Kh4 ale po co aż taką ilość.450 ml woda dystylowana a 195ml z akwarium albo kranówa ( kh 7,5).

No3- 0 (nadal bezbarwny wynik)

Po4- 1mg/l

Fe- 0,1ml/l (a nawet mniej bo kolor jest słabszy niż na kółku z 0,1)

 

Więc chyba wszystko zaczyna się klarować, jednak niepokoi mnie nadal test na No3 i czy Fe powinno być na podobnym poziomie co Po4 ?? tzn. w granicach 0,5-1,5mg/l ??

 

Po co Ci żelazo na poziomie fosforu ,jak tu masz całkowity brak azotanów to i to PO4 bez nich jest za wysokie PO4-1 to trzeba podnieść( NO3-) do 15mg/l sprawdzić potas,brak podstawowego makro (N)do pędzenia roślin (tzw.masy zielonej).Pomyśl o nawożeniu KNO3 dopiero żelazo.

Saletrę potasową można kupić w spożywczaku ,jest stosowana do peklowania mięsa.

 

Szukałem tej saletry cała niedziele :D:D i nie znalazłem, a niby Tarnów dobrze rozwinięty.

Zamierzam kupić KNO3 z allegro w jak najszybszym czasie najlepiej w jakiejś ciekawej paczuszce z innymi minerałami.

 

Co do roztworu 4dKh mieszałem go z wody destylowanej niestety bez wagi więc umieszało sie ile sie umieszało. Co do tego pytajnika to żle zrozumiełeś. tam juz jest Kh tylko nie wiem jakie ale mniejsza o to. Mało istotna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas (K) jest jednym z najważniejszych pierwiastków w akwarium. Przy braku mogą ci się robić martwicze brązowe plamki na roślinkach i w końcu opadnięcie całego liścia. To właśnie tylko potas i co2 dajemy do akwa przez pierwsze tygodnie od starty akwarium.

Po4 to fosfor i jego masz sporo.

 

Wychowałam się w Tarnowie (mała wioska między Dąbrową T. a Żabnem), chociaż urodziłam się nad morzem, a mieszkam na śląsku.

No i teraz otworzyłaś mi oczy własnie. Taka informacja jest bardzo cenna. Co do tych plamek to własnie na żabienicy widać je w sporycj ilosciach co do tego drógiego niezidentyfikowanego chwasta to gniły mu liscie ale na bierząco przycinałem wszystkie które miały jakieś oznaki i teraz jakby spokuj sie zrobił. Co do NO3 biegałem zaraz po zakupie testu za saletrą po mieście ale nic nie znalazłem ... możę za słabo szukałem :zamieszany: Bo dobrze zrozumiłem że potas mam podawać przy niskim wskazaniu NO3

Co do tych wszystkich składników to jest może jakaś tabela jak wszystko powinno wyglądać i w jakich proporcjach czy mysze sobie to ogarnąć w głowie poprostu tak aby wszystko było w normie ... dopiero zacząłem zabawę w badanie składu wody i troche się jeszcze motam we wszystkim. Chociaż akwarium juz pracuje kilka miesięcy więc nie jest świerzo założone. I tak dobrze sie trzyma jak na warunki jakie miało.

 

To wychowałaś się w moich okolicach bo ja też nie jestem z samego tarnowa tylko trzecia wioska od żabna w kierunku Tarnowa :D mała łamigłówka :D A na śląsku też mam rodzinkę wiec bywałem często ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ten świat mały :D .

 

Nie, potas K podajesz mimo wszystko, bez względu na poziom no3 (podobno potasu nie można przedawkować, jednak mogą powstać zaburzenia z przyswajalnością Mg - wiem z autopsji)

Ilość potasu w saletrze potasowej czyli azotanie potasu KNO3 jest wg mnie za mała, dlatego piszę o siarczanie potasu.

 

Nie wiem co to za miejscowość, ale po nazwie pewnie skojarzę.

 

Znalazłam coś takiego do oznaczania niedoborów na roślinkach

 

Żródło:http://www.akwar.net/grupy/rosliny-akwariowe/forum/_/69/1

post-11166-13685166361964_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ten świat mały :D .

