Jump to content

Oświetlenie ledowe 2011r


Recommended Posts

Sorry, że odświeżam temat, ale wszelkie informacje znalezione na tym forum pochodzą sprzed 2 lat a technika idzie do przodu...

Oświetlam swój baniak 200l trzema świetlówkami T5 po 45W. Chciałbym trochę "prądu" zaoszczędzić i zastosować diody CREE.

Znalezione w necie zdania "uczonych" na ten temat są raczej podzielone... Czy może już ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

Pozdrawiam - Leszek

Link to comment
Share on other sites

Sam musisz przeliczyć ile led'ów zastąpi jedną świetlówkę. Chcesz robić to na diodach Cree zapewne 3W, to prosta matma.

1szt. T5 45W = 15szt. Cree 3W.

Każde zejście poniżej 15szt. diod już daje jakieś oszczędności. A minusy i plusy paneli LED vs. T5 mniej-więcej się równoważą.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze moim zdaniem nie czas na takie oświetlenie jako podstawowe.

Co prawda świetlówki typowo akwarystyczne oparte na technologii LEDowej już potaniały... ale wciąż ekonomiczniej wychodzą sprawdzone rozwiązania.

Link to comment
Share on other sites

.....ale wciąż ekonomiczniej wychodzą sprawdzone rozwiązania.

Ale policzyłeś to czy gdybasz. Bo oświetlenie led trzeba liczyć długo falowo np: na przestrzeni 10 lat bo taką żywotność będą miały diody przy 12h oświetleniu na dobę. Nie to żebym się czepiał, tylko ciekaw jestem, bo już kilka razy przymierzałem się aby to policzyć i zawsze było coś pilniejszego :P

Link to comment
Share on other sites

To jest tak jak z przerabianiem auta na gaz, jeśli się wie że za rok się sprzeda. Tak, na 10 lat wychodzi taniej, ale:

- Za kilka lat, koszty budowy zestawu ledowego będą wynosiły tylko ułamek tego co teraz. Ceny ciągle spadają. Jeszcze nie warto moim zdaniem się w to bawić.

- Za 10 lat się zwróci... przez 10 lat można z różnych przyczyn zlikwidować akwarium, zmienić oświetlenie itd. To trochę zbyt dalekie wybieganie w przyszłość. Oświetlenie oparte na świetlówkach/kompaktach, to już oszczędzanie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Raczej chyba poczekam, tym bardziej, że niedawno (w kwietniu) wymieniłem standardowe 2x30W na 3x45W T5.... Ruszyłem ten temat, bo zobaczyłem u znajomego świecącą diodę CREE 3W i byłem bardzo zaskoczony jasnością jej świecenia. No i pomyślałem o moim baniaczku... Ale raczej jeszcze poczekam

 

edit

 

... Chcesz robić to na diodach Cree zapewne 3W, to prosta matma. 1szt. T5 45W = 15szt. Cree 3W.

Czy na pewno tak to trzeba przeliczać? To jasne, że 15x3W=45W, ale jak się to ma do ilości światła? Widziałem jedną taką diodę "w akcji" i świeciła tak jasno, że nie dało się na nią patrzeć...

 

andrerw:regulamin 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...