Skocz do zawartości

[280L] - Roślinne


Blitz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mała aktualizacja 7.11. minęło 12 Dni od założenia.

 

Co do roślin to Rotale obie i Ludwigia staneły, po przecince wypuszczają małe listki chyba CO2 jest za mało i tu limituje przez co hamuje wzrost.

Hemianthus callitrichoides "trawniczek" w miarę się rozrasta i bombluje ,ale to on dostał najbardziej po d.. od tych nitek. Które zaraz wam pokażę.

Ta gwiazdka Pogostemon helferico też mi w miarę rośnie ale też już nitki ją dopadają.

Za to super rośnie paprotka Ceratopteris thalicroides ta w rogu po lewej Heteranthera zosterifolia no i ta przy ściance po prawej Ammania gracilis

 

Zgodnie z

http://www.pkmd.pl/pl/forum/download/file.php?id=11881

 

Mam Lipton bo PO4 1,2 ppm a NO3 40 > ppm (testy JBL mają czerstwe Kolory) ale chyba do 80 Sporo brakowało w odcieniu.

 

Myślałem że to sinice bo wyglądają jak pajęczyna i podobny kolor i śliskie w dotyku. Ale nie mam wysokiego PO4 a niskiego NO3

 

Ostatnio coś mi się pogorszyło z CO2 bo mam Niebieski jak nawet widać na fotce. Podciągnę Butlą i dolewką Carbon z AZOO.

Jak było na zielonym to takich akcji nie było.

 

Po 2 dniach obserwacji nitek (czyli 9 dni po założeniu) jak zobaczyłem takie szopki czyli zakupione zostały pierwsze stworzenia do Akwa.

 

5 otosków

5 Kosiarek

5 Krewetek Amano

10 Krewetek Red Cherry

 

Efekt tego taki ,że lekki osad na Ludwigi (brązowy nie wiem czy to była szansa na okrzemka) zniknął w jedną noc piękne liście są.

 

No i zaczynają kosiarki z krewetkami zabierać się za te nitki.

 

Jak jakieś uwagi to poproszę. Nic nie zaciemniam na razie nic nie kombinuje. Nie mam Aż tak makabrycznie dużo tych nitek. Postaram się zwiększyć CO2 by Rośliny zaczęły przerabiać więcej Macro i jak będą wytwarzać tlen to może zahamują to cuś zielonego.

 

No i na sam koniec fotki

 

( pewnie i tak zdarzą się ludzie co nic nie przeczyta spojrzy na fotki i walnie Niepotrzebny komentarz, jak ocena to na PW poproszę tu chce rady które mogą się przydać i innym)PS. Dziś w robocie się tyle oczytałem o Sinicach że sam sobie kupie jakiś antybiotyk albo coś na uspokojenie bo nie "wytrzymie":P Ale Cierpliwość to podstawa )

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Edit: Hmmm no były zdjęcia cały czas coś znów się wali ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Chciałem walnąć aktualizację z historią jak to się wszystko zmienia. Ale nie będę na razie tego robił bo trafił się problem i nie ma co się chwalić.

 

Nie wiem czy to woda Kranowa bo mam no3 ok 40

 

Ale problem powstał dopiero jakieś 5 dni temu, może nieodpowiednie nawożenie.

 

Zaczęły się robić szkliste rośliny a na deszczownicy tafli wody i szybie (przedniej gdzie dmucha deszczownica) jest zielony nalot.

 

Jak przelecę gąbką to znika banalnie szybko i jak pył,dym się roznosi po wodzie.

Podmiany wody robię co 3 dni ok 1/4 bo co te 3 dni to się pojawia.

 

Zamieszczam na końcu zdjęcia. I poproszę o tylko KONKRETNE wypowiedzi. Bo przeszukałem net związany z zakwitem, zieloną wodą, zielonym osadem, Cienka powłoka (zielony nalot). itp i straszny bajzel jest na tych forach.

 

Szkoda ,że w tylko w swoim Temacie o Akwa nie można kasować postów ;p

 

OK foteczki.