 

Nie, potas K podajesz mimo wszystko, bez względu na poziom no3 (podobno potasu nie można przedawkować, jednak mogą powstać zaburzenia z przyswajalnością Mg - wiem z autopsji)

Ilość potasu w saletrze potasowej czyli azotanie potasu KNO3 jest wg mnie za mała, dlatego piszę o siarczanie potasu.

 

Nie wiem co to za miejscowość, ale po nazwie pewnie skojarzę.

 

Znalazłam coś takiego do oznaczania niedoborów na roślinkach

 

Żródło:http://www.akwar.net/grupy/rosliny-akwariowe/forum/_/69/1

Przyglądałem się wcześniej temu rysunkowi zanim kupiłem testy ale kompletnie nic z niego nie rozumiałem :D dlatego zacząłem walke w inny sposób.

Za dużo chyba tego jak na jeden raz :D:D jeszcze doszło Mg. Jak to kontrolować? czym to mierzyć ? Bedę chciał sie zaopatrzeć jak najszybciej w KNO3 i K2SO4. w coś jeszcze powinienem zaopatrzeć apteczkę ??

 

Czy ty jesteś może chemiczką ?? heh

Co do miejscowości to Łęg Tarnowki a Ty pewnie gdzieś z okolić Fiuku lub Morzychny no chyba że Odporyszów :D

Zastanawiam się czy aby nie przesadzamy tu z prywatnymi wiadomościami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiuk :D

 

Powiem ci tak: sama ledwo to ogarniam. Spędziłam miliony godzin na czytaniu o chemii wody, na różnych forach itp. Często wiadomości były sprzeczne ze sobą. Bądź tu człowieku mądry. Przykro mi ale nie ma gotowego przepisu na "super akwarium" :lol: . Każde akwarium jest inne i ma inne potrzeby ( w sensie inne dawki nawozów). To co sprawdzi się u mnie niekoniecznie będzie dobre u ciebie.

Ja dawkuję magnez w postaci MgSO4*7H2O. Bardzo dobrze się rozpuszcza, wsypuję 1 łyżeczkę przy podmianie, oprócz tego w dziennych dawkach 0,6 mg/l.

 

Zanim zorientowałam się mniej więcej o co chodzi popełniam chyba wszystkie możliwe błędy jakie można zrobić przy zakładaniu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiuk :D

 

Powiem ci tak: sama ledwo to ogarniam. Spędziłam miliony godzin na czytaniu o chemii wody, na różnych forach itp. Często wiadomości były sprzeczne ze sobą. Bądź tu człowieku mądry. Przykro mi ale nie ma gotowego przepisu na "super akwarium" :lol: . Każde akwarium jest inne i ma inne potrzeby ( w sensie inne dawki nawozów). To co sprawdzi się u mnie niekoniecznie będzie dobre u ciebie.

Ja dawkuję magnez w postaci MgSO4*7H2O. Bardzo dobrze się rozpuszcza, wsypuję 1 łyżeczkę przy podmianie, oprócz tego w dziennych dawkach 0,6 mg/l.

 

Coś pomału zaczynam łapać :D wiec azotan potasu musze sobie dograć z zapotrzebowaniem roślin i ustalić jaką dawke dziennie musze podawać, do tego jako urozmaicenie siarczan potasu w niewielkich dawkach i nie martwić sie żę może go być za dużo. Do tego siarczan magnezu tylko czy w takich dawkach jak siarczan potasu ?? czy kupić test na Mg aby utrzymywać go w odpowiedniej normie ?? Czy może patrzeć na roślinki i tak im troche sypnąć tego troche tamtego :D heh ... ostatnia opcja chyba nie bedzie zbyt dobra :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia opcja nie będzie zbyt dobra.

