Jump to content

narybek - nieznana choroba


Recommended Posts

Witam. A więc znowu powróciło mi to tajemnicze "coś" - chorboa, która wiecznie dziesiątkuje mi narybek.

W chwili obecnej jeszcze nie padła żadna rybka, ale 3 gupiki mają mocno sklejone ogony. ich wiek to trzy tygodnie. Nie mam pojęcia jak to paskudztwo wytępić. :( Może Healthosan pomoże? Sklejone ogonki zaobserwowałam dzisiaj. Przed chwilką podmieniłam część wody.

 

:arrow: Litraż: 16l

:arrow: Obsada: ok. 30 sztuk tygodniowych molinezji oraz 3 gupiki. (tak wiem, za duzo, ale 45l właśnie dojrzewa)

:arrow: Parametry: Niestety nie znam. Mogę w ostateczności nabyć testy paskowe z JBL (JBL Easy Test 6 in 1)

:arrow: Filtr: Elite mini

:arrow: Temperatura: stała, na poziomie 26*, grzałka 50W, dobrze utrzymuje temp.

:arrow: Roślinki: rogatek, akwarium bez podłoża

:arrow: Podmianki obecnie co tydzień, filterek czyszczę w dobry sposób - w wodzie a akwarium

:arrow: Pokarmy: różne, mrożona ikra z Kartinexu, mrożony cyklop, mrożona Moina i jaja krabów + różne suche z Tetry, tropicala i Hikari

 

Z góry dzięki za pomoc. :)

Link to comment
Share on other sites

To choroba powodowana przez grzyby. Narybek ryb żyworodnych rośnie bardzo szybko , o ile przez 2-2,5 tygodnia da się go chować w większym zagęszczeniu to następnym krokiem powinna być redukcja do 1szt na litr. albo przynajmniej napowietrzanie wody i częstsze podmiany niż co tydzień ale to tylko zyskasz dwa tygodnie by go rozdzielić.Dzieje się tak dlatego że wraz ze wzrostem narybku zwiększa się jego zapotrzebowanie na tlen ,zwiększa się też wydatnie produkcja amoniaku.Właśnie to stężenie tlenu poniżej 2mg/l skutecznie hamuje proces nitryfikacji a to skutkuje taką podatnością narybku na różne patogeny.Healthosan ,który wymieniasz można zastosować,ale zbiornik powinien być napowietrzany,i bez karmienia ryb,nie pamiętam ale doczytaj na tym środku czy światło nie rozkłada za szybko substancji czynnej(jak coś to zgaszenie światła.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję ;)

Wiem, że jest tych rybek "ciut" za dużo, ale chcę wszystkie je wychować, dlatego postawiłam już akwarium 45l. Healthosan wlany, światło zgaszone, napowietrzanie ustawione na max, niestety rybki muszą pożyć jeszcze jakieś dwa tygodnie w tej ciasnosie. Co do karmienia - to malusi narybek, więc nie będę ryzykowała, mogę jedynie zmienić pokarm na płątkowany, bo obecnie maluchy dostają głównie mrożonki.

Link to comment
Share on other sites

Jest gorzej - padła już jedna molinezja. Wczoraj zasoliłam delikatnie akwarium, może pomoże. Mam pytanie - kiedy mogę przenieść chociaż część narybku do nowego akwarium? Dojrzewa już tydzień. (wiem, wiem minumum dwa ;) )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...