 

Tak wygląda teraz

http://img440.imageshack.us/img440/5954/20111127452.jpg

 

A to PROBLEM o którym pisałem powyżej

http://img192.imageshack.us/img192/8513/20111128459.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/6294/20111128460.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/3554/20111128461.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Korzystam z dwóch for z czego to było moim pierwszym więc tutaj się też zapytam co i jak.

 

W zbiorniku nie ma tragedii ale też nie jest to co bym chciał osiągnąć, bo ciągle nie mogę znaleźć złotego środka w nawożeniu.

 

Opis zbiornika jest powyżej, troszku się zmieniło. Ale Aktualizacja kiedy indziej. Teraz chciałbym się poradzić jak nawozić.

 

Zrezygnowałem z nawozów EL po pierwszych buteleczkach i przeszedłem na sole.

 

Kupowałem tu więc zaczerpnę opisy. "AkwaNawozy"

 

Podobno jeśli mam np buteleczkę 500ml to mieszam odmierzoną sól (w kalkulatorze) i wsypuje do 400 ml mieszam do rozpuszczenia i dolewam 100 ml i mam gotowe 500 ml nawozu??

 

Jeśli to prawda, to wiem to od niedawna. A ja zrobiłem inaczej. Mam buteleczki 250ml z pompką 1 klik = 1,2 / 1,3 ml jakoś tak. W kalkulatorku obliczyłem ile g potrzebuje rozpuścić w 250 ml by po kliknięciu otrzymać jakąś tam wartość.

 

I tak:

 

KH2PO4 1 klik = PO4 0,56 ppm / K 0,23 ppm

 

K2SO4 1 klik = K 0,2 ppm ( wiem jakoś dziwnie mogłem zrobić 1 ppm było by łatwiej)

 

Chelat Fe 8% 1 klik = Fe 0,1 ppm

 

EI mikro

http://www.akwanawozy.com.pl/pokaz_produkt.php?idprod=88

 

Mineral RO niebieski v5

http://www.akwanawozy.com.pl/pokaz_produkt.php?idprod=130

 

CO2 jest z butli Test stały JBL pokazuje bardziej źółtawy niż zielonkawy kolor.

Z testów KH/PH wynikało w zależności od dnia 11,4 - 38

 

Podmieniam 60 L wody więc dodaję 60 ml tego specyfiku do wody RO którą później wlewam do zbiornika.

 

Nie kupowałem jeszcze soli do NO3 bo zostało mi jeszcze troszku NO3 w płynie EL

 

Chyba jakieś podstawowe informacje zawarłem to opiszę jak nawożę.

Ktoś może mnie skarci albo nakieruje na lepszą ścieżkę.

 

Podmiany i porządki zawsze planuję na Niedzielę, czasem sobota ale bardziej Niedzielę :).

Przez niedzielę wszystko dochodzi do siebie w ciągu tam kilku godzin znika mgła spowodowana mineralizatorem i wszystko jest ok.

 

Starałem się nawozić Poniedziałek, Środa, Piątek. Ostatnio pomijałem piątek.

Kiedyś rozbijałem tygodniową dawkę na 3 i dawałem jak matematyka kazała. Skończyło się glonami.

 

Teraz by sprawdzić jak rośliny radzą sobie z wykorzystywaniem składników robię testy w te właśnie 2-3 dni i pod wyniki dodaje nawozy. Trochę to czasochłonne i drogie jak tak będę 3 razy w tyg robił testy.

 

Opierałem się bardziej o Stosunek Redfielda, ale to prawie to samo co N:P:K więc sobie daruje chyba jego tabele i muszę iść w stronę proporcji.