Poniżej przedstawię ci cytat. To jest to co chcę ci powiedzieć, ale nie wiem jak, żeby jeszcze bardziej nie pokićkać. :D

 

Źródło: http:www.holenderskie.pl

 

"Nawożenie

Tak jak inne żyjące stworzenia rośliny potrzebują do życia różnych składników mineralnych. Trzy podstawowe składniki dla każdych roślin to azot, fosfor i potas (N-P-K), tak więc ogrodnicze nawozy są produkowane właśnie z tych składników nazywanych makroelementami. Jednakże woda akwariowa ma tendencje do akumulowania dużych ilości azotu N i fosforu P w postaci amoniaku, azotanów, fosfatów itd. I nadmiar tych składników może powodować szereg problemów ( zatrucie ryb, rozwój glonów, zmiany pH itd.) tak więć nawozy akwariowe powinny mieć tylko dużą zawartość potasu K. Oczywiście szereg innych elementów w małych ilościach jest niezbędnych do dobrego wzrostu roślin. Te składniki nazywamy mikroelementami: Fe, Zn, Mg, Mn, S, B i in. Jest wiele dobrych komercyjnych nawozów dla roślin akwariowych które zawierają wszystkie niezbędne składniki dla roślin. Można je po prostu kupić i "karmić" nimi rośliny."

 

Proponuję ci zacząć od jakiegoś firmowego nawozu makro, gdzie wszystkie składniki są odpowiednio zbilansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia opcja nie będzie zbyt dobra.

Poniżej przedstawię ci cytat. To jest to co chcę ci powiedzieć, ale nie wiem jak, żeby jeszcze bardziej nie pokićkać. :D

 

Źródło: http:www.holenderskie.pl

 

"Nawożenie

Tak jak inne żyjące stworzenia rośliny potrzebują do życia różnych składników mineralnych. Trzy podstawowe składniki dla każdych roślin to azot, fosfor i potas (N-P-K), tak więc ogrodnicze nawozy są produkowane właśnie z tych składników nazywanych makroelementami. Jednakże woda akwariowa ma tendencje do akumulowania dużych ilości azotu N i fosforu P w postaci amoniaku, azotanów, fosfatów itd. I nadmiar tych składników może powodować szereg problemów ( zatrucie ryb, rozwój glonów, zmiany pH itd.) tak więć nawozy akwariowe powinny mieć tylko dużą zawartość potasu K. Oczywiście szereg innych elementów w małych ilościach jest niezbędnych do dobrego wzrostu roślin. Te składniki nazywamy mikroelementami: Fe, Zn, Mg, Mn, S, B i in. Jest wiele dobrych komercyjnych nawozów dla roślin akwariowych które zawierają wszystkie niezbędne składniki dla roślin. Można je po prostu kupić i "karmić" nimi rośliny."

 

Proponuję ci zacząć od jakiegoś firmowego nawozu makro, gdzie wszystkie składniki są odpowiednio zbilansowane.

Tylko że przy gotowych nawozach też tylko sie zbliże do tego co powinno być? rozumiem że Fosfor i Azot same sie wydobywają do wody z rozkładających się pokarmów, roślin itd. ? sprawnie działający filtr zatrzymuje to w jakimś stopniu tak ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsi nieraz mają problem, żeby odpowiednio bilansować nawozy.

 

NO3 dostaje się do akwarium na przykład z wody kranowej (u mnie wg wodociągów wrzesień 5 mg/l, paź. 16 mg/l), Fosforany z kupek, z nie dojedzonego pokarmu.

 

Właśnie a jaką masz filtrację, jakie wkłady filtracyjne.

 

łorety już 1:03 :o , idę lulu, jutro pogadamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsi nieraz mają problem, żeby odpowiednio bilansować nawozy.

 

NO3 dostaje się do akwarium na przykład z wody kranowej (u mnie wg wodociągów wrzesień 5 mg/l, paź. 16 mg/l), Fosforany z kupek, z nie dojedzonego pokarmu.

 

Właśnie a jaką masz filtrację, jakie wkłady filtracyjne.

 

łorety już 1:03 :o , idę lulu, jutro pogadamy

No właśnie tak teraz też zwróciłem na niego uwage.

