Jump to content

Martwica płetw


Recommended Posts

Witam, mam taki mały problem, w sobotę kupiłem 5 neonków i 5 otosków. Są one w akwarium w czasie kwarantanny(25*), dzisiaj zauważyłem, że neony chyba mają martwicę płetw. Zwiększyłem temp do 29 czy to wystarczy czy coś jeszcze mam zrobić??

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy będzie to pomocne co Ci napiszę...

Gdy martwica płetwy zaatakowała moją 13cm pielęgnice (geophagus red head tapajos) wziełem nożyczki i obciąłem, skróciłem ją o wielkość martwej tkanki. Następnie rybę przeniosłem do innego zbiornika (w moim przypadku garnek:) ) i dodałem jakiś środek odkażający. Chyba healtosan jak dobrze pamiętam. Rybie po pewnym czasie ogon odrósł i nie różni się od ogonów innych ryb. Kuracja trwała koło tygodnia. Dodam że dla ryby płetwy są jak włosy - tz nie bolą jak się je przycina.

Tyle że twój problem jest troszku inny ze względu na wielkość ryb... Mimo to życzę powodzenia. Aha jeżeli chcesz używać środków odkażających w akwarium ogólnym dowiedz się czy nie wybiją ci pożytecznych bakterii.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Pamiętaj żeby zadbać o jak najlepsze warunki wody dla danego gatunku. Ktoś kiedy napisał, że podawanie lekarstw rybą które żyją w złych warunkach (parametry wody- Ph, no2, no3, amoniak...) jest tym samym jak byś próbował wyleczyć u siebie grypę biorąc antybiotyki na balkonie...

Link to comment
Share on other sites

Kolega wyżej ma rację z tym heltosanem (tropical), ja proponuje krótkotrwałe kąpiele około 15minutowe, postępuj zgodnie z instrukcją zawartą na preparacie, ja tak leczyłem bojownika i też udało mi się go wyleczyć.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...