 

Przykładowy ciąg nawożenia

 

Poniedziałek 2.04.2012

GH > 9

KH > 6

Ph > 7,2

CO2 11,4

Fe > 0,1

PO4 > 0,8

NO3 > 1 (dodałem ok 9-10 ppm)

Micro - 1 klick (nie ryzykuje z dwoma bo się boję, że z micro prędzej glony)

Założenie było 1-2 klick na 200L

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Środa 4.04,2012

KH > 8

Ph > 6,8

CO2 > 38

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,4 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 5 (dodałem ok 12 ppm )

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Poniedziałek 9.04.2012

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,2 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 5 (dodałem ok 14 ppm )

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Środa 11.04,2012

Fe > 0,1 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,4 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 20

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Poniedziałek 16.04.2012

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,2 (dodałem 2x0,56 = 1,12 ppm )

NO3 > 20

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Sporo chaosu tutaj ale może da rade coś odczytać jak się ma zużycie i jak ułożyć proporcje by nie robić testów cały czas.

Bo ciężko jest odczytać np NO3 JBL kropelki.

 

Problem jest zielenice... pojawiają się na niektórych liściach, korzeniach i wiadomo pył na szybie i deszczownicy. Ale sądzę że to wina zachwiania NO3 i PO4

 

Aktualizacje chciałbym zrobić innym razem ale wkleję fotkę zbiornika by oszacować na oko masę roślin.

http://imageshack.us/photo/my-images/85/20120327085.jpg/

 

A może ktoś tu obliczy metodę EI ale ile wtedy wody mam podmieniać ??

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę - poziom żelaza jest za niski i oczywiście poziom PO4 też dużo za niski - te dwa pierwiastki są mocno od siebie zależne w akwarium a szczególnie kiedy oświetlenie jest już dość duże - 0,7W/l to sporo , proponowałbym nawożenie rozłożyć na dawki dzienne i podawać codziennie. CO2 tez chyba nie jest na najwyższym poziomie można by go podnieść - obecnie według Ph i KH ok 11,30mg/l - przy takim oświetleniu spokojnie powinno iść ok 30mg/l . Może ten temat cokolwiek pomoże jeśli chodzi o nawożenie - nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html , natomiast o mojej walce z zielonym pyłem pisałem tu - zielenice-punktowe-i-pyl-na-szybach-moje-eksperymenty-t45575.html.

Możemy całkiem śmiało pociągnąć temat zbilansowanego nawożenia solami - tu doświadczenie jako takie mam - w EI nigdy się nie bawiłem więc nie pomogę. Żeby było łatwiej opisz dokładniej roztwory jakie zrobiłeś - sprawdzimy jakie dawkowanie tygodniowe nam z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roztworów soli to korzystałem z tego prostego kalkulatorka PPMD na holenderskie.pl

 

I tak:

Opis na oko bo już nie pamiętam jak robiłem dokładnie.

Pod buteleczki 250ml 1 kliknięcie = 1,3 ml Może powinienem zrobić w normalnych butelkach i podawać strzykawką albo z miarek pełne ml a nie z ułamkami.

 

KH2PO4 1 klik = PO4 0,56 ppm / K 0,23 ppm

Zawartość pierwiastka w nawozie 69,80%

Ilość nawozu 37 gramm

Rozpuszczone w 250 ml wody demineralizowanej

Dawka mieszaniny 1,3 ml.

Pojemność netto akwarium 230-240 litrów.

 

K2SO4 1 klik = K 0,2 ppm ( wiem jakoś dziwnie mogłem zrobić 1 ppm było by łatwiej)

Zawartość pierwiastka w nawozie 44,83%

Ilość nawozu 20 gramm

Rozpuszczone w 250 ml wody demineralizowanej

Dawka mieszaniny 1,3 ml.

Pojemność netto akwarium 230-240 litrów.

 

Chelat Fe 8% 1 klik = Fe 0,1 ppm

Zawartość pierwiastka w nawozie 18%

Ilość nawozu 50 gramm

Rozpuszczone w 250 ml wody demineralizowanej

Dawka mieszaniny 1,3 ml.

Pojemność netto akwarium 230-240 litrów.

