Skocz do zawartości

[450l] ziemiojady + skalary + ?


Dafnia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Postanowiłem zaprezentować na forum po raz pierwszy swój zbiornik od pierwszych jego dni. Na razie fotki szafki skonstruowanej wspólnie z żoną oraz akwarium zalane na próbę i w celu wymoczenia korzeni.

 

Planowana obsada to Geophagus red head tapajos i Geophagus brasiliensis + skalary. Ponieważ spotkałem się z wieloma poglądami na temat łączenia ziemiojadów i roślin postanowiłem spróbować i przekonać się na własnej skórze jaki będzie wynik obsadzenia akwarium amazonkami i trawami + wpuszczenie ziemków.

 

Akwarium będzie transparentne więc nadanie mu atrakcyjnego wyglądu z dwóch stron będzie dla nas wyzwaniem.

 

Kolejne zdjęcia wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Akwarium "ruszy" za parę tygodni ale wciąż nie mam ostatecznego pomysłu na obsadę. Co myślicie o takim zestawieniu:

 

Obsada 1: uaru + severum + pielęgniczki

Obsada 2: skalary + ziemiojady + severum

Obsada 3: uaru + ziemiojady

 

Co tym myślicie? Czy ktoś może ma lub miał którąś z tych obsad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ''Obsada 1'' miałbym obawy czy severumy wyrośnięte nie napadną kiedyś pielęgniczek. Z tego co czytałem severum i uaru amphicanthoides (nie wiem czy dobrze napisałem) niszczą rośliny, a z kolei pielęgniczki bardzo je lubią. Więc średnio to pasuje według mnie.

''Obsada 2'' ziemiojady z kolei rozkopują rośliny, a skalary najlepiej wyglądają w roślinnym akwarium, myślę że zaspokoiłoby ich potrzeby wstawienie roślinności pływającej, ponoć bardzo ją lubią. Akwarium mogłoby się ładnie prezętować.

''Obsada 3'' jest według mnie najlepsza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ''Obsada 1'' miałbym obawy czy severumy wyrośnięte nie napadną kiedyś pielęgniczek. Z tego co czytałem severum i uaru amphicanthoides (nie wiem czy dobrze napisałem) niszczą rośliny, a z kolei pielęgniczki bardzo je lubią. Więc średnio to pasuje według mnie.

''Obsada 2'' ziemiojady z kolei rozkopują rośliny, a skalary najlepiej wyglądają w roślinnym akwarium, myślę że zaspokoiłoby ich potrzeby wstawienie roślinności pływającej, ponoć bardzo ją lubią. Akwarium mogłoby się ładnie prezętować.

''Obsada 3'' jest według mnie najlepsza :D

Potwierdzę to co napisał poprzednik severum to małe koparki , miałem kilka ( jeszcze gdzieś w galerii są fotki ) więc o roślinach możesz zapomnieć nawet najtrwalsze rośliny wymiękają przy tych rybach , skalary natomiast lubią rośliny no i na szerokolistnych składają ikrę , opcja gdyby skalary złożyły ci ikrę przy severum nie ma opcji aby ją obroniły , marne szanse .

Ja bym proponował kilka skalarów i jakąś ławice ryb(około 30 szt) + ekipa sprzątająca z 8 kirysków , chyba że wolisz inny biotop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj!

Myślę, że to dobry wybór. Uaru są urocze po prostu, ale o roślinach możesz zapomnieć, nic się nie uchowa. Właśnie ze względu na rośliny zdecydowałam się na pielęgnice szmaragdowe, a nie na uaru i jestem zadowolona z wyboru. Uaru to ryba stadna, łagodna, najlepiej czuje się w gromadzie. Potrzebuje DUŻO pokarmu roślinnego - w warunkach naturalnych pokarm roślinny stanowi ponad 90% jej diety.

Załączysz zdjęcia, jak już będą rybcie pływały?

Pozdrawiam! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. Uaru są bardzo łagodnym gatunkiem pielęgnic, czytałam kiedyś , że zdarzyło się, iż były "atakowane" przez paletki, czy porównywane do akar z maronii (akary przerabiałam, boją się nawet kirysków - ich wyskoków ponad powierzchnię wody i potrzebują akwa gatunkowego). Mam nadzieję, że uaru aż tak "owieczek" nie przypominają. Na ziemiojadach się nie znam zupełnie, są opisywane jako względnie łagodne, ale myślę że wrto zwrócić uwagę, czy nie będą próbowały zdominować uaru.

