Skocz do zawartości

Problem z oświetleniem


mysterro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie .

Postanowiłem założyć akwarium . Jak byłem dzieckiem miałem małe akwarium z kilkoma gupikami , mieczykami , glonojadem a nawet jakąś pielęgnicą , także chyba mogę powiedzieć , że będzie to moje pierwsze akwarium :)

Kupiłem zbiornik 126l 80/35/45 i do tego standardową obudowę ze standardowymi lampami 2x18W diverse .

Zamówiłem :

filtr -EHEIM PROFESSIONEL 2224

podłoże - ADA POWER SAND L 2L , ADA START (Penac P + Penac W + Tourmaline + Clear Super + Bacter100) , 2x ADA AMAZONIA NEW 9l

 

Roślinki jakie zamierzam zasadzić to :

-Pogostemon erectus

-Hemianthus callitrichoides Cuba

-Hemianthus micranthemoides

-Ludwigia glandulosał

-Eustralis Stellata

-Blyxa japonica

-Bacopa carolinianal

 

Problem mam z oświetleniem . 36W to jest za mało , to wiem , ale co mam teraz zrobić ? Czy ktoś może mi coś konkretnie doradzić ?

Druga sprawa to roślinki . Chętnie bym odkupił od kogoś jeżeli ma nadwyżkę , szczególnie Hemianthus callitrichoides Cuba .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym sposobem było by pojechanie do Castoramy i dokupienie 2 Belki oświetleniowej i zamontowanie jej z przodu. Świetlówki dostaniesz na Allegro lub w lepszym elektroniku.

no ciekawe jak tą belke zamontuje sobie w pokrywie?

 

 

 

Śmiem twierdzić że masz pokrywa standardową z tworzywa sztucznego. Nie włożysz tam żadnej belki. Może cię poratować tylko doczepienie świetlówek do tych co są obecnie. Można tam włożyć wszystko co bedzie miało mniej niż 60 cm. Najlepiej T5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprecyzuje . Mam te 2 świetlówki - diverse2x18W(59cm T8) . Czy zostawić je? Czy wymienić np. 1Philips Aquarelle i jedna jakoś inna jeszcze , dokupić 2x24W(55cmT5) i wtedy będzie ok ? Jeżeli tak to jakie te dwie świetlówki najlepiej kupić?Jaki model? Chciałbym , żeby było ładne światło ale nie jakieś mocno niebieskie .

 

Łukasz , michualex dzięki za szybką odpowiedz :)

michualex spójrz na ten link http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... -7321.html czy jesteś pewien , że nic mi do tej obudowy nie wejdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz mało miejsca bo między dwiema świetlówkami masz brudzę w której jest elektryka od świetlówek. No i świetlówki T8 też psują wszystko bo zajmują dużo miejsca w tej pokrywie. Jak by nie było tej bruzdy to śmiało można dokładać po środku.

 

A jak masz kase to wywal te t8 i zamontuj sobie same t5. wtedy nie bedzie zadnego poroblemu bo powinny sie zmieścić w jedno miejsce T8 2 odbłyśniki od T5.

 

Świetlówki według twoich upodobać. Jeżeli chcesz by w akwarium było jasno no to standard jest 6500K ja bym włożył tam takie ustawienie od tylnej szyby

 

6500k (zimny biały)

3000-4000 (ciepły biały)

8000 (delikatny fiolecik który podkresla kolory ryb i wspomaga fotosyntezę u roślim)

6500K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Zdecydowałem się na :

ALUMINIOWA BELKA OŚWIETLENIOWA 4x24W (80cm)

JBL SOLAR ULTRA NATUR T5 55cm

JBL SOLAR ULTRA TROPIC T5 55cmx2

JBL SOLAR ULTRA COLOR T5 55cm

 

 

Edit

 

 

Czy butla z CO2 jest niezbędna ? Zaczytuje się od 3tyg na forach o akwarystyce i we wszystkich ''rośliniakach'' z prawdziwego zdarzenia znajduje się dozowanie CO2 . Zastanawiam się czy nie wystarczy mieć trochę więcej rybek ?:) Przecież one wydzielają CO2 . Czy to ma być tak , że w akwarium ma być dużo tlenu i dużo CO2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zakupiłeś nowe oświetlenie i to tyle watów na litr i chcesz żeby roślinki zdrowo rosły to niezbędne Ci jest Co2. Ryby wytwarzają dwutlenek, ale jeśli masz tyle roślin i duże nasłonecznienie, to zdecydowanie za mało będziesz mieć Co2. Tlen wytrąca Co2, także jedno z drugim nie może być na poziomie jak napisałeś "dużo". Musisz podawaniem dwutlenku unormować parametry. Nie napowietrzaj, dobrze ustaw butle, a rośliny same wytwarzają tlen- FOTOSYNTEZA :). Możesz także pomyśleć nad "bimbrownią" jeśli masz mało funduszy. Choć jeśli masz chociaż trochę więcej kasy to zdecydowanie polecam butle Co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem nastawiony na ten zestaw http://sklep.roslinyakwariowe.pl/zestaw ... -7984.html . Zadzwoniłem do obsługi klienta roślinyakwariowe.pl i robiący wrażenie doświadczonego akwarysty chłopak powiedział mi tak - zestaw CO2 jest po to aby rośliny szybciej rosły . 10 lat temu nie używało się techniki CO2 i rośliny też rosły . Rozwiał też moje obawy w związku z instalacją CO2 w sypialni . Nie ma ryzyka , że człowiek się udusi :) Powiedział również , że to nie tak jak ja myślałem , że rośliny będą zdrowsze , piękniejsze , bardziej intensywne kolory :) , tylko jak już napisałem , że będą szybciej rosły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że będą szybciej rosły .

