Skocz do zawartości

Tarło prętnika karłowatego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,mam pytanie dot. prętników.Mój samiec ostatnio wybudował gniazdo no i teraz jak patrzyłem na samiczkę to ona znacznie przytyła,ma okrąglejszy brzuszek i samiec bezustannie ją goni.Zdjęcia nie mam jak zamieścić, bo strasznie źle widać.Czy ona jest w ciąży? Jakie są jeszcze objawy ?

 

 

mod.-Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętniki nie mogą być w ciąży to nie żyworódki.

Samice gotowe do tarła mają rozdęty brzuch. Tarło może nastąpić w temperaturze 27ºC. Ryby umieszcza się parami w zbiornikach o pojemności około 6 litrów. Samiec buduje gniazdo z kawałków roślin wodnych (głównie glonów) i piany. Tarło odbywa się pod gniazdem. Samice są bardzo płodne. W czasie tarła małe jajeczka z dużą ilością tłuszczu wypływają do powierzchni. Są one zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Samce opiekują się złożoną ikrą wykazując agresywność i atakują niekiedy ryby nawet znacznie większe. Samice usuwa się natychmiast po tarle, a samca po tym jak młode zaczynają samodzielnie pływać. Młode są bardzo małe, więc jako pokarm należy im podawać orzęski z rodzaju Paramecium pochodzące z hodowli monokulturowej, wrotki i najmniejsze larwy widłonogów. Jeśli będziemy je obficie karmić to młode po 10 dniach będą chwytać już małe larwy solowca. Rosną nierównomiernie i raczej wolno. Generalnie wychów młodych jest dosyć łatwy.

Źródło:Forum superakwarium.

 

Ps. fajny avatar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak:

 

Po pierwsze to samiczka prętnika nie może być w ciąży, gdyż składa ikrę. ;) Może jedynie mieć powiększony brzuszek właśnie od ikry lub z przejedzenia/choroby.

 

Jeżeli samiec wybudował gniazdo i gania samiczkę to możliwe, że niedługo będzie tarło ;) Samiec ganiając samiczkę pewnie chce tarła.. kiedy zagoni ją pod gniazdo i ona będzie gotowa do tarła to złoży ikrę, a samiec najprawdopodobniej będzie się opiekował ikrą odganiając od gniazda inne ryby (może się zdarzyć, że niedoświadczony samiec zje ikrę). Poczytaj tutaj o rozmnażaniu tej ryby: http://www.superakwarium.pl/pretnik-kar ... id622.html

 

Edit:

 

Grzegrzółka wyprzedziłeś mnie, no ale do tego co napisałeś to źródło by się przydało, czyli http://www.superakwarium.pl/pretnik-kar ... id622.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam. :)A to, gdy prętniki się trą to od razu wypadają jajeczka? Bo obie samice mają większy brzuch może są gotowe? Samiec odgania wszystkie ryby i zagania samiczki w stronę gniazda,jedna nawet już tam siedzi, :) ale ....sama.A nie mogą odbyć tarła w ogólnym akwa?Gdybym zauważył jajeczka to bym, wziął garnek i delikatnie zebrał wodę razem z gniazdem do akwa 25L i samca.

 

 

 

mod.- Przyznaję ostrzeżenie za pisownię! Radzę zadbać w końcu o nią!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj im spokój przede wszystkim nie kręć się koło akwarium bo pewnie tak robisz.

Lepiej z daleka obserwować i nie przeszkadzać.

Nic nie rób ale podaj na wszelki wypadek obsadę.

Jak wyżej napisane,samiec opiekuje się ikrą i przegoni nawet rybę większą od siebie.

Dokładnie czytaj i będzie dobrze.

Ps. zmień tytuł tematu na "tarło prętnika"jak to możliwe a nie cionża znowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada może nie jest najlepsza, ale to tak:

harem mieczyka-miałem je już dawno to co miałem je wywalić?

harem prętnika karłowatego

piskorek

zbrojnik

4 kiryski

1 ramirez

Nawet już odgania:)

Aha zapomniałem napisać, ja nie wiem dokładnie czy to gniazdko, ale wydaje mi się, że tak, bo naznosił kawałki pistii w jedno miejsce i pod tymi pistiami są bąble i tak sam ciągle tak wydmuchuje powietrze, ale nie robi się piana,no i ciągle coś tam grzebie:p

 

 

mod.-Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...