 

Mikro

Nawóz w proszku wzorowany na CSM+B. Forma w proszku ... chelaty sypkie (termin ważności 3 lata). Skład chemiczny:

zawiera: Fe, Mn, Zn, Mo, Cu, B, E202, E300

nie zawiera: N, P, K, Mg (uzupełniamy solami KNO3, KH2PO4 i MgSO4*7H2O)

 

Do nawozu dodaję Sorbinian potasu (E202), który zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni oraz Kwas askorbinowy (E300), który zapobiega rozwojowi bakterii. Oba konserwanty są w 100 % bezpieczne dla flory i fauny. Zapobiegają psuciu się nawozu. Optymalnym choć nie koniecznym miejscem przechowywania jest lodówka.

Dawkowanie:

Rozpuścić dokładnie w 500 ml wody. Wszystko intensywnie wymieszać, aby poszczególne składniki się rozpuściły. Proszę rozpocząć od 1-2 ml na 100 litrów / dziennie. W przypadku niedoborów dawkę zwiększyć tak, aby maksymalnie poziom Fe nie wzrósł powyżej 0,3-0,4 ppm. 1 ml nawozu podnosi poziom Fe w akwarium 100 litrowym o 0,014 ppm.

 

Mineralizator 60L podmienianej wody

Parametry: Ca 38 ppm, Mg 12 ppm, K 20 ppm, Cl 6 ppm, Na 4 ppm, twardość ogólna GH=7, twardość węglanowa KH=5

 

NO3 chce kupić sól, ale obecnie mam Easy Life

10ml na 250l podnosi poziom NO3 o 4ppm i K o 2,6ppm.

 

Powoli mogę odpowiadać na każde pytania i w między czasie będę zadawał nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też będę powoli pisał żeby to nawożenie jakoś opanować :D

Pierwsza podstawowa sprawa - żebyśmy doszli końca przyjmujemy że wszystkie wielkości jakimi będziemy operowali w nawożeniu to dawki tygodniowe - jak je będziesz podawał , czy dzielone na 7(codziennie) czy na 3 czy jednorazowo to już sprawa drugorzędna

Do rzeczy : wyjaśniamy poziom NO3

NO3 chce kupić sól, ale obecnie mam Easy Life

10ml na 250l podnosi poziom NO3 o 4ppm i K o 2,6ppm.

i tu wychodzi na to że to EL- Nitro i podana dawka to dawka dzienna? Jeśli tak - to jest sporo za wysoka - bo w przeliczeniu tygodniowym(x7) daje nam potasu K+ 18,42mg/l a azotany NO3 29,18mg/l. - jak widać dawka jest duża. Jeśli natomiast (10ml/250l) to dawka tygodniowa to jest dużo dużo za niska . Żeby była ona "optymalna" tj uzyskać poziom azotanów NO3 na poziomie 10mg/l tygodniowo powinieneś dziennie podawać w granicach 3,5ml tego nawozu czyli tygodniowo ok 24,5ml .Tu oczywiście bierzemy pod uwagę że to ilość wyjściowa i nie jest to żelazną regułą że akuratnie 10mg/l tygodniowo azotanów w naszym przypadku będzie wystarczające - ale od czegoś trzeba zacząć - w razie potrzeby można przecież podnieść.

Poziom Potasu - stosujesz mineralizator który daje nam 20mg/l K+ i do tego stosujesz K2SO4 - teraz rodzi się kolejne podobne pytanie ile razy tygodniowo/dziennie jest to "klik" zrobione - 1,3ml - to dawka dzienna / tygodniowa? W zasadzie stosując ten mineralizator i zakładając prawidłowe nawożenie NO3 (EL-Nitro) nie ma potrzeby podawania dodatkowego potasu - chyba że podana wcześniej dawka Nitro 10ml - to dawka dzienna to wtedy tak - potas należy uzupełnić o K2SO4 - o ile? - tu musisz podać dokładnie tygodniowe ilości dozowanych nawozów.