 

Wiec Filter Aquael Turbo 350 http://akwaris.pl/Aquael_Turbo_Filter_3 ... y-145.html z wkładem mineralnym Cerit C7 http://www.krakvet.pl/certech-benek-cer ... -9198.html

i właśnie nie wiem czy on nie jest odpowiedzialny za brak NO3 w wodzie. Zwłaszcza że rybek raczej nie karmie w wiekszych ilościach niż zdążą zjeść, martwe liście i wieksze zanieczyszczenia na bierząco usówam. Może polecisz mi coś innego ?? Myślałem o przejściu na filtr zewnetrzny ale jak narazie przy takim litrażu nie ma to chyba sensu więc odsunąłem ten pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałam wielu filtrów w życiu. Z Aqua Szut mini (jak miałam 25 l) przeszłam na JBL CristalProfi e 900. Jest rewelacyjny.

Z tego co widzę chcesz mieć akwarium roślinne, więc musisz się postarać o dobrą filtrację.

Chodzi mi tutaj oto, że oprócz wkładów mechanicznych musisz mieć również biologiczne. Muszą być gęste, żeby woda przeciskała się poprzez złoże. Filterek wtedy musi mieć większą wydajność, żeby wydolił.

 

Nie wiem co to za wkład masz w tym filtrze, może faktycznie to on absorbuje cały azot z wody.

 

Co do tego testu, znalazłam na forum temat, w którym ktoś miał podobny problem (brak zabarwienia przy próbie pomiaru NO3).

 

viewtopic.php?f=5&t=34424

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałam wielu filtrów w życiu. Z Aqua Szut mini (jak miałam 25 l) przeszłam na JBL CristalProfi e 900. Jest rewelacyjny.

Z tego co widzę chcesz mieć akwarium roślinne, więc musisz się postarać o dobrą filtrację.

Chodzi mi tutaj oto, że oprócz wkładów mechanicznych musisz mieć również biologiczne. Muszą być gęste, żeby woda przeciskała się poprzez złoże. Filterek wtedy musi mieć większą wydajność, żeby wydolił.

 

Nie wiem co to za wkład masz w tym filtrze, może faktycznie to on absorbuje cały azot z wody.

 

Co do tego testu, znalazłam na forum temat, w którym ktoś miał podobny problem (brak zabarwienia przy próbie pomiaru NO3).

 

viewtopic.php?f=5&t=34424

Jak narazie zostane przy tym filtrze który posiadam jest zasypany jest tylko w 50% ceritem wiec mogę go jeszcze czymś dopełnić. Myśle że na jakiś czas wystarczy.

 

Co do ferro+ ktore posiadam to pisze aby stosować go z Hydro mineral oraz z micro oraz macro red lub macro green.

Myślałem że ferro+ jest już nawozem micro ;/ macro red jest do szybkorosnących roślin natomiast green do wolnorosnących.

Hydro mineral owszem przydałby sie onieważ zaczynam stosować destylke w podmianach.

Biorąc pod uwage to co pisze na ulotce to pasuje mi dokupić jakieś 3 buteleczki nawozów :D

Licząc każdy średnio po 25zl to wychodzi mi doś już spora sumka.Wcale mi się to nie podoba ;p

Niby seria nawozów aqua art jest dość chwalona i może na początek dobrze by było zacząć od gotowego nawozu ale czy jest sens za taką cenę ?? soli za takie pieniądze bedę mial całą szafe :D:D ... sądzisz ze może to być na początek zbyt trudne żeby wyliczyć ze soli odpowiednie dawki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, akwarystyka to drogie hobby :D . Wierz mi, są droższe nawozy.

 

No wiem doskonale :D w sumie jak ją wprowadzam minerały na dyskotece to zazwyczaj to drożej wychodzi no ale nie przesadzajmy juz :D

Czyli twierdzisz że nie powinienem ryzykować i raczej dokupić reszte nawozów firmowych ?

widzę że człowiek jest dużo szczęśliwszy jak mało wie... :D (żarcik taki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie kup gotowce. jak zacząłeś z aquaartem to już to ciągnij.

 

Linia nawozów EasyLife jako jedna z nielicznych ma każde makro osobno. Nieraz jest tak, że woda potrzebuje więcej jakiegoś makro a innego mniej. Wtedy można żonglować trochę tymi nawozami. Ja zaczynałam właśnie na tej linii nawozów i byłam zadowolona.

 

Odebrałeś wiadomość na PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...