Skocz do zawartości

Identyfikacja glonów i walka z nimi


piotreeek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, piszę tutaj pierwszy raz, choć już od pewnego czasu regularnie czytam o forum.

Mam od około 3-4 miesięcy problem z glonami. Pojawia się ich coraz więcej, próbowałem już różnych metod walki, podmian wody, zredukowałem do zera nawożenie, karmię bardzo mało.

 

Przeglądałem wiele tematów i nadal nie wiem jaki konkretnie mam glony i jak z nimi walczyć - w wielu tematach znajduje sprzeczne informacje odnośnie oświetlenia, nawożenia, podmian.

 

Ustawione jest w salonie, 'za rogiem' okna południowego, światło nie pada bezpośrednio na akwa.

 

Akwa 63l, ponad 1 rok od startu:

obsada: 4x neon, 2 duże sumy (12cm), 2 gurami, 1 kirys, 1 zbrojnik, 2 prętniki

oświetlenie 1x 19W, około 8-10h/dzień

filtr no-name, grzałka 100W, temp 24stopnie

nie używam żadnej chemii, nawozów, CO2

 

Pomóżcie, albo przynajmniej poproszę o jednoznaczną identyfikację i krótki, zwięzły opis jak walczyć, a ja już doczytam szczegóły.

post-10281-13685165220154_thumb.jpg

post-10281-13685165220608_thumb.jpg

post-10281-13685165220988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem filtr i okazało się że ma naklejkę, tylko z tyłu. Jest to Aquael fat midi, przepływ 100-400l/h, ustawiony na maks. Niestety, nie jest pierwszej młodości.

 

Co do czystości, bywa różnie. W trakcie roku akademickiego akwa zajmuje się mój tata, który jak sam przyznaje wodę podmienia co tydzień, dwa około 40%. Wtedy też odmula dno. Filtr pracuje około 14h/dobę. W nocy niestety nie, i nie da się na to namówić taty, choć wiem że tak powinno być. Filtr jest czyszczony podczas podmiany wody. Na liściach między glonami jest drobny brud, owszem, ale to glony są zmorą akwa.

 

Czy ewentualnie lepszej czystości mogłoby się przyczynić do eradykacji glonów?

Uprzedzę jeszcze ew. pytania, nie chcę się bawić w komplety testów, bo w sklepie w moim mieście sa b. drogie i nie stać mnie na to. Jedyne co jestem w stanie sprawdzić to pH, wynosi 7.

 

Pozdrawiam i proszę o dalszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr nie wyrabia się jako "mechanik" nie mówiąc już o filtracji biologicznej. Konieczne wydaje się zainwestowanie w filtr zewnętrzny, przynajmniej kaskadowy i bezwzględnie MUSI on pracować całą dobę. Utrzymanie małego, przerybionego zbiornika bez testów NO2, NO3 i PO4 (glony) jest jak monitorowanie czynności życiowych pacjenta, jedynie przy pomocy termometru...

Opcja minimum: zmień filtr, który będzie działał non-stop + regularne, cotygodniowe podmiany wody.

Opcja zaawansowana: zmień wszystko począwszy od obsady, czyli zacznij od początku. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...