Poziom fosforu Tu chyba jest coś namieszane i to dość poważnie KH2PO4 1 klik = PO4 0,56 ppm / K 0,23 ppm

KH2PO4 1 klik = PO4 0,56 ppm / K 0,23 ppm

Zawartość pierwiastka w nawozie 69,80%

Ilość nawozu 37 gramm

Rozpuszczone w 250 ml wody demineralizowanej

Dawka mieszaniny 1,3 ml.

i tu znów pytanie - to dawka jednorazowa/ tygodniowa ile razy ten "klik" tygodniowo jest robiony? Jeśli dziennie to fosfor nam wychodzi prawie 4mg/l to już bardzo wysoko.

No i ostatni temat to żelazo i mikro - też podaj tygodniowe dawkowanie w mililitrach tych roztworów. Powoli dojdziemy końca :)

Magnez , wapń jest w mineralizatorze i ich wielkośći proporcje są prawidłowe więc nie ma co kombinować - zajmujemy się resztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz drogi Łorenie (Spadkobiercy :P )

Ja przyjąłem strategię podawania nawozów 3 x na tydzień. Czyli poniedziałek, środa, piątek.

Z tego co sam widzę to chyba nie miałem piątku ostatnimi czasy bo tylko podawałem Poniedziałek, Środa.

Nie zakładałem dawek tygodniowych może tu właśnie jest błąd. Po prostu w te 2-3 dni robiłem testy i uzupełniałem wartości o takie by dawały wynik 10:1 (wcześniej też odczytywałem tabele Redfielda)

 

Wyżej masz podany cykl nawożenia w kwietniu. Przykleję go byś nie szukał.

 

Poniedziałek 2.04.2012

GH > 9

KH > 6

Ph > 7,2

CO2 11,4

Fe > 0,1

PO4 > 0,8

NO3 > 1 (dodałem ok 9-10 ppm)

Micro - 1 klick (nie ryzykuje z dwoma bo się boję, że z micro prędzej glony)

Założenie było 1-2 klick na 200L

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Środa 4.04,2012

KH > 8

Ph > 6,8

CO2 > 38

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,4 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 5 (dodałem ok 12 ppm )

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Poniedziałek 9.04.2012

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,2 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 5 (dodałem ok 14 ppm )

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Środa 11.04,2012

Fe > 0,1 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,4 (dodałem 0,56 ppm )

NO3 > 20

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Poniedziałek 16.04.2012

Fe > 0,05 (dodałem 0,1 ppm )

PO4 > 0,2 (dodałem 2x0,56 = 1,12 ppm )

NO3 > 20

Micro - 1 klick

K > (dodaję tak 0,8 - 1 ppm niby po podmianie mineralizator dostarcza 20 ppm)

 

Jak widać podaję Mikro i Potas 2x w tygodniu więc Potas to max 20 + 2 a Mikro to tylko dwa kliknięcia w ciągu tygodnia czasem 3. Ale staram się z mikro uważać bo jak podaję Fe to nie chce by go było za dużo (mikro też go zawiera, chyba bo nie wiem czy nie poprosiłem o mikro bez Fe :P )

 

Co do NO3 to przepisałem z opakowania dawkowanie, a sam podaję tak jak PO4 i Fe czyli po dokonaniu pomiaru.

Jeśli NO3 jest np. 20 a ja mam PO4 0,2 to dodawałem tego dnia tylko PO4

I wolałem by stosunek był 20 : 1,32 niż do 2 bo te testy na NO3 są beznadziejne i im nie ufam.

 

Ogólnie w kranie mam tragicznie wysokie NO3

Ze względu że mieszkam w domku i może woda gruntowa jest zanieczyszczona, a może pobliskie szamba mają na to wpływ nie wiem. Ale jest nawet ok 40 i > no i twarda.

Więc używam filtru RO, ale on jak wiadomo nie czyści dokładnie NO3 (redukuje, ale nie zbija jak wszystko do 0)

 

Woda RO to GH >0 KH >0 Ph > 6 (dziwne :P) NO3 > 10-20 (cudownymi testami nie da się odróżnić kolorów) W JBL wszystkie 3 wartości mają bardzo zbliżone kolory.

 

Może zacznijmy tak jaki przyjmiemy litraż akwarium po zalaniu 230 -240 L ?

