Jump to content

Sumk szklisty ciąża ?? jajka


Recommended Posts

Witam szanowne grono użytkowników 8)

 

Mam 6 sumików szklistych już ponad 12 mc i dziś patrzę a u widocznie samicy widać jaja .Z tego co wiem to nie da się ich rozmnożyć :o co wy na to .

Zobaczcie foty

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

w powiększeniu klikając na foto

 

http://c.wrzuta.pl/wi3143/a9650c9b0029af044e43ff61/0/sumik%20szklisty%20jaja1

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to tylko raz nie świadomie udało je się rozmnożyć. Hodowca przyjechał z wakacji a tu w akwarium małe sumiki. Ja tam nie widzę jaj ale to może przez zdjęcie. Zrób bliższe foto jak się da. I nie poddawaj się. Nawet bocje się da rozmnożyć. Może też Ci się uda.

Link to comment
Share on other sites

Pisze, że w naturze rozmnażają się w porze deszczowej. Dużo ryb tak robi i można wtedy zasymulować taką porę w akwarium by rozmnożyć rybę. Należy często wymieniać dużą część wody (jak w porze deszczowej, gdy są duże opady więc przepływ wody się zwiększa), podwyższyć temperaturę w akwarium (nie wiem czy przypadkiem jest cieplej w porze deszczowej czy suchej, ale w porze deszczowej jest o wiele większa wilgotność powietrza co powoduje zwiększenie temperatury powietrza) oraz podawać dużo żywego pokarmu (w porze deszczowej rozmnaża się dużo owadów stąd sporo pokarmu). Nic nie piszę na czym składają ikrę, ale pewnie na jakiś drobnolistnych roślinach. A więc przyda się mech jawajski oraz jakieś rośliny typu wywłócznik. Aha i próbę rozmnożenia najlepiej będzie jak przeprowadzisz w akwarium tarliskowym dla pewności by jak najwięcej ikry przetrwało. Do tarliskowego dałbym też na dno kratę jakby się okazało, że rozsiewają ikrę. Nie mam pewności czy zjadają ikrę ponieważ należą do rodziny sumowatych której reprezentantem jest nasz rodzinny sum europejski. Nasz sum opiekuje się ikrą, ale pisze sumik szklisty powraca do swojego naturalnego środowiska po opadnięciu wód. Może przez ten czas opiekują się ikrą, a może zostawiają, a może też od razu ją zjadają. Najlepiej więc po tarle je usunąć. Pozostaje Ci tylko życzyć powodzenia bo może Ci się jednak uda.

 

P.S.

A masz samce?

Link to comment
Share on other sites

No to z niby jajami to raczej samica, bo reszta 5 osobników nie ma ikry i widać, że łeb mają ciemniejszy od tej jednej.

 

Ale ciort wie.

Nie mam akwarium osobnego więc pewnie nic z tego nie będzie, a i nigdy nie słyszałem, aby ktoś rozmnożył sumiki szkliste.

 

Dołączona grafika

 

 

mod.- Pisownia!!

Link to comment
Share on other sites

Bez hormonów oprócz tego jednego przypadku się ich nie rozmnaża.

Dymorfizm trudno u nich rozpoznać podobno samce są smuklejsze i u samic widać ikrę.

 

Możesz podać wielkość akwarium, pozostałą obsadę oraz wszystkie parametry wody?

Link to comment
Share on other sites

Wielkość to 140L a w nim : ampularie, kirysków z 17 sztuk pstre i albinosy swój chów :) po za tym 4 zbrojniki weloniaste , 4 piskorki i jedna pstrążenica marmurkowa :( muszę jej dokupić koleżanki ).

 

Ogólnie brak ryb w części górnej i środkowej

Woda nie wiem nigdy wody nie sprawdzałem, a akwarium mam już 2 rok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
 Share

×
×
  • Create New...