Skocz do zawartości

Leczyc czy uśmiercic ??


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zmienilam rybkom wode a dzis rano zobaczylam, ze mojej molinezji wytrzeszczylo sie jedno oko. dodatkowo po tej samej stronie co chore oko zrobila jej sie ciemna plamka na boczku. rybka siedzi schowana kolo kamyka, mało pływa, zawsze chętnie jadła a dzis połknela tylko jeden płatek jedzenia który koło niej spadł. 2 tygodnie temu urodziła dzieciaczki - nie wiem czy to ma cos wspolnego z tym okiem ale pisze wszystko, zey ktos mogl mi pomoc w roziazaniu mojego problemu. rybka jest juz u mnie około roku czasu.

 

czy ktos wie co jej dolega i jak to sie ewentualnie leczy ??

 

zawsze odkażam świeżą wodę jakims preparatem MFC niebieskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% posocznica możesz spróbować wyleczyć ją stosując sera bactopur direct daj 1,5 dawki oczywiście w oddzielnym zbiorniku. Myślę że szanse są duże. tylko zrób to najszybciej jak możesz. Na przyszłość nie używaj lekarstw tropicala sa nie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogły się zarazić, na razie niczego nie odkażaj, jak wiadomo choroby nie biorą się z niczego. Albo masz przerybienie, albo nie dbasz o zbiornik, nie podmieniasz wody itd.

 

Aha i nie odkażaj niczym wody , to zabija również pożyteczne bakterie i bardziej szkodzi niż pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zastosowaniu perparatu rybka zaczela sie troche ruszac. nie siedzi juz schowana, czasem popływa. jednak oczko jej sie nie wyleczylo jeszcze. plamka na boczku nie zniknęła. jutro daje kolejną dawke leku. moze uda sie ją wyleczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis mija tydzien od kiedy mojej rybce cos stalo sie z oczkiem. jednak jej stan sie nie zmienia. dostala juz 3 dawki lekarstwa i nic :( ale normalnie plywa, je. to oko to jej takie zostanie ?? mam wrazenie ze czasem jej mniejsze a czasem wieksze, ze czasem dookola robi sie biala otoczka a czasem robi sie przezroczysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta plamka na boczku mam wrażenie ze zrobila sie troszke wieksza. ale to nie jest jakas rana. to wyglada tak jak nie wiem, siniak, albo jakby cos tam bylo pod spodem ciemnego. to nie jest plama na wierzchu tylko ona prześwituje przez łuski. w akwarium nie mam żadnej sztucznej rosliny. nie mam tez żadnych innych rzeczy o ktore moglaby sie uderzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszy dzien tak jak napisales 1,5 dawki. opzniej robilam tak jak w ulotce. dzien przerwy i 20 kropli pozniej 2 dni przerwy i znowu 20 kropli. dzisiaj wymieniłam polowe wody ale jeszcze nie dalam lekarstwa bo nie wiem czy tak duzo mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj trochę nie tak, mówiłem zastosowanie sera bactopur direct i przez całe leczenie w 1,5 dawce. Jeżeli to posocznica zwykłą dawką i zwykłym bactopurem nic jej nie zrobisz, najwyżej na parę dni zastopujesz chorobę. Przy zaawansowanej formie często się podaje obydwa te leki na raz , takim leczeniem nic nie wskórasz.

 

Mam nadzieję że nie leczysz jej w głównym akwarium??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielek sory ale nie zgodzę się z tobą że to posocznica.Po pierwsze W przypadku posocznicy ryba by miała dwa wyłupiaste oka a nie jedno.Druga sprawa nastroszone łuski i posklejane płetwy.Ryba chora na posocznicę pływa przeważnie w strumieniu wody wypływającej z filtra a nie opada na dno.Trzecia sprawa posocznica jest praktycznie chorobą nie uleczalną.zgodzę się za to z tobą co do sposobu leczenia tej rybki.Ta czerwona plama może być spowodowana przez pasożyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ta ryba niewydaje sie juz byc wogole chora. pływa, je, jest bardzo żywotna tak jak wczesniej byla zanim jej to oczko wyszlo. nie bede jej zabijac skoro widze ze sie czuje dobrze. nie lezy na dnie, ma apetyt. moze to jakis siniak ?? no to ja juz nie wiem co mam robic. jak bede widziala ze ją cos boli to napewno ja usmierce ale teraz nie mam do tego raczej podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielek sory ale nie zgodzę się z tobą że to posocznica.Po pierwsze W przypadku posocznicy ryba by miała dwa wyłupiaste oka a nie jedno.Druga sprawa nastroszone łuski i posklejane płetwy.Ryba chora na posocznicę pływa przeważnie w strumieniu wody wypływającej z filtra a nie opada na dno.Trzecia sprawa posocznica jest praktycznie chorobą nie uleczalną.zgodzę się za to z tobą co do sposobu leczenia tej rybki.Ta czerwona plama może być spowodowana przez pasożyty

 

Posocznica nie zawsze objawi się nastroszonymi łuskami i wyłupiastymi oczami, akurat zaleciłem tą kurację ,nie ze względu na oko tylko na ta plamę, bardzo często tak się ona objawia ( raną), ale widocznie to było nie trafione. Teraz skłaniam się ku pasożytom, szkoda że nie można obejrzeć próbki pod powiększeniem, to by dało pewność, co to jest. Bo stosować kurację która nie pomoże, nie ma sensu, a tą plamę wyleczyć trzeba, inaczej ryba padnie. Ale widać że rybka jest silna, widocznie bardzo chce żyć, więc nie można, jej po prostu zabić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie mam zamiar se sprawić jakiś mikroskopik tylko to trochę wydatek.Ta czerwona plama jest faktycznie trochę dziwna i cięzko coś tu stwierdzić bo wydaję mi się że po intensywnym ataku pasożytów rybka powinna mieć więcej ale za to mniejszych czerwonych plamek na ciele.A ta rybka ma tylko jedną ale za to dużą.Zgadzam się żeby nie zabijać i stosować kurację jeszcze przez kilka dni.Może plama zejdzie.

 

Jeszcze pytanko do autora:czy rybka ocierała się o jakieś przedmioty lub pływała nerwowo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po wymianie wody ryba normalnie pływała, nic jej nie bylo. na drugi dzien rano zauwazylam juz tą plame i oko. ryba siedziala na dnie, schowana kolo kamienia, nie plywala. zaczelam ją leczyc no i zaczela sie ruszac. zauwazylam ze byla przez ten czas bardziej płochliwa niz zwykle. zawsze przed karmieniem stukałam w szybke i rybki podpływały do góry i juz czekały na jedzonko. jak jej sie to cos stalo, to gdy stukałam to ona sie chowała, ale np. dzisiaj juz widze ze jest o wiele spokojniejsza. caly czas pływa i szuka jedzenia, jak podchodze do akwa to juz sama podplywa do góry i czeka az jej cos dam.

 

Tak mi sie wlasnie pomyslalo, ze to sie jej stało kilka dni po urodzeniu młodych. to moze ta plama ma jakis związek z tym??

 

A co do ocierania sie - nie ocierała sie o nic, nic jej nie swędzi raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...