Skocz do zawartości

Akwarium umiera


luki11111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

posiadam akwarium juz dobry 3 rok akwarium ma 60l na początku bylo sliczne bardzo porosniete roslinkami, z obsadą 2 kirysniki( kupione przypadkiem) pare neonow pare brzanek i zbrojnik. Po przeprowadzce zaczeły sie problemy głównie z roslinami, pare rybek ubylo ale to normalne niestety, glowny problem tkwi w całkowitym obumarciu roslin na chwile obecną nie ma zadnej, pokrywe mam standardową raz tylko wymienialem w niej żarówkę, wsumie to w sklepie pan wymienil i powiedzial ze ta najbardziej sprzyja rozwojowi roslin filtr kaskadowy, czy ktos moze cos powiedziec co moglo spowodowac tak gwaltowny proces obumierania roslin powiem jeszcze ze kiedys nawozilem je co2 wlasnej roboty zadnej chemi nie wciskalem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam problem więc może przy okazji się czegoś dowiem.Miałem małe akwarium ,i kiedy dojrzewało (bez ryb) ,rośliny rosły pięknie i szybko.W kilak dni po wpuszczeniu ryb rośliny zaczęły masowo obumierać,a oprócz tego jakieś ryby dość mocno mi je podjadały.do dziś nie wiem co mogło być przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się .Miałem 2 duże zbrojniki i to je podejrzewałem o karczowanie roślin,zwłaszcza jeśli są to delikatne roślinki.

Zrób edytuj i dodaj do ostatniego posta a nie spamujesz.

 

luki11111 i co jakie masz parametry wody ? Czy przestały ci umierać rośliny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie sama woda musi być powodem obumierania. Napisz coś o podłożu. Ja miałem piasek na spodzie i żwirek na tym. Moje zaczęły ginąć chyba przez ten piasek,zbierał się w nim gaz.Prócz tego miałem przerybienie,i to nie małe,myślę że to też mogło mieć wpływ.

EDIT:

Przypomniało mi się .Miałem 2 duże zbrojniki i to je podejrzewałem o karczowanie roślin,zwłaszcza jeśli są to delikatne roślinki.

szczupak: Edytuj posty !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ale nie było mnie kilka dni.

Oczywiście ze dodaje wodę odstaną 24h zawsze stoi , i podobnie jak kolega przy zakładaniu wszystko rosło ze hej nawet musiałem karczować je nawet z rybami ale problemy zaczęły się po przeprowadzce i podobnie jak kolega mam zbrojnika. Przygarnąłem go od wielkości 5 mm teraz ma z 5 cm i również zastanawiałem się ze to może on.... no ale przeciez rybki nie zabije a nie mam komu oddać;/ Więc jakieś roślinki byście polecili? A wracając do podłoża to mam piasek z 2 cm i na tym z 2 cm żwirku, a parametry wody to jedyne jakie znam na chwile obecną to ph no i pozostałe sprawdzałem na stronie wodociągów miejskich, zresztą każda woda w sieci wodociągowej musi spełniać normy wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi wiec nie ma jakiejś dużej twardości czy nadmiaru żelaza czy manganu

EDIT:

hmm dziś wymieniłem węgiel w filtrze bo filtruje przez gąbkę i węgiel ( filtr kaskadowy). Co do podłoża to hmm może i racja z tym piaskiem jak zakładałem akwa to miałem żwirek + piasek po przeprowadzce piasek jest na dnie a na nim żwirek... roślinki są zakorzenione w żwirku ale z 2 strony nie sądzę aby w piasku powstawał gaz rozumiem ze miałeś tu na myśli produkt przemian beztlenowych- metan... ale jeżeli takowy by występował to ryby by szybciej padły niż te rośliny bo metan jest zabójczy nawet w malych stęzeniach

