Skocz do zawartości

NitraEx wymiana na Zeolit


Trufl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aloha,

Moje roślinki od jakiegoś czasu brązowieją i marnieją.

Utrzymuje się u mnie NO3 na poziomie 0 koma 0, co zapewne jest przyczyną.

Posiadam wkład NitraEx w kubełku, czy lepiej zamienić go na Zeolit który mam pod ręką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba wkłady to typowe absorbenty związków azotu. W dodatku nie zdziwiłbym się gdyby sam wkład JBL nie był niczym więcej niż... zeolitem tylko w innych granulkach.

 

Daj ceramikę/keramzyt. Dostaniesz bonus do filtracji biologicznej, a NO3 raczej nie będzie to przerabiało. Dodatkowo - nawożenie + większe karmienie rybek + rzadsze podmiany i NO3 musi się ruszyć w górę.

 

NO3 0.0 nie masz. To nie możliwe. Testy są na tyle nie dokładne że nie wykrywają takich stężeń, więc NO3 masz, ale w ilości niewykrywalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czekałem tylko na posta i lecę wymienić bo mam zapasową ceramikę na szczęście.

Wymieniam wodę co tydzień o około 20%, dorzucam RO bez mieszania z kranówką.

Bardzo dużo ceramiki mi teraz wyjdzie.

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym je "wzbogacać"? Dolewam ProFito dla roślin, miesza się już w baniaku dolewczym.

Wkłady są następujące od dołu:

 

Wata perlonowa

Wata perlonowa

Ceramika

Ceramika

 

I we Fluvalu mam poprzeczną gąbeczkę x4

 

Wcześniej:

 

NitraEx

Zeolit

Wata perlonowa

Ceramika

 

Z tym, że przed dodaniem NitraEx nie miałem problemów z NO3, po prostu mi w sklepie polecono dla większej klarowności wody :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak NO3 < 30 to żaden problem. Kwestia że ze starych złóż zostawiłeś tylko te typowo mechaniczne... Lepiej nie przekarmiaj rybek teraz i sprawdzaj azot, może trochę skoczyć. Myślałem że oprócz wkładów chemicznych [które po części są też biologiczne], masz tam jeszcze jakieś typowo biologiczne wkłady.

 

Jedną watę możesz zastąpić ceramiką. Nie ma potrzeby by były dwie warstwy, przez jedną i tak nic nie przejdzie. ;)

 

Co do RO, sam się w to nie bawię, ale to czyste H2O. Nie tylko rośliny potrzebują nawozu, ale i ryby potrzebują pewnych związków mineralnych w śladowych ilościach do życia. Właśnie po to RO miesza się z kranówką. A jak lejesz samo, to widziałem specjalne preparaty mineralne do takiej wody, nie przypomnę sobie teraz nazwy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aye, Aye Sir.

Zacisnę im pasa i będę sprawdzał czy coś skoczy. W razie czego mam pudło zeolitu i wymienię.

Do wody podpytam czego dodawać i w jakich ilościach w innym dziale.

Temat chyba do zamknięcia :D

 

Sławek121:Temat zamykam,jak byś chciał żeby go odblokować pisz PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...