Skocz do zawartości

ospa temperatura


Rekomendowane odpowiedzi

zauważyłam u mojego żółtaczka indyjskiego kilka delikatnych kropek na płetwach. Przeniosłam do akwarium leczniczego i zrobię mu kąpiel 2tyg. w MFC. Problemem jest u mnie to, że powinnam zrobić też kąpiel w akwarium ogólnym (112l), ale mam tam sumiki szkliste, które są BARDZO wrażliwe na wszelkie preparaty chemiczne, zwłaszcza te zawierające błękit metylenowy i zieleń malachitową, które są w większości leków. Do koleżanki nie oddam, bo pasożyt żyje we wnętrznościach ryb i jeszcze jej zarażą ryby (na razie sumiki są całkowicie zdrowe). Jutro skoczę do zoologicznego i poprzeglądam leki, ale mniejsza z tym. Odławiać sumików nie chcę, bo mam tylko zapasowe akwa 10l dla narybku, przez 2 tyg. mi tam zdechną. Chcę podwyższyć temperaturę, dotychczas była 26 stopni, profilaktycznie przed kulorzęskiem. Żółtaczki są z natury wrażliwe na parametry wody, a ja ostatnio zrobiłam małą podmianę (25%), woda była odstana, z dodatkiem AquaSafe i ze zbliżonym ph, ale i tak jak widać im to zaszkodziło (na razie jednemu). Sprawdziłam optymalne temperatury dla ryb w moim baniaku:

bocja wspaniała 23-20

danio 18-24 (wiem, że miałam 26, ale danio dobrze się czuł i w tej temp.)

żółtaczek: 20-26 (w leczniczym zrobię 28)

barwniak czerwonobrzuchy 24-28 (wydaje mi się, że ma 1 krostkę, ale może to być plamka z jego ubarwienia, nie jestem pewna)

gurami dwuplamisty 22-28

sumik 21-26

molinezja ostrousta 23-28

 

ph 7

 

jedyna choroba w moim akwarium to była wlaśnie ichtiofitrioza, ale parę lat temu i na początku mojego akwarium.

 

Jaką temperaturę dać w leczniczym i ogólnym? Co zrobić z sumikami? Czy ktoś stosował kiedyś kąpiel w delikatnym roztworze nadmanganianu potasu (podobno nie szkodzi sumikom)? Czy dostanę nadmanganian potasu w zoologicznym?

Co robić? :):?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sumiki szkliste dobrze zniosą podniesienie temperatury do 32st, dla nich to chyba jedyna metoda na wyleczenie ospy bo faktycznie są zbyt delikatne by stosować leki. reszta obsady też powinna znieść temperaturę o ile zapewnisz solidne napowietrzanie. Nie mam pewności co do danio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję. kiedy już upewnię się, że jest to ospa (poczekam 1-2 dni), bo białe plamki mogą też być początkiem jakiejś choroby grzybiczej, wtedy podniosę temperaturę do 32st. - wtedy kulorzęsek ginie - na 4-5h. Da radę? Mam zewnętrzny z deszczownią, mogę na te kilka godzin dorzucić też stary napowietrzacz. Myślicie, że danio mogłoby posiedzieć w 10l przez 4 godziny? Nie chcę ryzykować żadnej rybki. Do tego akwarium mam zapasowy filtr i będzie napowietrzanie, przygotuję wodę i zmierzę pH. mam pytanie: czy w temp. 32 st. kulorzęsek ginie także w rybach? Stacjonuje najpierw w ich wnętrznościach, a dopiero przy wyższej temp. wychodzi na błonę śluzową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...