Przedstawić tygodniowe zapotrzebowanie, bo może (np. 20:2 nie jest na dzień tylko na tydzień)

Mam jeszcze trochę tych nawozów więc pokombinować ,pouczyć się z nimi a zrobić też plan na nowe nawozy.

 

Z tymi roztworami co ja mam teraz to nie da rady zrobić codziennego nawożenia, raczej 3x

Ale naprawdę już nie mam głowy do tego więc posłucham może czegoś nie zauważam i popełniam błędy.

 

Wczoraj też wymieniłem po 3 tyg wewnętrzny test CO2 dziś po nocy jest już jasno żółty więc jest ok 50 mg/l moim zdaniem limituje nawozami wzrost przy takim dużym CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz drogi Łorenie

zabrzmiało prawie jak drogi Wattsonie... :lol: Metodą dedukcji Sherlocka Holmesa powoli dojdziemy prawdy :)

Ja przyjąłem strategię podawania nawozów 3 x na tydzień. Czyli poniedziałek, środa, piątek.

To w naszym przypadku nie ma żadnego znaczenia w jakie dni i to czy bedzie to dwa razy trzy razy czy siedem razy - istotą jest podanie tygodniowej dawki nawozowej do akwarium.Dzielenie jej nie ma wpływu na całokształt przynajmniej na tym etapie.

Nie zakładałem dawek tygodniowych może tu właśnie jest błąd. Po prostu w te 2-3 dni robiłem testy i uzupełniałem wartości o takie by dawały wynik 10:1

Oczywiście że to błąd - Należy ustalić tygodniowe dawki nawożenia dla swojego akwarium i podzielić sobie na ile się chce części - ja podaję w dawkach dziennych - tygodniową ilość dzielę na 7 i tym sposobem mam w miarę stały poziom pożądanych pierwiastków. Pomiar testowy robiłem po starcie akwarium przez kilka tygodni przed podmianą i wprowadzałem korekty . Teraz w zasadzie ograniczam się do wyrywkowego kontrolowania NO3 i PO4 kiedy widzę jakieś niepokojące zmiany.

masz podany cykl nawożenia w kwietniu. Przykleję go byś nie szukał.

Musimy całkowicie odejść od tego systemu bo jest błędny z założenia więc nie ma sensu go analizować - oczywiście możemy to robić ale nie sądzę żeby to w czymkolwiek ułatwiło rozwiązanie problemu.

Woda RO to GH >0 KH >0 Ph > 6 (dziwne )

Nie jest to dziwne - wszystko jest w normie - uzależnione jest to od jakości membrany w filtrze i moze być rożne od 4-7 PH.

Może zacznijmy tak jaki przyjmiemy litraż akwarium po zalaniu 230 -240 L ?

Dobra tak możemy przyjąć

Przedstawić tygodniowe zapotrzebowanie,

Myślę ze to dobre rozwiązanie - zakładałbym na początek takie parametry

Makro

NO3 - 20mg/l (tyle masz w wodzie) zrób jeszcze pomiar kontrolny wody prosto z filtra RO odstanej po 12godzinach.Jeśli potwierdzisz że NO3 jest na poziomie ok 20mg/l to odpuszczamy z nawożenia EL-Nitro na tydzień - po tygodniu od wprowadzeniu zmian w nawożeniu zrobisz testy przed podmianą i zobaczymy ile rośliny wzięły - test nie będzie do końca miarodajny bo wszystko jest rozchwiane ale pozwoli na jakieś pierwsze wnioski.