 

No to też ale "ładniejsze" też będą.

 

 

 

Polecam zakupić butle na giełdach. Ja jak byłem akurat w Koninie to była 1,5kg i 3kg po 100zł + do tego manometry i ewentualnie elektrozawór i wyjdzie na pewno taniej niż tamten zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pobawić się w naprawdę dobre podłożę i sprawdzać dokładnie parametry wody i MOŻE Ci się uda bez butli. Ja na swoich doświadczeniach wiem że nie ma sensu próbować. Miałem problemy z glonami, z obumieraniem liści i całych roślin. Niektóre rośliny przy kupnie mają kartkę że niezbędne jest podawanie Co2, więc sam sobie odpowiedz na pytanie czy będą rosły.

Niektóre rośliny są łatwe w uprawianiu i przy nich może rzeczywiście nie jest tak potrzebny dwutlenek. W takich przypadkach na pewno będzie tylko wolniejsze rośnięcie. Ale jeśli chcesz mieć różne i ładne roślinki to Ci się nie uda utrzymać ich w dobrej kondycji bez butli i nawozów.

A co do tego zestawu to moim zdaniem zdecydowanie za drogo;P poszukaj gdzieś może na allegro i zmniejsz tą cenę o 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wstrzymam się z tym zakupem CO2 bo już się trochę wykosztowałem , a właściwie to 2x więcej mnie to nowe hobby kosztuje niż myślałem .

Wystartowałem wczoraj . Nie mogłem się już doczekać . Czekałem na zamówienie ze sklepu http://www.aquariumsklep.pl/ 14dni (!) i się nie doczekałem , bo na stronie napisali , że filtr eheim 2224 jest , a potem , po 14dniach czekania zadzwoniłem (właściwie to dzwoniłem wcześniej ale tam się dodzwonić graniczy z cudem) i dowiedziałem się , że filtr przyszedł od producenta i jest zepsuty i muszą go odesłać do serwisu....no comment . Ostatecznie wybrałem akwarystyczny24.pl i uważam , że jest godny polecenia . Obsługa profesjonalna , wysyłka szybka .

Tak więc wystartowałem wczoraj z ok 20% roślin (reszta przyjdzie w przyszłym tyg.) . Na początku ułożyłem wszystko według aranżacji nad którą sporo myślałem Zacząłem zalewać (najpierw spryskałem spryskiwaczem , żeby amazonia nie pływała) bardzo delikatnie na talerz ale woda zrobiła się i tak bardzo czarna . Dzisiaj czyściutka i tu moje pytania .

 

Czy zrobić mam podmianę wody ? Jeżeli tak to ile ? Czy to ma być woda prosto z kranu ?

W książeczce ADA jest napisane tak :

1 tydzień codzienne podmiany wody przez pierwsze 7dni (30-50%)

2 tydzień podmiany wody co drugi dzień (25-40)

3 tydzień podmiany wody co trzeci dzień (20-30%)

4 tydzień podmiany wody raz w tyg. (20-30%)

Czy warto się tego trzymać pomimo , że mam zasadzonych 20% roślin ?

 

Korzystam z tego oświetlenia 2x18W bo mi nie przyszła jeszcze belka .

 

Jak szybko może się zrobić problem z glonami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu po prostu nie kupujesz przez allegro, tam wystawiają przedmioty które mają. Osobiście nigdy nie robiłem zakupów poza i nigdy nie byłem zawiedziony.

Problem z glonami szybko Ci się nie zrobi póki nie dodajesz nawozów.

Do podmiany wody znajdź sobie jakiś baniak, lub mniejsze akwa i zalewaj je wodą i niech stoi co najmniej 24h żeby chlor z kranówki odparował. Czy takie częste podmienianie wody jest potrzebne to nie wiem, ja nigdy tak nie robiłem. Wlewałem wodę i po 24-48h wpuszczałem rybki. Potem co tydzień podmianka 15%-30%. Pamiętaj żeby świeża woda miała podobną temperaturę. Częsta podmiana wody pomaga w zniwelowaniu glonu, gdyż szkodliwe substancje na bieżąco usuwasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro też kupuję . http://www.aquariumsklep.pl/ wystawiło eheim 2224 status: dostępny , a tak naprawdę nie mieli go na stanie . Przed zamówieniem zadzwoniłem aby się upewnić , sprzedawca oszukał mnie (co później wyszło na jaw , jako , że kłamstwo ma krótkie nogi :) ) , natomiast akwarystyczny24.pl znalazłem właśnie na allegro . Zresztą już nie o to chodzi , że nie mieli go na stanie , a bardziej o to , że przez 14dni nikt się ze mną nie skontaktował . W końcu jestem klientem :) płacę $_$ :D

W książecce Ady jest napisane , że w połowie drugiego tygodnia można wpuścić krewetki amano i otosy , a zasiedlanie rybami po 4 tygodniach .

Czy ja dobrze zrozumiałem ? Wpuszczałeś rybki do akwarium po 2dniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...