Skocz do zawartości

Wystarczy jeden osobnik ampularii do rozmnożenia...


Rekomendowane odpowiedzi

Rozmnażanie

Aby rozmnożyć te ślimaki, trzeba mieć samca i samicę, ponieważ ampularie są rozdzielnopłciowe. Brak jest wyraźnego dymorfizmu płciowego. Najlepiej więc kupić kilka ampularii, które tuż przed rozrodem dobiorą się w pary. Jeśli mamy już samca i samicę, wystarczy zapewnić ślimakom odpowiednie warunki i dobrze je karmić. Musimy także pamiętać aby ponad lustrem wody było 5-10 cm wolnej przestrzeni aby samica mogła bez problemu złożyć jaja (w formie tzw. "kładki" - malinokształtnego zlepka jaj). Kiedy na szybie naszego akwarium pojawi się kładka to albo przykrywamy akwarium szybą dla dobrej wilgotności, albo robimy inkubator (dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza).Inkubatorem może być słoik (obojętnie jaki), do połowy wypełniony wodą. Na powierzchnię wody kładziemy kawałek styropianu (nie może on jednak przykrywać całej powierzchni wody), na który następnie kładziemy odklejoną od pierwotnego substratu kładkę jajową (można to zrobić odrywając ją bezpośrednio palcami lub delikatnie odcinając za pomocą np. żyletki czy noża). Pozostawienie kilku jaj na pierwotnym substracie nie stanowi problemu. Kładkę najlepiej podważać, gdy trochę stwardnieje - nie robi się tego, gdy zlepek jaj jest świeżo złożony (miękki). Kiedy już położymy kładkę na styropianie (nie może ona dotykać wody!), to zakręcamy słoik i stawiamy w ciepłe miejsce (temperatura ok. 22-24 °C). Małe ślimaczki wykluwają się po 2-3 tygodniach. Karmimy je początkowo np. rozdrobnionymi glonami, później tak samo jak dorosłe. Jeśli zwierzątka wykluły nam się w inkubatorze, to przez pierwsze kilka dni karmimy je w nim, po czym wpuszczamy do akwarium[1].

Koniec kropka. Albo masz innego ślimaka, albo został on zapłodniony przez osobnika płci przeciwnej, w sklepie, zanim go przywiozłeś do domu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie błędne informacje. http://www.akwaswiat.net/ampularia-jaja ... 183-9.html przykład użytkownika Shadov... jeśli rzeczywiście została zapłodniona, to czemu co chwile jest nowy kokon, a z obecnego właśnie spadły ślimaczki?. Poza tym jest to ślimak, który również był u mnie w kokonie wcześniej, jednak jego (i całej reszty) rodziców dawno temu sprzedałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki to obojnaki.Twój ślimak musiał być owocem dwóch ślimaków. Teraz może sam się zapładniać i składać jaja. Jednak małe ampularie twojej dojrzałej ampularii nie mogą się już rozmnażać sam, bo nie pozwala na to genetyka. Do rozmnożenia potrzeba genów dwóch osobników.

Więc może ślimak Gawła jest owocem tylko jednego osobnika?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yap, o czym ty mówisz? W obu linkach, które podałem wyraźnie pisze, że ampularie są rozdzielnopłciowe, i że do rozmnażania potrzeba 2 osobników płci przeciwnych! Poza tym, jak też mam ampularię od ponad roku, i żadnych kokonów nie było. :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tłumaczysz sprawkę alamasterxa?

Cóż, ja bym proponował, by autor tematu wkleił fotkę ślimaka, to się mu bliżej przyjrzymy

 

Ludzie, to jest poziom szkoły podstawowej!

Eee...a konkretnie o co kaman? :zamieszany:

 

Poza tym, to nie pamiętam, by na form był podobny temat, sprawa alamasterxa jest dla mnie zupełną nowością ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem również tutaj odpowiedź na pytanie :http://akwaforum.pl/viewtopic.php?p=153211#153211

Cytuję "Nic dziwnego, czasami osobniki ampularii mogą przechowywać w sobie złożony tam wcześniej materiał genetyczny innych osobników i używać go do rozmnażania się, nawet przez dłuższy czas. Poza tym chyba coś mi się obiło o uszy co do obojnaczych zachowań samotnych ampularii (samozapłodnienie), ale nie dam za to głowy.

 

Takie ciekawe zjawisko występuje również u niektórych ryb, np. gupików: samica przechowuje w sobie nasienie samca i może rodzić młode nawet 11 razy bez konieczności ponownego zapłodnienia. Stąd też chcąc zachować czystość samic należy je jak najszybciej odłączać od samców."

Sory za odnośniki do innych forów, ale konieczne dla niedowiarków.

Dołączona grafika

Tylko takie zdjęcie...musi wystarczyć, kiepski aparat-telefon. I trochę źle uchwycony...ale nie ma co się rozwodzić, skoro tak się stało, znaczy że powyższy cytat ma tutaj zastosowanie :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś samiec którego dawno sprzedałeś porostu ja zapłodnił w młodym wieku a teraz wykorzystuje nagromadzony materiał.Te ślimaki są rozdzielnopłciowe i w żaden sposób nie maja możliwości samozapłodnienia. Nowe kokony powstają bo samica jest silna i może dużo dzieci naprodukować jeśli wcześniej miała mniej jedzenia porostu nie traciła energii.

 

Ślimaki to obojnaki.Twój ślimak musiał być owocem dwóch ślimaków. Teraz może sam się zapładniać i składać jaja. Jednak małe ampularie twojej dojrzałej ampularii nie mogą się już rozmnażać sam, bo nie pozwala na to genetyka. Do rozmnożenia potrzeba genów dwóch osobników.

Więc może ślimak Gawła jest owocem tylko jednego osobnika?

 

Pozdrawiam!

Hehe a to rzeczywiście materiał podstawówki ale dotyczy paprotników mchów i grzybów gdzie występuje przemiana pokoleń u zwierząt takie przystosowanie nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...