PO4- 2mg/l ( tak by pasowało żeby zachować właściwe proporcje NO3 i PO4 czyli 10:1 Stosując Twój roztwór 3x w tygodniu po jednym kliknięciu powinniśmy uzyskać poziom ok 2mg/l

Potas K+ ok 30mg/l - 20 masz z mineralizatora więc 10mg/l uzupełnimy z K2SO4 ( w dawkach jakie chcesz - łącznie mają dać 10mg/l na tydzień)

Magnez Mg+ - pozostawiamy na razie na takim poziomie jaki mamy z mineralizatora - jeśli rośliny nie będą się dobrze krzewiły trzeba będzie dodatkowo nawozić MgSO4

Mikro na razie zostawiamy na takim poziomie jak dotychczas bez dodatkowego dozowania chelatu - ale proponowałbym przejście na mikro plus intermagu (dobry i tani nawóz) i ewentualnie uzupełnianie chelatem żelaza przy bardzo wymagających roślinach.

CO2 Pozostawiamy bez zmian .

Zrób jeszcze testy wyjściowe wody w akwarium - NO3 i PO4 żeby był jakiś punkt odniesienia za tydzień.

CDN :D o ile nie oszalejemy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jestem już po podmianie wody, oraz delikatnej przycince.

 

To lecimy po kolei, pomiary wody RO zrobiłem tylko tej odstałej przez noc (12h) >> NO3 20 mg/l PO4 0 mg/l tak by mieć pewność.

Nie wiem czy wynik jest prawidłowy, bo jak zawsze ten test na NO3 jest beznadziejny, a nie próbowałem jeszcze rozcieńczać próbki podczas pomiaru (5 ml woda do pomiaru + 5 ml woda destylowana) i wtedy wynik jest razy 2.

 

Inny jest kolor jak się patrzy od góry a inny jak od boku. Ale wiem wiem, patrzymy tylko i wyłącznie od góry. Robiłem na parapecie przy oknie by nie było jakiegoś światła z akwarium lub żółtego z lampek.

 

Zdjęcia testów:

Woda z Akwarium NO3

http://img839.imageshack.us/img839/2901/wodaakwariumcz2.jpg

http://img839.imageshack.us/img839/5882/wodaakwarium.jpg

 

Woda RO NO3

http://img339.imageshack.us/img339/6205/wodarocz2.jpg

http://img842.imageshack.us/img842/850/wodaro.jpg

 

 

Co do pomiarów wody z akwarium z przed podmiany to:

NO3 > 10 mg/l (ale skłonny bym był dać 1-5 mg/l)

PO4 > 0,8 mg/l

 

Naszły mnie też pewne wnioski.

Ostatnio nawoziłem w pon. i wt. ale tylko troszkę NO3 (5ml) więc nie wnosiło to sporo do tak dużego baniaka "chyba" oraz 1 kliknięcie mikro. I zauważyłem, że rotale zaczęły się szybko rozrastać po przycince. I teraz nie wiem czy to było dzięki NO3 czy mikro.

 

Jeśli mamy się opierać na NO3 z RO 20 mg/l to plan nawożenia na ten tydzień powinien wyglądać chyba tak...

 

NO3 > nic

 

PO4 > pon. śr. pt. po 1 kliknięciu czyli 3x0,56 = 1,68 mg/l (prawie tygodniowe 2 mg/l) tylko że jeszcze jest dziś 0,8 mg/l a że brak mi światła i co2 (opisane niżej) to chyba podam tylko 2 razy w tym tygodniu. 2x0,56 mg/l i to co jest teraz 0,8 mg/l da 1,93 mg/l

 

Fe > nie dawał bym nic. Sprawdzę w środę testami czy zwiększa się od podawania mikro czy jednak mam mikro bez Fe i trzeba podawać Chelat 8%. Wtedy podawałbym 3x0,1 mg/l by mieć 0,3 mg/l Fe

 

K+ > jeśli założymy ze z mineralizatora jest 20 mg/l to do 30 mg/l będę podawał tak:

(z roztworu "na PO4" KH2PO4) 3x0,23 mg/l i (mój potas zrobiony słabo bo 0,2 mg/l) 6x (7 kliknięć czyli 1,4 mg/l) do daje 0,69 + 8,4 = 9,09 mg/l czyli prawie dobijamy do tej 30 na tydzień.

