Jump to content

marniejące rośliny i wybór nawozów

monix
 Share

Recommended Posts

Witam

Ostatnio zmarniały mi rośliny (wolniej rosną, żółkną po czym robią się w zżółkniętych liściach dziury i jakieś takie widać słabe są) w dodatku pojawiły się zielone nitki i drobne zielone glony na liściach.

Postanowiłam wymienić kilka najgorzej wyglądających roślin i dokupić kilka nowych: Vallisneria Corksrew, Shinnersia yellow-green, Pogostemon helferi, Eustralis stellata narrow leaf, Cryptocoryne costata, Ceratopteris siliquosa.

Do tej pory stosowałam nawóz JBL Ferropol raz w tyg. po podmianie wody w ilości ok. 15ml.

Czy może mi ktoś doradzić czy warto kupować cały zestaw nawozów easy life?

Czy tylko easy carbo, nitro (ponieważ NO3=0) i profito?

Info o akwa:

Akwarium 112l zalane 19.06.2011r.

Podłoże: Aquabasis plus + Manado

Filtr: Eheim 2213 plus

Oświetlenie: 2x24 Aquarelle + PHILIPS 865

+ 1x18 PHILIPS 965

NO2 = 0, NO3 = 0 (testy kropelkowe)

ph = 7,2, kh = 6, gh > 16 (test paskowy)

z góry dzięki za rady czy easy carbo, nitro i profito wystarczą?

Witam

Ostatnio zmarniały mi rośliny (wolniej rosną, żółkną po czym robią się w zżółkniętych liściach dziury i jakieś takie widać słabe są) w dodatku pojawiły się zielone nitki i drobne zielone glony na liściach.

Postanowiłam wymienić kilka najgorzej wyglądających roślin i dokupić kilka nowych: Vallisneria Corksrew, Shinnersia yellow-green, Pogostemon helferi, Eustralis stellata narrow leaf, Cryptocoryne costata, Ceratopteris siliquosa.

Do tej pory stosowałam nawóz JBL Ferropol raz w tyg. po podmianie wody w ilości ok. 15ml.

Czy może mi ktoś doradzić czy warto kupować cały zestaw nawozów easy life?

Czy tylko easy carbo, nitro (ponieważ NO3=0) i profito?

Info o akwa:

Akwarium 112l zalane 19.06.2011r.

Podłoże: Aquabasis plus + Manado

Filtr: Eheim 2213 plus

Oświetlenie: 2x24 Aquarelle + PHILIPS 865

+ 1x18 PHILIPS 965

NO2 = 0, NO3 = 0 (testy kropelkowe)

ph = 7,2, kh = 6, gh > 16 (test paskowy)

z góry dzięki za rady czy easy carbo, nitro i profito wystarczą?

W Twoim przypadku żółkniecie liści to chloroza, spowodowana niedoborem azotu lub żelaza. Nawozisz CO2? Podawaj EC w większych dawkach, żeby zniknęły glony, większe podmiany i częstsze. Zrób jeszcze testy na żelazo. Bo być może jego też masz za mało. Te nawozy powinny wystarczyć, gdyż zawierają macro i micro elementy.

Wydaj mi się, że jeśli chcesz coś dać roślinom to warto sprawdzić czego potrzebują. Można sprawdzić testami wiele rzeczy.

Z tego co piszesz to pewnie potasu jest mało, to chyba podstawa.

Żelazo i inne pierwiastki też są ważne.

Tak, Ferropol to mikro+potas, polecam bo to bardzo dobry nawóz. Koleżance brakuje, jak widać po testach, innych makroelementów (Nitro i Fosfo z Easy Life się przydadzą) i niewykluczone, ze węgla (może Easy Carbo wystarczy choć przy takim oświetleniu już lepsza byłaby butla z CO2).

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Na butle na razie nie mam kasy, ale za to zamówiłam sobie testy Fe i PO4 i zobaczymy czego brakuje roślinkom.

Za tydzień kupie też cały zestaw easy life i zobaczymy czy kondycja roślin się poprawi.

Można gdzieś kupić test na potas? Bo szukam i nie mogę znaleźć.

Kiedyś test na potas z JBL był dostępny w sklepie RA ale od jakiegoś czasu w ogóle zniknął z rynku. Te, które są dostępne przede wszystkim dotyczą wody morskiej. Najlepiej założyć, ze potasu jest za mało, ciężko go przedawkować.