Skocz do zawartości

Temat pilny, roślinki od podstaw.


Oldmobil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jak widac z lewej strony , na forum jestem obecny. Z pielęgnicami jestem "za pan brat" ale w roślinkach straszny ze mnie lamer.

Jutro (niedziela)robię duże przemeblowanie w jednym z akwariów. Kupiłem kilka(naście) roślinek i nie chciał bym ich zmarnować, ale do tego potrzebna jest wiedza. Zadam kilka pytań, choć podejrzewam, że odpowiedzi bardziej lub mniej ukryte znalazłbym na forum. Tak czy inaczej nie ma gotowego kompendium wiedzy a na dzikie szukanie zabrakło czasu :(

 

Zbiornik to 160 litrów, coś tam teraz rośnie, nawet nieźle jak na moje możliwości, ale widzę, że na roślinkach osadzają się jakieś włókniste glony. Chyba dorosłem do akwarium roślinnego, a to co mam ciężko takim nazwać.

 

Przede wszystkim. 1. Światło: 160 litrów i jedna świetlówka 965, 30 wat, świeci 8 h dziennie. Co i jak zmieniać?

2. Filtracja: jest kaskada Aqua Clear 300 - czy jest potrzebna ??

3. CO2. Prosty zestaw Filtus i jeden dzwon. Cos zmieniać ?

4. podmiany wody - jak często i ile. teraz jest rzadko (co 2 tyg) i mało (20 litrów)

5. Nawożenie: stosuję wersję SOFT, czyli Planta Gainer Classic - bo niby ma wszystko

 

Nie mam bladego pojęcia jak się nazywają roślinki, które mam. ładne są i tyle ;)

Życie jakieś jest i będzie. Na razie pływa tam 9 malutkich Rot Keil + 2 małe gibicepsy (5 cm) Jak śledzie urosną to pójda do pięćsetki. A może jakąs kosiarkę kupić czy inne "skubacze" :P ?

Czy kolor żwiru ma znaczenie? Teraz jest jakiś czarny gruz o umiarkowanej gramaturze. Jutro będzie zwykły żwirekw dwóch gradacjach: drobny i sredni. Zmieszać go razem, czy podzielić akwa na dwie części ??

 

Sporo tego, ale pytania sa proste i odpowiedź napewno nie zajmie więcej niż 5 minut.

Dziękuję i czekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynamy ;)

 

 

Ad.1 Akwarium roślinne potrzebuje dość dużego światła (minimum 0,5w/l),żeby roślinki mogły przeprowadzać fotosyntezę, do której jest potrzebne co2 ale o tym to w innym punkcie

 

Ad2.Odnośnie wyboru filtracji ktoś inny niech ci powie bo ja się nie znam :lol:

 

Ad3.Hmm...Zwykły flirtus nie wystarczy na długo zbyt duży wydatek na dłuższą metę lepiej butlę z dyfuzorem albo najlepiej dyfuzor przepływowy daje maksimum rozpuszczonego co2 http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... 2239535ba7

 

Ad4.To już zależy od wielu czynników poczytaj

 

Ad5.Nawożenie roślinki potrzebują mikro makro elementów.Ja osobiście przymierzam się do metody EI, ponieważ jest tania i wydajna

 

 

Odnośnie podłoża,potrzebny jest jakiś substrat może to być nawet zwykła ziemia bez nawozów i innych chemikaliów przykryta zwykłym żwirkiem, ale to wszystko zależy od funduszy ;) Ale się rozpisałem :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cos tam wyrzeźbiłem, ale nie jestem zadowolony.

Przede wszystkim pierwszy wniosek:

Jeśli chcesz mieć ładne zielsko w akwarium, to wyhoduj je od małego.

Duże ziele jest juz stosownie rozkorzenione, ukształtowane przezotoczenie i nie zawsze dobrze wkomponuje sie w twoje akwarium.

Cóż, jest jak jest. Straciłem chwilowo wenę na zmiany.

Ale za to dziś wpiąłem Filtusa i przyssałem dzwon !! :)

Pytanko: ile wpompować ceodwa do dzwona ??? Przypomnę, że zbiornik to 160 :)

 

Dziś zmieniłe swiatełko. Aquastar 30 watt + 840 18 watt. Zobaczę co z tego wyniknie

 

Liczy się zabawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...