 

CO2 postaram się bez zmian, ale w piątek wieczorem mi się skończyło... zapomniałem sprawdzić butli :P i dopiero jutro w pon. ją napełnię. Obecnie przy braku CO2 chodzi tylko jedna świetlówka. Nie chcę by bez CO2 chodziło full 0,7 W/l

Więc CO2 i oświetlenie ruszy na full od wtorku rano.

 

Jak coś to mnie poprawiaj, albo planuj wszystko od nowa jeśli ja to źle zrobiłem. Ale nie chce tylko gotowców, staram się sam coś kombinować i zrozumieć swoje działania.

Czyli mój błąd na pewno polegał na tym, że każdego dnia chciałem mieć parametry takie jak powinny być tygodniowo.

 

Chyba to na tyle, jak coś odpiszesz to się zastosuje do tego i zobaczymy co się stanie po tym tygodniu.

 

Pozdrawiam Dani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że dopiero dziś ale postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.

 

Naszły mnie też pewne wnioski.

Ostatnio nawoziłem w pon. i wt. ale tylko troszkę NO3 (5ml) więc nie wnosiło to sporo do tak dużego baniaka "chyba" oraz 1 kliknięcie mikro. I zauważyłem, że rotale zaczęły się szybko rozrastać po przycince. I teraz nie wiem czy to było dzięki NO3 czy mikro.

 

Jeśli mamy się opierać na NO3 z RO 20 mg/l to plan nawożenia na ten tydzień powinien wyglądać chyba tak...

 

NO3 > nic

Z tego wynika że tak - na razie nie podajemy KNO3

 

PO4 > pon. śr. pt. po 1 kliknięciu czyli 3x0,56 = 1,68 mg/l (prawie tygodniowe 2 mg/l) tylko że jeszcze jest dziś 0,8 mg/l a że brak mi światła i co2 (opisane niżej) to chyba podam tylko 2 razy w tym tygodniu. 2x0,56 mg/l i to co jest teraz 0,8 mg/l da 1,93 mg/l

dokładnie tak

Fe > nie dawał bym nic. Sprawdzę w środę testami czy zwiększa się od podawania mikro czy jednak mam mikro bez Fe i trzeba podawać Chelat 8%. Wtedy podawałbym 3x0,1 mg/l by mieć 0,3 mg/l Fe

tu także tak jak piszesz.

 

K+ > jeśli założymy ze z mineralizatora jest 20 mg/l to do 30 mg/l będę podawał tak:

(z roztworu "na PO4" KH2PO4) 3x0,23 mg/l i (mój potas zrobiony słabo bo 0,2 mg/l) 6x (7 kliknięć czyli 1,4 mg/l) do daje 0,69 + 8,4 = 9,09 mg/l czyli prawie dobijamy do tej 30 na tydzień.

tu także się zgadza. Powinno byc teraz ok - pewnie chwilkę zejdzie zanim sie wszystko ustabilizuje ale sądzę że powinno to się wkrótce udać. Daj znać po tygodniu przed podmianą jak tam parametry - może będą potrzebne korekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Nie mam ostatnio czasu na hobby więc w zbiorniku jest raz dobrze raz źle. (źle - zielony pył szyba, osprzęt) do większych tragedii nie dopuszczam.

Fotek nie zamieszczę,( a mam z przed ostatniej przycinki ) bo leże chory w wyrku i oglądam Meczyk Szwedów z Anglikami :P a foty są na stacjonarnym.

 

Może zrobię niedługo jakąś aktualizację, ale na chwilę obecną zauważyłem nowość (jak dla mnie nowość) bo dawno nie wchodziłem na stronę tego sklepu.

 

Chodzi mi tu konkretnie o produkt Akwan Macro w różnych proporcjach 5;1;10 <> 7;1;10 <> 10;1;10

 

Zastanawiam się czy nie być przez jakiś czas leniuszkiem. I zamiast kilku nawozów tak jak do tej pory, zastosuję jeden z w/w produktów. Chyba skusiłbym się na ten 5;1;10 bo i tak N mam duże w RO.

 

Co sądzisz o tym pomyśle ?? Czy lepiej zostać przy pojedynczych solach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...