szczupak: Pisownia! Następny który nie edytuje postów :roll: Zapoznajcie się z punktem 6.2 regulaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem jaki to był gaz,ale fakt faktem że bąble się wydobywały.Ryby też padały,ale jednak wolniej niż roślinki.Głównie gupiki i samiczki mieczyka i platynki. Po usunięciu piasku bąbli już nie było,ale może od przerybienia tez rośliny mi umierały. W każdym razie poruszyłem ten problem już jakiś czas temu w osobnym poście i jeśli ktoś pomoże mi w rozwikłaniu tej zagadki to na pewno się z tobą tą wiadomością podzielę. Aha ,jako małolat miałem tez bez przerwy włączony napowietrzacz.Teraz wiem że nie jest to pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm woda jest raczej ta sama.... bo przeprowadzilem sie osiedle dalej i wode do mojego kranu dostarcza ta sama stacja uzdatniana wody co na starym mieszkaniu, wiec twardosc raczej nie zmienila sie. posadziłem pare roslinek na nowo zobaczymy jak bedzie narazie siedzą juz prawie tydz i narazie nic nie widac, ale to dopiero tydzien... może pies pogrzebany jest w tym ze nie nawoze ich niczym? a jesli tak to moze byscie cos polecili dobrego i taniego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszczysz się takim gównem?

za 20zł kupiłem roślin do akwarium 80L tyle, że 3x wyrzuciłem że nie było gdzie wsadzić

w warszawie jest prywatny hodowca roślin który ci sprzeda dużo roślinek

 

zrób restart wyrzuć ryby bo są warte 10zł MAX

jak jesteś z warszawy mogę ci dać trochę żyworódek

u tego gościa kupisz np. ślimaki oraz krewetki bardzo fajnie się je hoduje lepiej niż ryby

 

podłoże nie jest też wymagające wystarczy substrat + piasek lub jak zaszalejesz podłoże dla krewetek specjalistyczne

 

czym się przejmujesz? jak ja koledze przenosiłem akwarium ryby do sracza i rośliny do nowego akwarium z nową wodą

całość wyszła tak, że wydał 15zł na flaszkę dla mnie za rybki i kilka łodyg zielska a miał super akwarium

 

nie spamuj na forum idz do jakiegoś prywatnego hodowcy kup wiadro roślin za 20zł lub jak kasy ci szkoda za 10zł :)

ryby jak nie masz kasy se zostaw i będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlaśnie szkoda mi troche pieniędzy wywalić na testy bo to nie są tanie rzeczy co prawda mozna kuupic za 30 zl jakies ale co ja nimi zmierze? ph twardosc i moze azot i tyle a zeby zmierzyc zelazo mangan n2 n3 to potrzeba wiecej pieniedzy a z racji ze jestem studentem;p to mi szkoda;p podejzewam ze problem lezy w tym iz nie nawoze no i ze mam kirysniki 2 i zbrojnika... podejzewam ze to owe ryby tez negatywnie wplywają na rosliny;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak strasznie wielkiego wpływu nie mają. Przyjrzyj się roślinom, określ co w nich jest nie tak i już po samym wyglądzie możesz z grubsza stwierdzić co może brakować. Nie chcę dawać linków tutaj, żeby się ,,władza'' nie denerwowała, ale na necie spotkasz pełno rzeczy. Masz także oczywiście pełno tanich nawozów.

Innym sposobem jest podmiana większej części wody, założenie akwarium na ziemi ogrodowej. A o rybki... potrzeba zadbać odpowiednio o akwarium, a powinny być zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świece im ok 12-13 godzin a oswietlenie standardowe w pokrywie bodajrze 15W i uwazam ze rowniez wina oswietlenia po czesci ale za 1 razem staralem sie wybierac roslinki ktore potrzebują mało siwatla mimo to zgnily teraz mam obecnie od kolegi 2 sztuki jedna to napewno micranthemum umbrosum a druga to jakiś anubias zdaje sie ale pewien nie jestem bo tak ja mowilem dostałem je. A i czy była by możliwośc np zamontowania jakiejś mocniejrzej jarzyniówki niż ta moja 15W? i moze polecili byscie jakies inne malo wymagające roslinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczarki, ogółem sporo jest mało wymagających roślin, nawet te średnio wymagające, będą w miarę rosły ze słabym oświetleniem. Ja mam chyba nawet 11W o ile się nie mylę, akwarium w low tech na ziemi ogrodowej i wszystko rośnie, co prawda nie tak super, ale rośnie. Świetlówka kompaktowa do tego nie jest nawet akwarystyczna, tylko zwykła z elektryka (akwarium ,,odziedziczyłem'' po bracie).

Przerobić zawsze możesz, tylko problem jest taki, że z oryginalną pokrywą jest cięęężko, nawet bardzo, po za tym, trzeba wiedzieć co i jak, ale spróbować zawsze możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...