Pozdrawiam raz jeszcze i życzę powodzenia :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Myślę, że to dobry wybór. Uaru są urocze po prostu, ale o roślinach możesz zapomnieć, nic się nie uchowa. Właśnie ze względu na rośliny zdecydowałam się na pielęgnice szmaragdowe, a nie na uaru i jestem zadowolona z wyboru. Uaru to ryba stadna, łagodna, najlepiej czuje się w gromadzie. Potrzebuje DUŻO pokarmu roślinnego - w warunkach naturalnych pokarm roślinny stanowi ponad 90% jej diety.

Załączysz zdjęcia, jak już będą rybcie pływały?

Pozdrawiam! :-)

Nic bardziej mylnego, uaru to piękna ryba, bardzo inteligętna i nie prawdą jest, że zeżre całą roślinność w akwarium. Ja swego czasu miałem 5 szt w 240 litrach. Były u mnie od 3 cm rybek do dorosłych sztuk, cały czas w akwarium roślinnym i to nie z twardymi roślinami a z miękkimi typu zwartki itp. i nie obżarły mi ani jednego listka, problem był jak ktoś obcy wchodził do pokoju wtedy wariowały i chowały się po kontach i musiałem sprawdzać czy aby czego nie wyrwały. Cała tajemnica polega na odpowiednim podawaniu pokarmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem 5 szt w 240 litrach. Były u mnie od 3 cm rybek do dorosłych sztuk (...) problem był jak ktoś obcy wchodził do pokoju wtedy wariowały i chowały się po kontach i musiałem sprawdzać czy aby czego nie wyrwały. Cała tajemnica polega na odpowiednim podawaniu pokarmu.

Wytłuściłem najciekawsze rzeczy w twojej wypowiedzi.

Ja myślałem że cała tajemnica polega na zapewnieniu odpowiednich warunków dla ryb... ale może się mylę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Udało mi się w końcu zalać zbiornik. Korzenie nie chciały za wszelką cenę chłonąć wody więc przymocowałem je do pleksy i po przysypaniu pleksy kamieniami i piaskiem nie wypływają. Za parę miesięcy może spróbuję usunąć pleksę ale pewnie zrobię to dopiero przy restarcie akwarium za jakiś dłuższy czas.

 

Posadziłem parę roslin:

 

hygrophila polysperma

valisneria

anubias nana

microsorium

cryptocoryne sp.

 

może się uchowa coś z tego.

 

Załączam kilka fotek włącznie z naszym małym pomagierem Smile

 

I czekam na opinię Smile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Microsorium nie wsadza się w podłoże tylko przywiązuje żyłką do korzenia kamienia.

A tak to akwarium Prezentuje się fajnie piękne korzenie ja bym dał trochę liści na dół a na powierzchni jakieś pływające ( pistia, limnobium, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełniłeś jeden nie wybaczalny błąd. Przez ten błąd całe akwarium traci na swojej urodzie. Problem jest na tyle poważny że niewiem czy jest sens wpuszczać ryby! Chodzi o kanapę jest ustawiona tak że nie będziesz widział darmozjadów! Na szczęście zostaje jeszcze druga strona akwarium:)

Teraz na poważnie. Zapowiada się fajnie. Roślinność doda uroku w akwarium. Ja u siebie zrezygnowałem w roślin ze względu na oszczędności na prądzie. Ale niekiedy zastanawiam się nad dodaniem mchu... Wracając do ciebie. Niewiem jakiej granulacji jest podłoże. Pamiętaj że ziemki lubią kopać dołki i przesiewać piach. Jak dodasz jakieś małe przedmioty na podłoże np kawałki kokosa małe patyki to zobaczysz jak ziemki je ciągają po piachu lub przenoszą podczas robienia sobie kryjówki do tarła. Dzięki twojemu ułożeniu korzeni nie powinno być problemów w wyznaczeniu terytoriów-dotyczy tarła. Bo poza tarlem ryby lubią pływać razem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...